Duran Çölcü
Duran Çölcü

Konya, Türkiye’ye örnek bir sanayiye sahip

23 Ekim 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Konya, Türkiye’ye örnek bir sanayiye sahip

Geçen hafta hemşerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Konya OSB’de düzenlenen istişare toplantısında sanayicilerle bir araya gelmesi güzel bir gelişmedir.
İstişare Toplantısında; ihracattan Aselsan'ın yatırım yapacağı karma endüstri bölgesine, Konya OSB'ye raylı sistem hattının gelmesinden sanayicilerin sorunlarına değin pek çok konu masaya yatırılması önemlidir.
Bakan Murat Kurum’un, Konya'nın Türkiye'ye örnek bir sanayiye sahip olduğunu, Konya sanayisinin daha fazla gelişmesi için her türlü adımı atmaya hazır olduklarını söylemesi de yerinde olduğu kadar, önem arz ediyor.
Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Başkanı Memiş Kütükcü,” Şu anda ihracatımızın yüzde 75’ini sanayi mamulleri oluşturuyor. Birçok sektörde Türkiye’de ciddi anlamda öne çıkıyor, küresel pazarlarda rekabet ediyoruz. Yine Konya Organize Sanayi Bölgemiz, Konyalı müteşebbislerin üretim azmini, girişimcilik ruhunu ortaya koyuyor. 1976 yılında kurulan bölgemiz, 23 milyon metrekare büyüklükle Türkiye’nin 3. büyük OSB haline geldi. Bölgemizde 613 fabrika üretim yapıyor. 2018’in Eylül ayında tahsise açtığımız 5. Kısım Genişleme Bölgemizde de sanayicilerimize şu ana kadar 99 sanayi parselini tahsis etmiş durumdayız.”
Memiş Kütükcü Konya sanayisinin gösterdiği başarı ivmesine dikkat çekerek, ihracatın sürekli yükselerek, 2018 yılında 2018 yılında 1,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirtiyor.  Konya'nın son 20 yılda sanayi şehri olma yolunda emin adımlar ile ilerlediğini ifade ediyor. 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Konya sanayimiz, Türkiye'ye örnek olmuş, ciddi üretimlerin yapıldığı bir sanayi. Bunu daha iyi seviyelere getirecek adımları sizlerle beraber atmak istiyoruz. Konya’mız, her zaman sanayisi ile yerli ve milli duruşuyla ön plana çıkmış bir şehrimiz. İnşallah ihracatta da 5. sıralara geleceğiz. Çünkü Konya'ya yakışan budur. Biz Konyalı yöneticiler olarak, bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız." 
Bakan Murat Kurum, Konya sanayisinin ciddi üretim yaptığını ve ihracatta da iyi bir noktaya gelmesiyle birlikte ülkemizin İhracatında 5. Sıralara gelebilecek bir potansiyele sahip olduğunu vurgulamasının yanında, Türkiye’ye örnek bir sanayiye sahip olduğunu söylemesi şehrimiz adına gurur vericidir.
Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Bizim, teknolojiden, ilimden, irfandan başka çıkış yolumuz yok. Konya'nın da bu konuda ne kadar gayret içinde olduğunu net olarak görüyorum. Teknolojiden ayrılma lüksümüz yok. Konya bunu son haddine kadar kullanıyor. Tarım başkenti iken şu anda adım adım sanayinin de başkenti olma yolunda ilerliyoruz. Burada sizlerin payı çok büyüktür. Nasıl ki askerimiz, kahramanlarımız bu mücadeleyi kazanmak için canını ortaya koymuşsa, sizlerde bu savaşta ekonomik olarak ülkemizin güçlü olması, engelleri hiç gözünü kırpmadan yenebilmesi için söz sahibi insanlarsınız.”
Vali Cüneyit Orhan Toprak, Tarım başkenti iken şu anda adım adım sanayinin de başkenti olma yolunda ilerlediği kaydederek, Konya’nın bu başarıya ulaşmasında sanayicilerin katkısının çok büyük olduğunu dile getiriyor.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş.'nin kurulması için belediye olarak 350 bin metrekarelik araziyi bedelsiz olarak devrettik. Aynı bölgede karma endüstri bölgesi kurulması için de girişimlerde bulunduk. Bu alanın karma endüstri bölgesi ilan edilmesi için Sayın Bakanımız ile görüştük. Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın da olurları ile bu alan karma endüstri bölgesi ilan edildi. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de 1,5 milyon metrekarelik alanı Milli Emlak'a devrettik. İnşallah iki yıl içerisinde Konya eski Tren Garı ile Konya OSB arasındaki mevcut tren yolu hattına bir hat ilave edilerek, 13 duraklı bir raylı sistem banliyö hattının oluşması için çalışma yürütüyoruz.”
Uğur İbrahim Altay sanayinin gelişmesi için belediye olarak her türlü desteği verdiklerini dile getirerek, sanayide raylı sistem banliyö hattının oluşması için çalıştıklarını söylemesi gelecekte sanayi de çalışanların ulaşımı için büyük bir rahatlama getirecektir. 
Sonuçta şehrimiz sanayideki üretim çeşidiyle ve ihracatıyla artık iyi bir yere gelmiş durumdadır.
Her geçen günde ülkemiz ekonomisine ciddi anlamda katkısıyla da ardından söz ettirirken, artık tarımın yanında Türkiye’ye örnek bir sanayiye sahiptir.
Hatta ülkemizin İhracatında 5. Sıralara gelebilecek bir potansiyeli de vardır.
Yeter ki sanayicimizin ve üreticilerimizin sorunları çözülsün ve yeterince sahip çıkılsın.
Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Yorum Yazın