Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

“Kırk Yılda Bir Koca Buldum Onu da Dayım Buldu

19 Kasım 2020
3 dk Okuma
1 yıl önce
“Kırk Yılda Bir Koca Buldum Onu da Dayım Buldu

(Mart 2014 te yazdığım yazıya baktım da fazla bir şey değişmemiş güzel ülkemde. Türkiye öyle bir garip ülke ki bazı konular gündeme düştükten kısa bir süre sonra rüzgâr gibi gelip geçerken bazı mevzular biteviye, birkaç değişiklikle tekrarlanıp duruyor. Mesela siyaset arenasında birkaç cümle ve söz var ki atasözü gibi milletin, bilhassa muhalefetin dilinden düşmez. Tabi muhalefet genellikle CHP ve onun taraftarları olduğu için daha çok onlar söylerler bu türküleri: Millet aç kardeşim. İşsizlik almış başını gidiyor. Devletin borcu öyle büyüdü ki ödenemez duruma geldi. Her şeyin başı ehliyet ve liyakat, zam zam ne zaman duracak bu zam yağmuru. Ülkeyi karpuz gibi ikiye böldünüz, …” Bunlar eskidende vardı şimdide var.

Bir de siyasetin/muhalefetin HİT şarkıları vardıki onlar unutuldu: ‘İrtica geliyor, Atatürk ilkeleri tehlikede, kamuda türban yasaklanmalı’ Ayasofya gündem olunca, “namaz kılacak cami mi kalmadı?” İmam Hatiplerde okuyan öğrencilerin sayılarını dile getirerek ,”Türkiye’nin bu kadar İmama ihtiyacı mı var? “ Tabi bir de Türkiye’nin kronik meselesi, iktidaralar eskiten problemi PKK vardı, (halâ da var)  Keyler, Nemalar, İMF… Geçinemeyen, limon satan memurlar, öğretmenler…” Bu şarkılar artık pek çalınmıyor muhalefetin pazarında. Her neyse, altı yıl önce yazdığım yazıyı özetliyorum, bakın neler değişmiyor bu aziz vatanda) 

“Kırk Yılda …”

“… Başlıktaki söz seçimlere giderken milletin önemli bir bölümünün hissiyatını yansıtıyor. Normal şartlar altında en iyi iktidar bile  10 yılda yorulur, yıpranır. Bu hal tabiatın da bir gereğidir. Günümüz Türkiye'sinde ise sanki istisnai bir durum yaşanıyor. Bunun nedeni hem iktidarın başındaki ismin ( Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın) inanılmaz çalışması, hem de iktidara talip muhalefetin bu çalışmalara karşılık verememesi. Tabiatın kanunu böyledir “çalışan kazanır” yani. 

Ana Muhalefeti dinleyince ; ”kasetler de olmasaydı ne konuşacaktı ne söyleyecekti bunlar?” sorusu geliyor akla. MHP’nin  hakkını yememek lazım…” Olgun bir devlet adamı, ileriyi gören bir bilge sıfatı kazanmasını sağlıyor doğrusu. (D. Bahçeli bu günde böyle değil mi? )            

Eldeki Bir Kuş Daldaki Üç Kuştan İyidir

“…Komşu ülkelerde (Suriye, Irak ) yaşanan karmaşa…” “… Ecevit'in başbakanlığındaki son koalisyon hükumeti zamanında yaşananlar ( irtica yaygarası ile ortalığı toza dumana katıp bankaları batıranlar, "çıkarın bu kadını buradan!" diyerek meclisten halkın vekilini kapı dışarı edenler, yüksek enflasyon, yüksek faiz, işsizlik, imf başta olmak üzere ödenmeyen borçlar, yapılamayan yatırımlar, durma noktasına gelen ekonomi...) hala taptaze yaşanıyor zihinlerde. Bu bilgiler, bu tecrübeler insanları (bu iktidardan memnun olmayanlar dâhil) yeni denemelerden alıkoyuyor. “Eldeki bir kuş daldaki üç kuştan iyidir” diyor halkımız…”

Günümüzde durum farklı mı? Az bir fark vardı. Yerel seçimlerde Millet İttifakı iyi bir ivme kazanmıştı. Mıştı diyorum çünkü Millet İttifakından çatırtı sesleri geliyor. İ.P’ deki istifalar, CHP içinden çıkan, Sarıgül ve Muharrem İnce’nin çalışmaları ile  “Gizli Anayasa Hazırlığı” iddiaları meseleleri…  Ankara İstanbul, İzmir’de iktidar olan CHP nin fazla bir varlık gösterememesi sanki önümüzdeki seçimlerde de aynı filmi seyredecekmişiz gibi bir his uyandırıyor bende. 

Cumhur ittifakının,  Azerbaycan-Ermenistan savaşındaki tutumu, kapalı Maraş’ın, kapalı Ayasofya’nın açılması ile birlikte Pandemide de diğer ülkelere göre başarılı olması…(Normalde Salgınlar iktidarları tarumar eder) Buna karşılık Millet ittifakının toz duman içinde olması, galiba halkımıza yine o meşhur sözü yine söyletecek gibi : “Geç kardeşim geç!  Kırk yılda bir koca buldum, onu da dayım buldu

Yorum Yazın