Oğuz Dizer
Oğuz Dizer

KİRPİ SİSTEMİ

08 Ekim 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
KİRPİ SİSTEMİ

Rıza Çalımbay ve futbolcularının; Beşiktaş karşısında sahneledikleri mücadele, kirpileri getirdi aklıma. Anadolu'muz kırsalında da rastlanan ve' Hystrix indica' denilen, halkımızca da 'Oklu kirpi' diye bilinen, kemirici takımı üyeleri savunma sisteminden farksızdı; Yeşil Beyazlı sporcuların dün gece sahneledikleri. Ama hesaba katılamayan ya da bilinemeyen neydi ? Kartal'ın da kanadı kırık dahi olsa, pençesini taktığı anda kesin can yaktığı ! 30'da penaltıdan golü yiyen ve Vida'sı sökülen konuk, 10 kişiyle 79'da 1-1 'i, 80'de de 2-1 öne geçmeyi sağladı ! Onca heba edilene nasıl etmezsin şimdi 'ah-vah'! Yediğin iki gole şimdi İstersen 'şok' , istersen 'panik' , istersen de 'kademe hataları' de ! De ama şunu unutma,  çok kolay pozisyonlarda ; 'atamazsan, atarlar!'
Kara Kartalların kadro kalitesi ve zenginliği aleni. Böylesi bariz fark ve donanıma karşı ne yapmak lazım ? Dolduruşa gelmeden, doğru duruş modelini uygulamak ve Kartal'ın en zayıf halini kollayıp darbeyi vurmak ! Fırsatları kaçırmamak.  Karşı karşıya oldukları kalite ve deneyimi akıldan çıkarmayıp konsantrasyonu daim korumak.
Mesela 17'de Skubic operasyonunda, Yatabare bırak vurmayı... Hapşırsa golü yapardı ama ne vurabildi, ne de hapşırabildi! 52'de penaltıyı, güllecilere nazire yaparcasına tribüne doğru fırlattı ! 
Belki de geceyi bitirecek fırsatı da, kullanamadı ! En sonunda da 73'te kaçırdığı yüzde 100 golle , adeta uyuyan kamyon şoförü gibi TIR'ı düz ovada devirdi ! Öyle ya 90+4'te Hurtado 2-2'yi sağlamasa bunca gol kazasının kasko bedelini acaba kim ödeyecekti ?
'Galibiyeti kaçırdım' diye kahreden Konya'nın, son anda yakaladığı beraberliğe bayram yaptığı, bir ders niteliğinde bitti dün gece... Yaralı çok ama hamdolsun cenaze yok !

Yorum Yazın