Duran Çölcü
Duran Çölcü

KOBİ’lerin İhracatçı Ailesine katılması ekonomiye güç verir

25 Eylül 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
KOBİ’lerin İhracatçı Ailesine katılması ekonomiye güç verir

Dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde sanayileşme ve üretimde Küçük ve orta boy işletmeler olan (KOBİ'lerin) önemi giderek artıyor.

Hatta yaşanan değişimlerde uyumlu, dinamik, yaratıcı, yenilikçi ve krizlere karşı dayanıklı yapıları ile KOBİ’ler ekonomilerin vazgeçilmez aktörleri haline gelmiştir.

İhracatta da ciddi bir potansiyeli bulunan ve gün geçtikçe potansiyelin yüksek oluşu nedeniyle de dikkat çeken KOBİ'lerin ülkemizin İhracatçı Ailesine katılımında yetersiz durumdayız.

Bunun içinde KOBİ’lere ciddi destekler sağlanırken, yeni girişimlerde bulunuluyor.

Umarım, bu çalışmalar ve girişimler amacına ulaşır. Türkiye’nin İhracatçı Ailesine KOBİ’lerde katılarak ciddi bir katkı sağlarlar.

KOBİ’lerin Türkiye’nin İhracatçı Ailesine katılması yönünde Türkiye İhracatçılar Meclisinin(TİM) yaptığı girişim yerinde olduğu kadar, olumlu katkı yapacağı gözükmektedir.

Bu anlamda, 61 ihracatçı birliği, 13 genel sekterliği ve 27 sektörü ile 85 bine yaklaşan ihracatçı ailesinin çatı kuruluşu TİM, ihracata yeni başlayacak KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla KOSGEB ile iş birliğine girerek, güçlerini birleştirdi.

Söz konusu işbirliği 3,5 milyon KOBİ’nin İhracatçı Ailesine katılımını sağlayarak, ekonomiyi ciddi bir güç daha katacaktır.

TİM’in KOBİ'lerin ihracata özendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla KOSGEB ile işbirliği yapması güzel bir gelişmedir.

“TİM-KOSGEB İhracata İlk Adım Seferberliği İşbirliği Protokolü”nün imzalanması KOBİ’lerle birlikte ülkemizin ekonomisine ve istihdamına çok büyük katkı sağlayacaktır.

TİM Başkanı İsmail Gülleİşbirliği Protokolündeki yaptığı konuşmada, “2008-2018 yılları arasında her yıl ortalama 11 bin firmamız ihracata merhaba derken, 2019’un sadece ilk 8 ayında tam 12 bin firma ihracat ailesine katıldı. Bu firmalarımızın 2,2 milyar dolar ihracata imza atmaları, bizler için son derece büyük bir mutluluk, bir gurur kaynağı. Köklü firmalarımız ile birlikte, ihracata başlayan KOBİ’lerimiz, geçtiğimiz yıl 168 milyar dolar olan ihracatımızı, ağustos ayında 12 aylık periyotta 180 milyar dolara taşımayı başardı. Hükümetimizle birlikte, bu seferberliği ülke sathına yaymak, bir gün, 3,5 milyon KOBİ’mizin ihracat ailemize katılmasını görmek; TİM olarak en büyük en büyük hedefimizdir.”

İsmail Gülle, KOBİ’lerin ihracattaki başarılarının arttığını dile getirirken, 3,5 milyon KOBİ’nin, ihracatçı ailemize katılmasını görmek; TİM’in en büyük hedefi olduğunu söylüyor.

Söz konusu İş birliğinin KOBİ’lere sağlayacaklarına gelince; ülkemizdeki KOBİ düzeyindeki firmaların ihracata özendirilmesini sağlanacaktır.

İhracat konusunda kapsamlı, mentörlük ve eğitim projeleri yürütüp, onlar için dünya pazarları erişebilir kılınacaktır.

Firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti verilerek, araştırma faaliyetleri de dâhil edilip, en doğru ürünle en doğru pazarda yer almaları geliştirilecektir.

Eğitimleri başarı ile tamamlayan firmalara “Dış Ticaret Eğitimi Katılım Sertifikası” verilecektir.

Teorik bilgileri pratiğe dökebilmeleri için, KOSGEB’in İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında KOBİ’lerin ihtiyaçları gözetilerek, yeni model ticaret heyetleri düzenlenerek,-potansiyel müşterilerle buluşturulacaktır. İlk sözleşmelerinde, ilk sevkiyatlarında firmalara destek verilecektir.

Yine KOBİ’lerin dünya pazarlarına açılmasında gereken finansman desteği için önemli bir görev üstlenmiş olan EXİMBANK ile birlikte yeni nesil finansman metotları üzerinde çalışacaktır. Böylelikle ihracatçılar rakipleri karşısında güçlü bir yapıya kavuşturulacaktır.

Bu yapıyı daha kurumsal bir birlikteliğe dönüştürmek için, ülkemizde ihracatın merkezi sayılan TİM’in ve KOSGEB’in bir ofis açması, ihracatımıza önemli katkı sunacaktır.

Sonuçta Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomilerin başarılı olması, çok büyük oranda KOBİ'lerin başarılı olmasına bağlıdır.

KOBİ’lerimizi ülkemizin İhracatçısı Ailesine katılması yönünde atılan bu adımın

Olumlu katkılarını hep birlikte göreceğiz.

Umarım en kası zamanda TİM’in ve KOSGEB’in iş biriliği protokolü hayata geçirilir.

KOBİ’lerimiz bundan çok büyük bir fayda görerek, ihracatçılar arasına girmesinde yeterli bir hale gelirler. Ekonomimiz güçlenirken, istihdamda da bir artış sağlanır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Yorum Yazın