Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

KIRIK OLSA DURUR MUSUN?

21 Ekim 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
KIRIK OLSA DURUR MUSUN?

Çoğumuz “kırık olsa duramazsın, çıkıktır o.” Cümlesini sıkça kullanırız. Aslında kırık olsa da bazen insan farkına varamıyor.  Yazıma başlamadan önce şunu söylemeliyim ki vücudumuz anormal her durumu bize haber vermekte yeter ki onu dinlemeyi ihmal etmeyin.

Kırık, dıştan veya içten gelen tepkilerle kemik yapısının anatomik ve fizyolojik olarak bozulmasıdır. Çatlak dediğimiz olay ise ayrılmamış kırıktır. Kırık birçok sebeple gerçekleşebilir; dıştan etki ile travma kırıkları, bağ veya tendonların çekme gücüne bağlı olarak kemiğe yapıştıkları yerlerde oluşan kopma kırıkları, tekrarlayan küçük travmalar sonucu oluşan yorgunluk kırıkları, doğumdan kaynaklı ya da kemik yapısının zayıflaması ile oluşan kırıklar vs.

  • Ani şiddetli ağrı veya hareketle ağrı, anormal hareketlilik
  • Belirgin hassasiyet,
  • Şekil bozukluğu, morarma
  • Ödem
  • Deformite kırığın ilk belirtileri arasındadır.

Kırığa doğru ve zamanında müdahale edildiği zaman kırık basit bir olaydır ve birkaç yıl içinde eski haline dönebilir. Kırık parçalarının birbirinden uzak olması, kırığın çok parçalı olması, kırığın eklemi ilgilendirmesi ve hareketliliğine engel olunamaması, kırık bölgesinde yetersiz kanlanma, oluşabilecek enfeksiyon, kemik yapısının zayıf olması, hastanın yaşı, beslenme yetersizliği bu geri dönüş süresini biraz uzatabilir.

Kırığın tedavisinde ilk olarak parçaların birbiri ucuna getirilerek kaynaması sağlanır. Kırık sonrası minimum kaynama süresi 6 haftadır ki bu süre içinde kırığın yeniden oluşmasına yol açacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Fizik tedavi de kırığın rehabilite edilme süreci ve şekli kırığın durumuna göre değişir. İyi bir değerlendirmeden sonra kırık bölgenin hareketsiz durması gereken evrede ödem ve ağrıyı azaltmak için soğuk-sıcak etkilerden, masaj ve TENS gibi fizik tedavi tekniklerinden, izometrik dediğimiz gözle görülür hareketin ortaya çıkmadığı egzersizlerden faydalanabilir. Hareketli evreye geçildiğinde ise yine amaç ödemin azaltılması, tam eklem hareketini kazanmak, tam kas gücünü ve fonksiyonunu sağlamaktır.

Bunlar iyi bir değerlendirme sonucu oluşabilecek programın sadece birkaç basamağıdır. Vücudunuzu önemseyin ve kırık oluşmadan gerekli önlemleri alın…

Sıradaki yazımın konusu; “OMUZ KASLARIMDA YIRTIK VAR” 

Aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle... SAĞLICAKLA KALIN...

 

Yorum Yazın