Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

Kimimiz Yağmur Bekler Kimimiz Güneş

17 Aralık 2020
3 dk Okuma
1 yıl önce
Kimimiz Yağmur Bekler Kimimiz Güneş

Yetkililer bu yıl ülkemizin büyük bir kuraklık yaşadığını söylüyorlar. İnsanoğlunun ve canlıların yaşaması için en gerekli olan nimetler sırası ile hava, su ve gıdadır. Bugün dünya da çoğu Afrika’da olmak üzere milyarlarca insan bu nimetten mahrum yaşıyor. Geçen Cuma namazdan sonra bizim camide de yağmur duası yapıldı. Tüm Türkiye’de yapılan bu ibadetten sonra”  yağmur duası, kuraklık, kıtlık.”  gündemimize oturdu.

Dua bir ilticadır. Dua için gerekli olan hazırlıklar yapılır ve sonra dua edilir ve netice Allah'tan beklenir. Her dua kabul olunur lakin nasıl, ne zaman kabul olunduğu mevzuu biraz karışıktır, Şöyle ki dua bir ibadet olduğu için dua eden mutlaka ilâhî emre uymuş, itaat etmiş ve sevap kazanmış olur. Dünya ile ilgili isteklerini yüce Allah, kulun yararına göre hemen verebileceği gibi bir müddet sonra da verebilir: "Allah'a dua eden herhangi bir insan yoktur ki duası kabul edilmiş olmasın. Günah işlemediği, yakınları ile ilişkisini kesmediği ve isteğinde acele etmediği sürece Allah ona ya dünyada istediğini hemen verir veya isteğini ahirete bırakır ya da duası nispetinde günahlarını bağışlar” buyurur. (Tirmizî, De'avât, 13; bk. Müslim)

Bu gün yaşadığımız kuraklık ile ilgili yaptığımız dualar da yukardaki kurallara tabidir. Yani Yağmur duası için biz elimizden geleni yapacağız, içten dua edeceğiz, fakiri gözetip, zulme karşı çıkacağız sonra dua edip neticeyi Allahtan bekleyeceğiz (Bize verilen sıkıntılara bizim günahlarımızın sebep olduğu gerçeği vardır. Lakin tek sebep bu olmayabilir, nitekim inancımıza göre, dünya yaratılalıdan beri yeryüzüne gelmiş ve gelecek olan en yüce, en erdemli, en ahlaklı cemaat Ashabı kiram efendilerimizdir. Onların zamanında da kuraklık, kıtlık, açlık yaşanmıştır. İslam Tarihini okuyanlar bu gerçeği görürler.)  Dua yaptıktan sonra gerisini rabbimize bırakırız. Çünkü bizim bilmediğimizi O bilir. Bizim hakkımızda neyin hayırlı, neyin şerli olduğunu yine O(cc)  bilir. Bu sebeple Biz gereğini yaptıktan /duamızı ettikten sonra tevekkül edip bekleriz.

“Rabbim Yağmur Yağdırma” 

Gereği deyince konu ile ilgili internetten dolaşan güzel bir hikâye var onu sizlerle paylaşmak istiyorum:

“… Kurak geçen bir mevsimde köylüler toplanmış yağmur duasına çıkmışlar, çıkmadan önce de kurbanlar kesilmiş, küsler barışmış, hacet namazları kılınmış, kısacası gerekenler yerine getirilmiş ve yağmur duasını yapmışlar ve dönmüşler. Aradan bir kaç gün geçmesine rağmen yağmur yağmamış. Bu arada köye Allah dostu diye bildikleri birisi gelmiş, durumu ona anlatmışlar, bir de kendisinin öncülüğünde yağmur duasına çıkılmasını istemişler. Allah dostu yağmur duasından önce köydeki bütün hanelerin gezip görülmesini istemiş, ileri gelenlerle birlikte ev ev dolaşıp herkesin halini hatırını sormaya başlamışlar. Nihayet yıkık dökük bir evin kapısını çaldıklarında bir kadın ve yanında iki kız çocuğu açmış kapıyı. Onların da hal ve hatırlarını sormuşlar. Kadın, kocasının genç yaşta öldüğünü, iki kızıyla birlikte çatısız, yıkık dökük bu evde kaldıklarını söyler. Allah dostu, kız çocuklarından birisini tutar ve sorar; “Söyle bakalım, sen hiç Allah’a dua eder misin?” Küçük kız “tabi ki ederim” deyince bu defa Allah dostu nasıl bir dua ettiğini sorar. Kız çocuğu yıkık çatıyı göstererek “ ‘Allah’ım, ne olur yağmur yağdırma!’ diye dua ederim” demiş. İkinci kız çocuğuna da aynı soruyu sormuş, o da yırtık ayakkabılarını göstererek “Ben de aynı şekilde, ‘Allah’ım ne olur yağmur yağdırma’ diye dua ederim…”Ermiş köylülere, “bu ailenin gereksinimlerini yerine getirin sonra duaya çıkalım “ demiş.

Yorum Yazın