Celal Arslan
Celal Arslan

Kayısının faydaları

12 Temmuz 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
Kayısının faydaları

Yemeklerden sonra yaş kayısı tükettiğinizde sindirime yardımcı olursunuz. Çok fazla yendiğinde ishal yapabilir, ancak bu açıdan da kabızlığı önlemede ve gidermede önemli bir yeri vardır. Güneşte kurutulmuş kayısıları süt ile birlikte kaynatıp içerseniz, oldukça iyi sonuç alırsınız. Diğer bir tüketme şekli de 5 adet kuru kayısıyı sıcak suyun içinde 1-2 saat kadar bekletip, gece yatmadan evvel yemektir. Bunu 3 hafta kadar uygularsanız, bağırsaklarınızı düzene sokarsınız.
Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu meyve; içerisinde yüksek dozda demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum barındırır. Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atar ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu da cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasına katkı sağla. Özellikle gelişme çağında çocukların, zihinsel ve bedensel gelişimi için kayısı tüketmeleri önerilir.
Kayısı, birçok hastalığa karşı kalkan vazifesi görür. Kayısının, reçeli, kompostosu, kurutulmuşu, meyve suyu, çekirdeği ve tazesini tüketebilirsiniz. Vücut yorgunluğunu sonlandıran, zinde kalmayı sağlayan meyve, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Zihin açıklığının yanı sıra, sakinleştirir ve stresi ortadan kaldırır. Bu meyve, gelişme bozukluklarına da iyi gelir. Baş ağrısına bire bir etki yapar, migren ağrılarını sonlandırabilir. Dişlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur, çürümeye karşı korur. Kalp ve şeker hastalıklarına iyi gelir.
Kanserden koruyan, özellikle cilt kanserine karşı önlem almanızı sağlayan kayısı, cinsel gücü de artırabilir. Kansızlığı önlemede ve tedavi etmekte başarılıdır. Mide ülserine ve hemoroit problemlerine çözüm bulmaktadır. Çocukların kemik ve kas gelişimine fayda sağlar. Karaciğerin hasar gören yerlerini tamir eder. Tansiyon ve kolesterol düşürmede yardımcı olur.
Kayısı, aynı zamanda kilo problemi olan kişilere tokluk hissi vereceğinden, çabuk acıktırmayacak, doğal yollardan sağlıklı şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Antioksidan içeren meyve, yaşlanmayı geciktirir ve yüz kırışıklarını engeller, cildi nemlendirir, korur, pürüzsüzleştirir ve yumuşatır. Gece görme problemi olan, yani gece körlüğü sorunu yaşayan kişilere de yarar sağlar. 
Doğal malzemeler ile evinizde bir kayısı kürü yapın, faydalarını kısa sürede görün.
- Beynin düzenli çalışmasını sağlar.
- Karaciğerde tahrip olan kısımları tamir eder. 
- Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar. 
- Dişlerin daha sağlam olmasını sağlar. 
- Kan yapımını artırarak, kansızlığı engeller. 
- Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin oluşmasını önler. 
- Ülserlerin iyileşmesine katkı sağlar. 
- Böbreklerde taş oluşumunu minimuma indirir. 
- Üreme sistemi üstünde olumlu etkileri vardır, cinsel gücü artırır. 
- İyi bir betakaroten kaynağıdır, kansere karşı koruyucu etkisi vardır. 
- Kalp kaslarını güçlendirir, daha düzenli çalışmasını sağlar. 
- Yorgunluğu alır, strese iyi gelir. 
- Beslenme problemi olan yaşlıların, potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorunlarının giderilmesinde de faydalıdır. 
- Gırtlak iltihabına ve astıma iyi gelir, balgam söktürücü özelliğe vardır. 
- Kabızlığı önler, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. 
- Gece körlüğünü önleyebilir. 
- Yaşlanmaya karşı vücudu korur.

Yorum Yazın