Adem BAŞ
Adem BAŞ

Konya projeleri takip ediliyor mu?

19 Mart 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Konya projeleri takip ediliyor mu?

Hükümetimiz, referandum tartışmalarına, uluslararası çevrelerden gelen ekonomik eleştirilere, OHAL’e rağmen yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Devasa projeler tek tek hayata geçiyor. Fırtınalar koparan 3. Havaalanı’nda işler yolunda gidiyor. Boğazlara yeni köprüler yapılıyor. Şehir hastaneleri tek tek hizmete giriyor. Yer altından, yer üstünden, su altından, su üstünden girip çıkan Ulaştırma Bakanlığı, ulaşım ağını güçlendiriyor. Şimdi de 1915 Çanakkale Köprüsü Türkiye’ye kazandırılacak. Diğer büyükşehirleri bilmem ama, Türkiye genelini ve İstanbul’u ilgilendiren birçok proje tek tek hayata geçiyor.

 

***

Bu yatırımların ufak tefek aksaklıklar dışında çok büyük ertelemelerle karşı karşıya kalmadan ülkeye kazandırılması çok büyük önem taşıyor. Hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Ancak burada birşeyi daha gündeme getirmek gerekiyor: Konya projeleri…

İki de bir Konya projelerinden bahsetmek okuyucular için biraz yorucu olabilir, ancak biz de bir yerel gazeteyiz ve şehrin projelerini gündemde tutmak görevimiz. Devam eden projelerimiz maalesef yıllarca bitirilmeyi bekliyor. İhaleyi alan firmaların inşaat sürecinde yetersiz kalması, (Bu nasıl bir durumsa artık. İhaleye girmeye yeterlilik şartı var, inşaata başlıyor, sonra da projenin altından kalkamayarak geri çekiliyor. Bu duruma artık bir çözüm bulunması şart) bürokratik işlemler ve bir çok sebepten dolayı hükümetimiz tarafından yürütülen Konya projeleri, yılan hikayesine dönüyor.

 

***

Örnek mi? Yeni Numune Hastanesi… 6 yıldır devam ediyor. Eve şu anda inşaatı yükseldi, açılış için gün sayıyor. Haftaiçi bölgedeki esnaf ‘6 yıldır bitmedi, biz bittik’ diye pankartlar açmıştı. İnsanları bu noktalara getirmememiz gerekiyor. Kısa bir sürede hastanenin açılması bekleniyor. Ancak ben bunun da olacağına ihtimal vermiyorum. Formaliteden bir açılış yapılsa dahi hastanenin tam olarak hizmet vermesi uzun bir süre alacak.

Başka bir projemiz metro… Her düzeyden siyasetçi takipçisiyiz diyor, ancak ortaya çıkıp bir tarih verebilecek olan bir ‘babayiğit’ yok maalesef. Anlaşılan o ki, KOP’u nasıl yıllardır konuşuyorsak, on yıldan fazla bir süre de hızlı treni konuşacağız.

Diğer bir konumuz Lojistik Köy… Çoktan açılıp hizmete girmesi gerekiyordu. Ancak işin içine yerel siyasetçiler girince o iş de bozuldu. İşin içine arsa oyunları girdi. Projenin ne olacağını söyleyebilecek, net cevaplar ve tarih verecek, bir babayiğiti hala arıyoruz.

Hızlı Tren Garı… Eski Buğday Pazarı’na yapılıyor. İnşaat alanında kazı çalışmaları başladı… Muhtemelen temeli eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Nisan’da Konya’ya gelirse atılacak. Sonrası bütün projelerde gördüğümüz şey olacak. İş uzayacak, ihaleyi alan firma kaçar mı bilmem…

Çok şükür, sulama ve ulaşım yatırımlarımızın birçoğu yürüyor. Eğiste Viyadüğü yakında ihaleye çıkıyor. Çevre Yolu’nda da çalışmalar devam ediyor. Ancak Çevre Yolu’nun geleceği ile ilgili de şüphelerim var.

Şehir Hastanesi… Temeli atıldı, çalışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanının özel önem verdiği projelerden biri olduğu için umarım zamanında tamamlanır.

 

***

Birçok projemiz, ‘sanırım sahipsizlik’ yüzünden ağır aksak yürüyor. Davutoğlu’ndan sonra ‘Konya cezalandırılıyor’ söylemlerini hiç gündeme getirmeyeceğim. Ancak Ankara’daki temsilcilerimizin de birçok işe gücünün yetmediğinin farkındayım. Maalesef milletvekillerimizin takibine rağmen projelerimiz yürümüyor. Bir Genel Başkan Yardımcımız var… Ama onun da ne kadar etkisi oluyor Ankara’da bilmiyoruz. Biz yine de mutat olarak projeleri gündeme getirmeye devam edeceğiz. Belki bir duyan olur…

Yorum Yazın