Ahmet Candan
Ahmet Candan

Kıbrıs’ın Önemi

30 Eylül 2021
3 dk Okuma
11 ay önce
Kıbrıs’ın Önemi

Kıbrıs çoğu kişiye göre devletimize yük, yalnızca ayak bağı olarak görülmektedir. ‘Memurunun bile maaşını Türkiye Cumhuriyeti Devleti ödemektedir!’ diyerek sitemkâr davranışlar oldukça fazladır. Zira bu söylemler Kıbrıs’ın önemini tam kavrayamayan kişiler için gayet normaldir. Çünkü perde arkasında dönenleri izleyiciler göremez, tahmin gerekir, tarih şuuruyla bakabilmek, görünmeyenleri görmek gerekir. Bu şekilde düşünen kişiler yalnızca izler, perde arkasını göremez.

Kıbrıs’ın ehemmiyeti bizim için oldukça fazladır. Zira halihazırda var olan Mavi Vatan kavramının çıktığı şu günlerde Kıbrıs’ın ehemmiyeti daha da artmaktadır. Uçak gemisi olmayan ülkemiz için Kıbrıs adeta ‘Uçak Gemisi’ rolünü üstlenmektedir. Kıbrıs bizim Akdeniz karakolumuzdur. Kıbrıs Akdeniz'deki asayişi sağlamak adına elimiz kolumuzdur.

Bir de şöyle bir durum mevcuttur; Kıbrıs'ın Rumlara teslim edilmesini isteyen azımsanmayacak derece de büyük bir kitle var. Yukarıda bahsetmiş olduğum ‘izleyici’ kitlesinden farklıdır bu kitle. Zira kan dökülmüş bir vatan toprağını ne için olursa olsun bir başka millete peşkeş çekmek ihanetten öte değildir. Takınılan ve söylenilen bu tavır Kıbrıs’ta kan dökmüş Türk halkına, Mehmetçiğe, Mücahide saygısızlıktan başka bir şey değildir. ‘Türkiye, 1974 Kıbrıs Barış harekâtında mali yükümlülüğü ve ambargoları dahi göze aldığı halde asla Ada’da yaşayan Türk halkının güvenliğini ve egemenlik hakkını taviz ve pazarlık konusu etmemiştir.’*

Kıbrıs elden çıkar veya durumu Girit gibi olursa adadaki nüfuzumuzu kaybederiz. Bunun örneğini başta Girit olmak üzere diğer kaybettiğimiz adalarımızda gördük. Kıbrıs elden çıkarsa Akdeniz’de ki hakimiyetimizi kaybederiz.

Kıbrıs hiçbir ülke tarafından tanınmadığı için Türkiye’ye bağımlı haldedir. Dış ticaret yapamayan ülke; çoğu kişinin sandığından ziyade Kıbrıs Türkiye'nin resmiyette bir parçası değil bağımsız bir devlettir, KKTC! Son günlerde kardeş Azerbaycan ve Pakistan’ın KKTC’yi resmen tanıyacağı söylensede henüz somut bir adım atılmıştır.

Kıbrıs'ın önemi bizim oldukça fazladır dedik ancak bu önem Türkiye'de yaşayan Türk halkına yeterince aktarılmıyor. Ya da aktarılsa bile gerçekçi olmuyor veya kısıtlı oluyor. Bu konunun Milli Eğitim tarafından nesillerimize bizzat aktarılması gerekiyor. Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye Türk halkı birbirine çok uzak olmamalıdırlar. Nasıl ki Eskişehir'de ki halk ile Ankara'da ki halk aynı halk ise Kıbrıs’ta ki halkta aynı halktır. Kıbrıs davasını sonuna kadar savunmalı, Kıbrıs Türk halkının haklarını sonuna kadar talep etmeliyiz! Kıbrıs Türkiye’dir!

Yorum Yazın