Güngör Gökdağ
Güngör Gökdağ

Konya Karatay'da İlk Hedef 2019 Seçimleri

03 Nisan 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Konya Karatay'da İlk Hedef 2019 Seçimleri


Karatay, Konya'nın üç merkez ilçesinden en önemlisidir. İlçenin kuruluşu Prehistorik döneme kadar uzanır. Tarihi yapılaşması da Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşır. Mederesesi, camileri, han ve kervansaraylarında bu izlerin özellikleri rahatlıkla görülür. Eski Konya yerleşimi örneklerinin ve tarihi yapıların çok olduğu bir bölge üzerine kuruludur.

Manevi yönden de çok zengin bir bölgedir. Şems-i Tebrizi ve büyük mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin türbesinin Karatay'da bulunması ilçeye bambaşka bir kimlik kazandırmakta, turizmin dört mevsim canlı kalarak, merkez ilçenin yerli ve yabancı turistler tarafından devamlı ziyaret edilen bir uğrak yeri olmasını sağlamaktadır.

Geniş yüzölçümü, ulaşım çeşitliliği açısından uygunluğu ve 316 binin üzerinde bir nüfusa sahip oluşuyla Karatay,her türden karmaşık etnik kökenli vatandaşa ev sahipliği yapar. Ayrıca büyük Organize Sanayileri, Adliye Sarayı, Üniversitesi gibi neredeyse bütün kamu kurum ve kuruluşlarına sahip oluşuyla birçok vilayetten daha büyük ve daha gelişmiştir.

Karatay, siyasi yönden de her yönüyle farklıdır. Hatta Türkiye'de bir benzeri daha yoktur desek sanırım abartılı olmaz?
Bunu anlamak için de 1 Kasım 2015'de yapılan genel seçimlere kısaca bir bakmak yeterlidir.

AK Parti, Karatay ilçesinde % 85.70 oranında oy alarak adeta tulum çıkartırken, karşısındaki tüm siyasi partiler sadece % 14.30 oranında oy alabildiler. 
Diğer partilerin oy dağılımına bakıldığında ise MHP'nin % 6.1, CHP'nin % 3.4, Saadet Partisi'nin ise % 1 oranında oy aldıkları görülür. 
Yani AK Parti'ye gösterilen teveccüh ve ilginin karşısında, diğer siyasi partilerin varlık gösteremedikleri, neredeyse yok hükmünde kaldıkları ayan beyan ortadadır.


Elbette bu kadar yüksek bir oy alınması ve böylesi bir başarının sağlanmasında AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç beyin ve çalışkan teşkilatının gayretleri gözardı edilemez. Çünkü herhangi bir baskı, tehdit ve yönlendirme olmadan, halkın hür iradesiyle bir siyasi partiyi bu denli desteklemesi, siyasi tarihimizde ender rastlanılan bir durumdur.

İşte bu başarının sırrı Başkan Genç'e sorulduğunda; 
"Biz Karatay teşkilatı olarak halkla siyaset yapmıyoruz. Bilakis halkın içinde ve yanında olmaya çabalıyoruz. 
Onları yalnız bırakmıyor, elimizden geldiğince acı ve tatlı anlarını paylaşmaya çalışıyoruz. Dertlerine merhem olmaya gayret ediyoruz. Çalışma sistemi olarakta 'Davet' metodunu benimsiyoruz. 
Girilmedik ev, sıkılmadık el bırakmıyoruz. Ülke meselelerini ve daha güçlü bir Türkiye hedeflerini yediden yetmişe herkese anlatıyoruz. Bunun karşılığında ise halk, her dâim bize teveccüh gösteriyor. Yapılan her seçimde AK Parti'yi destekliyor" 
diyerek nasıl bir çalışma stratejisiyle böylesine yüksek oranda oy aldıklarını izah ediyor.
"Öte yandan AK Parti ile siyaseti gençleştiriyor, Türkiye'yi güçlendiriyoruz. Genç ve dinamik kardeşlerimizle, ülkemizin geleceğine katkı yapacak projeler ve çalışmalara imza atmaya çalışıyoruz. 
İnşaallah yeni dönemde de genç kardeşlerimizle aynı şevk, heyecan ve arzuyla çalışmalarımızı sürdürecek, partimizin 2019 yılında yapılması öngörülen seçimlerde başarı çıtasını daha da yukarılara çıkartacak, kendi rekorlarımızı kıracağız"
 şeklinde iddialı açıklamalarda bulunuyor.

Elbette yakalanan bu başarı, kendisini ve teşkilatını model hale getirdiği gibi, hem kendisine hem de teşkilatına olan ilgi ve alakayı da yoğunlaştırıyor. 
Bu durum, geçen hafta Pazar akşamı Karatay Aziziye Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 5. Gençlik Kolları Olağan Kongresi'nde ki geniş katılımcı kitlesinden, salonu hınca hınç dolduran davetlilerden ve seçkin misafirlerden de farkediliyordu.

AK Parti'nin yapılan kongresine Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç'in yanısıra Türkiye Cumhuriyeti 62, 63 ve 64. Hükümetlerin Başbakanı ve Konya Milletvekili Prof Dr Ahmet Davutoğlu, İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekilleri Hüsnüye Erdoğan, Ziya Altunyaldız, Leyla Şahin Usta, Ömer Önal, Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, basın mensupları, Sivil Toplum Kuruluşları'nın temsilcileri, partililer ve çok sayıda davetli katıldı.

Birlik ve beraberlik içerisinde adeta bir düğün havasında gerçekleştirilen kongreye tek liste halinde giren Muhammed Fatih Sert, delegelerinin oylarının tamamını alarak seçimi kazandı ve bayrak yarışını Muhammed Zeren beyden devraldı.
Hizmet aşkıyla yola çıkan, azimli ve gayretli olan Muhammed Fatih Sert beye ve yeni yönetimine bu kutlu yolda başarılar diler, AK Parti câmiasına kongre sonucunun hayırlar getirmesini temenni ederim.
 

Yorum Yazın