Erol Kutlu
Erol Kutlu

Kilo vermeye yardımcı olan besinler ve etkileri

29 Aralık 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
Kilo vermeye yardımcı olan besinler ve etkileri

Herkes ideal olarak düşünülen beden ölçülerine sahip olmak ister. Ancak eğer fazla kilolarınız varsa, kilo verme sürecinde tüketeceğiniz doğal besinler size yardımcı olabilir. Kilo vermeyi kolaylaştıran birçok besin maddesi mevcut. Bunlardan bazıları:
Su
Tabii ki listenin en başında su var. Sağlıklı yaşamın ilk şartı bolca su tüketmek. Her türlü sıkıntıya çare olduğu bilinen suyun faydalarını saymakla bitmez. Bu konudaki yararı ise, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımını hızlandırmak. 
Kahve
Genellikle güne başlarken daha zinde olmak için tüketilen kahve, içeriğindeki kafeinden dolayı metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını olumlu yönde etkiliyor. Kafeinsiz yerine, kafeinli kahve tercih etmenizi öneririz.
Kırmızı Biber
Kırmızı biberin içeriğinde bulunan kapsaisin bileşeni metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır.  Bu sayede hızlı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
Mercimek
Demir açısından oldukça zengin olduğu için metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.
Portakal
C vitamini açısından zengin besinler vücuttaki yağın daha hızlı çözünmesini sağlarlar. Bundan dolayı portakal, limon ve greyfurt gibi besinleri daha sık tüketmeye özen gösterdiğiniz takdirde yağın vücuttan daha hızlı uzaklaşmasına yardımcı olabilirsiniz.
Yumurta
Yumurta B12 açısından zengin olduğu için hem metabolizmayı hızlandırır hem de yağın çözülmesini sağlar. Özellikle yumurtanın beyazı bu konuda oldukça faydalı olacaktır.

Yeşil Çay
Kilo vermeye çalışan ve diyet yapan bireylerin yeşil çay tüketimini artırdıkları herkes tarafından bilinmektedir. İçeriğindeki kafeinin yanı sıra EGCG bileşeni (epi-gallo-kateşin-3-gallat) de yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Yorum Yazın