Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

Karşılıksız Ancak Allah Verir

21 Ocak 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Karşılıksız Ancak Allah Verir

Bu dünyanın kanunu böyle karşılıksız ancak Allah verir veya karşılığını kıyamette Allah’tan  Cennet olarak isteyen mümin muvahhid erdemli insanlar verir.

Yaşadığımız ömrü sadece bu dünyadan ibaret sanan insanların ve bu İnsanların oluşturduğu milletlerin, şirketlerin, devletlerin başkalarına karşılıksız bir hizmet sunmaları akla, mantığa ve hayatın gerçeklerine uygun değildir.  Bu nedenle gerek ülkemizde yaşayan 83 milyon insan ve gerekse dünyada yaşayan 8 milyar insan bu gerçeği bilerek kendisine birileri tarafından bedava sunulan devasa hizmetlerin sebebini bin kere düşünmeli, bin kere tahlil edip irdelemeli. Son  WhatsApp olayı gösterdi ki hiçbir kişi, kurum, kuruluş, devlet... Verdiği hizmeti karşılıksız vermiyor. Niye versin ki!?

Bilhassa Bizim yaşımızda ki insanların son yıllarda  dünyada meydana gelen müthiş değişiklikleri, gelişmeleri hakkıyla kavraması çok zor. Gerçi yeni nesilde kavrayamıyor, o da ayrı bir gerçek.  Lakin yeni nesil bu gibi değişikliklerin, bu gibi gelişmelerin içine doğduklarından bu müthiş yenilikler, buluşlar, gelişmeler anormal gelmiyor.

Dünya öyle bir değişti, öyle bir gelişti ki büyük iletişim firmaları ürünlerini çok değişik metotlarla pazarlıyorlar. Bedava! Hizmet veriyorlar. Tüketiciden elle tutulur gözle görülür bir karşılık istemiyorlar, ama verdikleri bu hizmetten elde edecekleri küçük gelirlerden ziyade dolambaçlı yollardan büyük siyasi, ekonomik, sosyal, dini… Çıkarlar elde diyorlar. Buna en büyük misal son ABD seçimleri. Dünya liderliğinin seçiminde bedava! hizmet sunan sosyal medya şirketleri Trump’ u devirerek Biden’i seçtirmediler mi? Bundan büyük kazanç olur mu? Aynı mücadeleyi/silahı diğer ülkelerde de yapacakları ayan beyan  ortada değil mi?

Nasıl imkânlar sunuyorlar bu iletişim firmaları insanlara? Mesela WhatssApp’ı ele alalım. Ben de kullanıyorum WhatsApp'ı . Dünyada milyarlarca insan da kullanıyor. YouTube, Facebook, Twitter… Bunların bir kısmı direkt reklam alıyor ama WhatsApp gibi bazı şirketler bunu da yapmıyor. Pekiyi bu devasa hizmetleri (mesajlaşma, bedava görüntülü veya sesli görüşme yapma  her türlü haberleşme hizmeti) niçin bedava veriyor?  Bizim gibi yaşlı insanlar yeni yeni anlıyoruz ki WhatsApp'ı kullananların yazdıkları, konuştukları her şeyi kullanarak insanların milletlerin eğilimleri belirleniyor ve bu eğilim bilgilerini bu firmalar,  başta ABD olmak üzere bazı devletlere, kurumlara ciro ediyorlar. Pekiyi buna bizim kızma hakkımız var mı ? Bence yok. Çünkü ortada bir zorlama cebir yok. Elde ettiği bilimsel gelişmelerin meyvelerini toplayan bir firmaya/ devlete kim kızabilir ki? Bizim ve dünyanın elini bağlayan mı var. O zaman ABD ye ,”Niye WhatsAppı,  niye face book’u,  niye Tvetteri instgramı… Sen buluyorsun ve bunlarla bize üstünlük sağlıyorsun demek garip değil mi? Bizleri bunları kullanmaya zorlayan var mı? Yok.  Bedava konuşma,  bedava mesaj,  bedava resim,  bedava canlı görüşme… Bu hizmetleri veren bir şirket elbette bunun karşılığını bir şekilde çıkaracak.    Allah'tan başka kimse kimseye bu dünyada karşılıksız hizmet para ekmek vermez. Amerikan kültürü ile yetişmiş bir insanın, böyle bir hizmeti bedava vermesini beklemek çok büyük bir yanılgı değil mi?

Bu hususta esas sorulması gereken soru şu: Niye radyoyu, televizyonu, interneti, uçağı, motoru, akıllı telefonu, sanal medyayı…  Hep onlar buluyor.  Yapay Zekâ dedikleri gelişme niçin onların ellerinde?   Bu gerçekleri bilerek bundan sonraki hayatımıza bir yön ve şekil vermeliyiz. Nasrettin Hocanın deyimi ile “İpin ucu P….n eline geçmişse” bir an önce ipin ucunu ondan kurtarmak lazım. Bilimle ahlak, bilimle merhamet, bilimle insanlık birleşmedikçe bu dünyada huzur olmayacaktır.

Yorum Yazın