Nagihan ÇAPKIN
Nagihan ÇAPKIN

Kaldırımlaşamayan kaldırımlardaki engeller

11 Ağustos 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Kaldırımlaşamayan kaldırımlardaki engeller

Yayaların can güvenliğini sağlamak için kullandığı kaldırımlar sadece bu işe yaramamakla birlikte sermayenin bir yerden bir yere gitmesine de aracı oluyor. Tüm şehirlerde özellikle seçim dönemlerinde tanıklık ederiz kaldırımların sökülerek değiştirilmesine. Ama Konya’da kaldırımların değiştirilmesi için seçime gerek yok.

Peki yaz kış demeden nedir bu kaldırımların elimizden çektikleri?

Yağmur yağar sökülür, kar yağar sökülür, kırılır sökülür, kırılmaz yine sökülür.

Her zaman herkesin dilinde olan kaldırım mühendislerimiz nerede? Alt yapı sorunumuz var tamam ya da yükseklik problemi, mühendislerimiz bunları bilmiyor mu? Yıllardır deneme yanılma yoluyla dahi çözüme kavuşturulması gerekilen kaldırımlar, inadına ayda bir kez sökülerek bir standarta oturtulamıyor.  Birilerinin rant kapısı haline mi geldi yoksa gerçekten yapanların beceriksizliği mi bilemiyoruz.

Avrupalılar memleketlerinde yüz yıllık kaldırımlarda dedelerinin bastığı yollara ayak basmanın gururunu ve onurunu yaşarken biz bırakın dedemizi daha babamızın bastığı kaldırıma ayak basamıyoruz. Gelişmişliği, örfü, adeti, kültürü, yaşam tarzını daha doğrusu da medeniyeti yansıtan kaldırımlarda,  kaldırım taşından toplumların gelişmişliği hakkında öngörüde buluna biliniyorsa eğer bizde bakalım kaldırım taşlarımıza ne kadar gelişmişiz!

Birde görme engelliler için kaldırımlara yapılan hissedilebilir izli yollar var. Bu izli yollar kaldırıma yapıştırılıyor. Bir ay bile yerinde duramayacak o kaldırımın üzerine engelliler için bir şey yapmış gibi görünmek hangi vicdana sığıyor. 20 dakikalık yağmura dayanamayan kaldırımlarda, izli yollar için kullanılan malzeme, karda yağmurda kayganlaşarak problemlere yol açacağı söyleniyor. Engelli adına bir şeyler yapılıyor, zaten toplumun bir parçası olan kişiler bazı vesilelerle topluma kazandırılmaya çalışıyor. Peki o yolu kullanacak olana fikir neden sorulmuyor?  Gören sağlıklı bir birey görme engellinin yürüyeceği yolun özelliklerini nereden bilebilir. Temel hak ve özgürlüklerimizden olan sağlık hakkımızda, engelli engelsiz demeden tüm bireylerin sağlıklı bir çevrede, sağlığını koruyacak tedbirler alınarak yaşanması ümidiyle..

Yorum Yazın