08 Mart 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
Kanser

Kanser sözcüğünü son zamanlarda çok daha fazla duymaktayız. Maalesef günümüzde hepimizin kanserden ölen yada kanser teşhisi konan bir yakını bulunmaktadır.
Kanser, geçmişe oranla arttı ve günden güne de rakamlar artmakta; bu sayı katlanmakta. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, geçen yıl dünyada 18,1 milyon insana kanser teşhisi konulurken, 9,6 milyon insan da kanserden hayatını kaybettiğini belirtiyor. Ana nedenleri
1.Sigara ve aşırı alkol kullanımı,
2.Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma,
3.Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
4.Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.)
5.Bazı virüsler, (HPV, Hepatit)
6.Hava kirliliği.
7.Radyasyona maruz kalma,
8.Kötü beslenme alışkanlığı
Kanser, sağlıklı olduğu düşünülen bir hücrenin normal davranışlarını düzenleyen mekanizmaların bozulması sonucu oluşur. Günümüzde bu mekanizmanın bozulmasını sağlayan çok sayıda faktör (Çevre, kötü beslenme, sigara, obezite, güneş vs...) var. Bu nedenle günden güne kanser vakalarının sayısı artıyor. Dünya Kanser Raporu'na göre, 2030 yılında kanser birinci ölüm nedeni olacak. Kanser vakalarındaki artış yüzde 50'yi bulacak ve her yıl 15 milyon kişi kansere yakalanacak. İlk üç öldürücü kanser içinde akciğerin yüzde 17.8, midenin yüzde 10.4 ve karaciğerin yüzde 8.8 oranında görüldüğünü belirten Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, yaşlanmanın da kanser artışında etkili olduğunu söylemiş.
Türkiye'de kanser oranı nedir?
Türkiye'de bu artışın üzerinde bir artış söz konusudur. Bunun nedeni son yıllarda kanseri aktif olarak toplamamızla ilgilidir. Kanser verileri sağlıklı tutuldukça sayısal bir artış da öne çıkıyor. Hemen her ülkede nüfusun yüzde 20 kadarı aktif kayıtçılıkla kanser kaydı yapılıp ülke geneli hakkında hız hesaplanmaktadır. Ülkemiz için beklenen hız 100 binde 160-180 kadardır. Oysa şu andaki hız 100 binde 140'tır. Sonuçta ülkemizdeki kanser artıyor. En önemli faktör de sigaradır. 

Yorum Yazın