Mevlüt KARABAYIR

Kıdem Tazminatı Bilmecesi

04 Kasım 2013
3 dk Okuma
8 yıl önce
Kıdem Tazminatı Bilmecesi

İnsanların her biri farklı karaktere ve mizaca sahiptir. Biz bunu çoğu zaman genellikle kişilik özellikleri olarak ta ifade edebiliyoruz. Kişilik özelliklerinin şekillenip gelişmesinde, içerisinde doğup büyüdüğü ailesi, almış olduğu eğitim ve kişinin çevresi etkili olmaktadır. İnsanların kişilik özelliğine dair, günlük hayattaki davranışlarından ve olaylara bakış açısından ve olaylara göstermiş olduğu tepki ve yorumlardan az veya çok çıkarımlar yapabiliriz. Yarısına kadar su ile doldurulmuş bardağı insanlara göstererek bardağın içerisindeki suyun ne kadar olduğunu sorduğunuz zaman, insanların bir kısmı yarısının boş olduğunu söyleyecekler, bazıları da bardağın yarısına kadar dolu olduğunu söyleyeceklerdir. Burada insanların görüşünde ve ifadelerinde etken olan durum, insanın pozitif veya negatif odaklanmış olma halidir. Bardağın yarısının boş olduğunu ifade eden kişiler genelde negatif düşünceye sahip kişilerdir. Bardağın yarısı doludur şeklinde görüş bildiren kişiler ise genelde pozitif düşünceye sahip insanlardır. Pozitif karaktere sahip kişiler hep daha iyiye ulaşmak için çaba harcarlar. Ulaştıkları nokta ise; her ne şekilde olursa olsun hedefinden sapmazlar ve demoralize olmazlar. Negatif yapıya sahip insanlar ise her olayı, çalışmayı eksik ve kusurlu görürler ve hiçbir şeyi beğenmezler. Bundan dolayıdır ki, çoğu zaman bu tip insanlar Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan da olurlar.
İnsanlar taşıdıkları kültür ve kişilikleri gereği pozitif ya da negatif düşünceleri doğrultusundaki davranışları ya da açıklamaları ve söylemleri ile kendilerini ve etrafını; ya motive eder pozitif enerji yayarlar ya da umutsuzluğa iterek gererler. Biz toplum olarak daha çok gergin bir yapı ve ortama sahibiz. Özellikle milli maçlar bizim için geçici de olsa rahatlayabilmek için bir günlüğüne bile olsa gerilimden kurtulabilmek için çoğu zaman umut olmuştur. Ne kadar gergin olduğumuzu devletin en üst kademesinden Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arınç Bey de tarif ederken; “Gerilim derseniz; herkesin tef gibi gerildiği bir Türkiye’deyiz. İnşallah normalleştiğimiz zamanlara da kavuşuruz.” Şeklinde ifade etmişlerdir. Bu demek oluyor ki halkı germeye çalışan negatif insanlar iyi çalışıyor ve bu işi iyi de beceriyorlar.
Uzun süredir toplumun büyük bir kısmını geren kıdem tazminatları son günlerde şiddetini iyice artırmış olup insanların gerilimini artırmaya devam etmektedir. Her olayda olduğu gibi hem görsel hem de yazılı yayın organları bunda çok etkili olmaktadırlar. İçerisinde olan ve takip eden bir kişi olarak; gazetelerde atılan başlıkları, televizyon kanallarının altına konan alt yazıları ben bile gördüğüm zaman, gerilmekten kendimi alıkoyamıyorum. İçeriğine bakınca bilirkişi olarak hiç te gerilecek bir şeyin olmadığını görebiliyorum. Bugüne kadar yayın organları kıdem tazminatı fonu hakkında o kadar taslak metin icat ettiler ki, bunu ne ben gördüm ne de bakanlık kabul etti. Birilileri boş durmuyor ve insanları germek için zaman zaman taslak metinler ortaya atıyorlar ve halkı germeye de devam ediyorlar.
Kıdem tazminatı üzerinde yapılmaya çalışılan düzenlemeler ekseri eski çalışanlar üzerinde bir kaygı oluşturmaktadır. İş hayatına yeni atılanların kıdem tazminatı noktasında bir kaygıları yok denecek kadar azdır. Bunlar; “biz iş derdindeyiz, sadece çalışabilecek iş aramaktayız.” diyorlar.
Başbakan: “Yeni düzenleme ile bir hak kaybı yaşanmayacak” diyor. “Sosyal taraflar anlaşmadan düzenlemeyi bana getirmeyin” diyor. Kıdem tazminatı kaldırılıyor şeklinde başlıklar atarak eski çalışanları germenin kime ne faydası var. Kıdem tazminatı düzenlemeleri özellikle taşeron işçileri ve iş hayatına yeni girecek olanları kapsamaktadır.
Kıdem tazminatının yeniden düzenlenmesine ilişkin sosyal taraflara yapılan ilk resmi bilgilendirme sonrasında değerlendirmeler yine birbiri arkasına gelmiştir. Şok başlıklarla yapılan haberlerde kıdem tazminatının kaldırılacağını ve çalışanların şok geçireceğinden dem vurularak insanlar yine gerilime sürükleniyor. Başlıkları okuyunca ben bile, bu da nesi derken içeriğini inceleyince kıyametin kopmadığını görebiliyorum.
Geçmiş dönemde çalışmaya başlayanların kazanılmış kıdem tazminatı hakkı olanların bu hakları devam edecek. Eski çalışanların fon sistemine geçişleri serbest olacak.
Ortamın gereksiz yere gerildiği bu zaman diliminde adeta suç cennetine dönüşmüş ülkemizde; insanların adli vaka oluşturan davranışları normal hale gelmiştir.
 

Yorum Yazın