Dilek Bülbül
Dilek Bülbül

Kefen Parası: Altın Diş Geleneği

26 Temmuz 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Kefen Parası: Altın Diş Geleneği

Anadolu’da hac ya da kefen parası biriktirme geleneği çok yaygın olarak bilinen bir gelenektir. Bugün “yastık altı” diye nitelendirdiğimiz bu tabir çok çeşitli şekillerde yapılmaktaydı. Gerek nakit paranın bir anda bulunamayışı gerekse diğer insanlara yük olmama düşüncesi kişileri birikim yapmaya itmiştir. İşte bu birikimlerin başında “altın diş” taktırma geleneği gelmektedir. 
Günümüzde de birçok bölge ve kültürde yaşamaya devam eden altın diş yaptırma geleneğinin dayandığı temel esaslar vardır. Bilindiği üzere diş ağrısı doğrudan baş ağrısı yapar ve eski zamanda insanlar dolgu yerine altın kaplama işlemini ya da tamamen altın diş yaptırmayı tercih ederdi. Altın, çok zor yıpranan bir maden olduğu için dişler daha geç yıpranıyor ve daha uzun ömürlü kullanılabiliyordu. Bundan ötürü eski insanlar diş sağlıkları için dişlerini altın kaplama olarak yaptırmaktaydı. Sağlığın yanı sıra altın diş zenginliğin de göstergesiydi. Buna göre; önde başlayan diş yaptırma geleneği bazen tüm dişleri kaplamaktaydı. Bu da o kişinin ekonomik geliriyle ilişkiliydi. Böylece altın kaplatarak hem dişlerini koruyorlar hem de zenginliklerini belli edebiliyorlardı. Örneğin; bugün Türkmenistan'da özellikle altın diş yaptırmak itibar ve zenginlik göstergesi sayılmaktadır. 
Altın diş yaptırmanın diğer bir sebebi; kadınların çağlar boyunca süren ve halen de sürmekte olan göze hoş gelme içgüdüsüdür. Çünkü; kadının süsü ziynettir ve bunu en güzel şekilde yansıtmak gerektiğine inanırlardı. Böylece; zerafetine düşkün kadınlar altın diş yaptırmayı çok severdi. 
Anadolu’da altın diş yaptırmanın en önemli nedenlerinden biri de en başta bahsini ettiğimiz “kefen parası” olayıdır. Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belli şartlar dâhilinde “cenaze yardımı” yapılmakta ve ölen kişinin ailesine maddi olarak bir kolaylık sağlanmaktadır. Fakat eskiden böyle bir yardım söz konusu değildi. Böylelikle ölen kişinin ardından taktırılan bu altın diş bozdurularak tüm cenaze masrafları ile birlikte devir, iskat gibi giderleri karşılanmaktaydı. 

Yorum Yazın