Duran Çölcü
Duran Çölcü

Konya, Sağlık yatırımlarında öncü illerdendir  

16 Ocak 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Konya, Sağlık yatırımlarında öncü illerdendir  

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’un ekibiyle birlikte düzenlediği Konya’nın sağlık alanında 2019 yılını değerlendirdiği ve 2020 yılı hedeflerini anlattığı basın toplantısına katılmıştım.

Toplantıda, şehrimize geçen yıl yapılan sağlık yatırımları, verilen hizmetler ile 2020 yılı hedefleri anlatıldı.

Prof. Dr. Mehmet Koç’un ifadesiyle, sağlık alanındaki yatırımlarda şehrimizin öncü iller arasında yer alması dikkatimi çekti.

Geçen yıl 1 Milyar 350 Milyon liralık yatırım yapılması da güzel bir gelişme olup, Konya’nın Sağlıkta Üs konumuna gelmesinde etkin olmuştur.

Hatta yurtdışından şehrimize sağlık hizmeti almak için insanların gelmesi de, şehrimiz adına güzel bir gelişmedir.

Yine şehrimizden Ankara, İstanbul gibi şehirlerden sağlık hizmeti almak için gidilmesinin azalması oldukça önemlidir.

Şehrimizin sağlık alanındaki var olan potansiyeli, birikimi, tecrübesi ve hizmet kalitesini artırmasıyla gelecekte iyi bir yere gelecektir.

Türkiye genelinde de artık Sağlıkta da adından söz ettirmeye başlaması hepimiz adına sevindiricidir. 

Prof. Dr. Mehmet Koç’un bizlere anlattığı bilgileri göre,Konya'da geçtiğimiz yıl kent genelinde yapılan muayene sayısı 10 milyon 140 bindir.

692 aile hekimi ile 1. basamak muayene sayısı 8 milyon 775 bin 993’tür.

Yatan hasta sayısı 243 bin 675, toplam yapılan ameliyat sayısı 219 bin 553’tür. Doğum sayısı 29 bin 200, kamu hastanelerindeki doğum sayısı 14 bin 102, sezaryen oranı yüzde 14,12’dir.

Göçmen sağlık merkezlerinde bakılan hasta sayısı 205 bin 937 olmuştur.

Evde sağlık hizmeti alan 11 bin 673 hastaya 56 bin 948 ziyaret gerçekleştirildi.

Acil çağrı sistemine(112) gelen toplam çağrı 2 milyon 334 bin 84’tür.

İlimizde 78 acil sağlık istasyonu bulunmaktadır. Geçen yıl helikopter ambulansla 209, kar paletli ambulansla 627, uçak ambulansla da 34 vakaya müdahale gerçekleştirildi.

193 uzman tabip, 251 tabip, 555 hemşire ve ebe,  398 diğer sağlık personeli bulunuyor.

Şehrimiz artık bir Sağlık Üssü konumuna kavuşmuş olup, bu alanda da yeterli hale gelmiştir.

Konya ya Şehir Hastanesi de dahil olmak üzere 1 Milyar 350 milyon liralık yatırım yapıldığını da kaydeden Prof. Dr. Koç,Konya’ya yapılan sağlık yatırımlarında büyük emekleri geçen; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Vali Cüneyit Orhan Toprak’a, milletvekillerine, büyükşehir ile ilçe belediye başkanlarına ve hayırseverlere desteklerinden dolayı teşekkür etmesi yerinde bir davranıştır. 

Diğer önemli bir konuda Konya’nın Sağlık Turizminde önemli adımlar atmasıdır.

Şehrimizde Kamu, üniversite ve özel olmak üzere 16 hastane hizmet veriyor.

Bu hastanelerin yurtdışından gelen hastaları kabul etme yetki belgesi bulunuyor.

Verilen sağlık hizmetlerinin standartlarının üstünlüğü ve kalitesinden dolayı yurtdışından şehrimize sağlık hizmeti almak için insanların gelmesi, ekonomi ve istihdam açısından da çok ciddi oranda bir katkı yapacaktır.

Bu durum büyük bir avantajlı olup, şehrimizin Sağlık Turizminde de adından söz ettirmeye başlamasıyla bir Sağlık Üssü olduğumuzu bir kez daha kanıtlıyor. 

Sonuçta şehrimiz sağlık hizmetlerinde önemli bir yere gelirken, şehir hastanesinin tamamlanması ve ilçelerimize yapılacak olan hastanelerin yapılmasıyla hiçbir eksiği kalmayacağı gözüküyor.

Umarım 2020 Konya’sı sağlık yatırımlarının tamamlandığı, hiçbir sorunun yaşanmayacağı bir yıl olur. Şehrimiz sağlık alanında hak ettiği yere gelir. Ülkemize katkı sağlarken, insanların sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşar.

Şehrimizin Sağlık Üssü Konumuna kavuşmasında emeği geçenleri kutlarken, başarılarının devamını dilerim.

Yorum Yazın