Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Konya Şeker'in geçmişini unutma geleceğe giderken!

19 Ekim 2021
3 dk Okuma
11 ay önce
Konya Şeker'in geçmişini unutma geleceğe giderken!

28 Yıl önce Çumra Belediye Başkanlığını talip olup, Recep Konuk Başkan ile yola çıkarken Çumra’nın konumunu ile bugün konumunu gözümün önüne getirdim.

Recep Konuk Başkan şehrimiz için olmazsa olmazları muhakkak yapılması gerekir. Eğer yapılmaz ise Çumra kenarda unutulmuş kasaba olacağını ifade ederken.

Çumra’ya muhakkak Şeker Fabrikası yapılması.

Organize Sanayi Bölgesinin Kurulması.

Çumra’mızı ana yollara bağlayan yol yapılması.

Vaat verirken diğer belediye hizmetleri kendiliğinden gelecektir. Derken ki, öyle de olmuştur. 28 yıl sonra gelişen tarıma dayalı sanayinin başkenti haline gelen Çumra’da buna bizzat gözlerimizle şahit olduk.

Organize Bölgesi Kuruldu, bugün Konya’nın en cazip Organize Sanayisidir.

Yol yapıldı. Bugün arı kovanı gibi işleyen gelişli gidişli çift yol başka deyişle duble yol yapıldı.

Öncelikle Çumra Şeker Heyeti kuruldu. Sonrasında 1999 Konya Pancar Kooperatifi Başkanlığıyla önce hantal yorgun borçlu Konya Şeker Fabrikası rantabl yani verimli hale getirildikten sonra belli program içinde Çumra Şeker Fabrikası ve ek olarak 5 Kampüste yani fabrika yerleşkelerinde 45 adet devasa fabrikalar yapıldı. Bugün marka değeri Milyar dolarlar olan TORKU markasını Konya, Türkiye ve dünyaya kabul ettirdi. Daha önce 45 fabrikanın hepsini bu köşede yazdığım için tekrar etmeyeceğim.

Panko’da geçen DESTANSI 22 yıldan sonra böylesi miras bırakarak Konya Pancar Kooperatifi Başkanlığına aday olmayacağını söylemesi üzerine adaylar çıkmıştır. Elbette Konuk Başkana yol arkadaşı ve çiftçi olarak müteşekkiriz hizmetleri olan yolunda giderken Konya genelinde yol kenarındaki diktirdiği ağaçlar ve belli bölgelerde ki oluşturulan koruluklardaki ağaçların duası ebediyete uzanacak sadakayı cariye hükmündedir.

Recep Konuk Başkan yukarda ifade ettiğim gibi böylesi devasa yatırımları miras bırakarak giderken yeni adayların bu devasa yatırımlarıdaha ileriye götürmek zorundadır.

Hz. Mevla’nın sözü çağrışım yaptı. 

NE DEMİŞ MEVLANA;

--“TUT Kİ MİRAS Hz. ALİ’DEN SANA ZÜLFİKAR. SENDE Hz. ALİ’NİN YÜREĞİ YOKSA ZÜLFİKAR NEYE YARAR.” 

Veciz sözünde ifade ettiği üzere gelecek olan böylesi bir mirası taşıyacak kaldıracak yürekli donanımlı olması gerekir.

Nobel Ödülü almış İlim adamımız Prf.Dr. Aziz Sancar’ın; 

“BİRŞEYLER SÖYLEMEKLE HİÇ BİR ŞEY OLMUYOR. ÇALIŞMAK GEREK ÇABA SARFETMEK GEREK. ÇABAYLA ELDE EDİLEN BAŞARIYI KİMSE İNKÂR EDEMEZ. İSTER AMARİKA İSTER AVRUPA İSTER DÜNYANIN HERHANGİ BİR YERİ OLSUN. ÇALIŞKAN İNSANI KARŞISINDA KİMSE DURAMAZ’””

RECEP KONUK Başkanımız çiftçimizin genç çiftçilerimizin ve gelecek de olan çocuklarımızın geleceği için SU sorunu çözmek için canını dişine takarak ölümüne mücadelesini koyarken bizler neler yapıyoruz

Konya ovasında şu sıkıntılı günde bile çeşitli eleştiriler yapılırken bile başkanımız benim çiftçilerim esnaflarım çalışanlarımı mağdur edemem. Diyen bir başkanımız var bunun için SU konusunda kararlıyız ve başaracağız. Gülen bir Konya ovamız olacak yalnız bırakmaz olmaz arkadaşlar geleceğimizi düşünen bir yiğidimiz var.

Seçimlere az bir süre kaldı bu süre zarfında tüm adaylara öncelikle kolaylıklar diliyoruz. 

Adayların seçim sathında geleceğe yönelik projeleri ve kurumun daha ileriye taşınmasına yönelik söylemleri sizlerin tercihi adına en önemli faktör olmalıdır. “TORKU’NUN önce ilerlemesinin durduran sonrada küçülmesi için plan yapanlarla mücadelesi devam ediyor ve hep devam etmek zorunda.

Milli yoğurt mayası ile dışa bağımlılığı bitirdik buda düşman sayısını artırmak için ayrı bir sebep oldu. Unutmayın yerli ve milli olmak bu ülkede inanın çok zor. Bunu başarmanın tek yolu kuruma ve lidere sahip çıkmaktan geçiyor.

Özellikle sizlere borç vs diyenlere şunu mutlaka sorun karşılıksız tek kuruş borç var mı? Ben cevap vereyim hayır yok borç karşılığı iki elektrik santrali var. Pek,i satıp borç ödenebilir mi evet hem de fazlasıyla hatta cebimize o kimsenin rüyasında bile göremeyeceği milyon dolarlar kalır.

Peki, neden satmıyoruz diye soracaksınız sebep şu siz yarın bölgenizde Su yetersizliği ile alakalı sorun yaşayıp gelirinizde düşme yaşanacak olsa işte kesintisiz gelir kaynağı olan o iki elektrik santrali imdadınıza yetişecek.

Tâbi tüm bunları bugün net olarak görmeniz zor ama birazcık incelerseniz anlayacaksınız. 

Birde sizlerden ricam sahada sayın başkanım Recep Konuk hakkında seviyesizce kelam edenlere cevap dâhi vermeyin malum her canlı fıtratının gereğini yapar. Onların hayal dahi edemeyeceği işleri yapanla boş konuşan hiç bir olur mu?.

Uzun lafın kısası lütfen geleceğiniz olan kuruma ve fabrikalara sahip çıkın. Bunun tek yolu da lider olarak seçeceğiniz Pankobirlik başkanıdır.

Umarım en doğru kararı vererek gelecek nesillere de miras olacak bu kurumun ayakta kalmasına vesile olursunuz.

NE DEMİŞ MEVLANA;

--“TUT Kİ MİRAS Hz. ALİ’DEN SANA ZÜLFİKAR. SENDE Hz. ALİ’NİN YÜREĞİ YOKSA ZÜLFİKAR NEYE YARAR.” 

Cenabı Allah yar ve yardımcımız olsun!

Yorum Yazın