Veyis ERSÖZ

Kalbin Katılaşmasına Sebep Olan Şeyler

15 Haziran 2015
3 dk Okuma
7 yıl önce
Kalbin Katılaşmasına Sebep Olan Şeyler

Bazı cisimler soğuktan, bazıları sıcaktan, bazıları çekişle, balyozla dövmekle, bazıları su içinde durmakla katılaşır ve sertleşir. İnsanların da kalbinin katılaşmasına, sertleşmesine sebep olan bazı şeyler vardır. Kalbin katılaşmasına, sertleşmesine sebep verenlerin hemen hemen en başında çok yemek, çok uyumak ve çok konuşmak gelir.
Midesini tıka-basa dolduran, yani fazla yemek yemek yiyen insanın kalbinden Allah korkusu giden, onun yerini başka şeylerden korkular alır. Bütün canlı ve cansız varlıklara karşı kalbinde, gönlünde ve beyninde sevgi, saygı ve merhamet duyguları ya çok azalır ya da tamamen kaybolur. Allah’a karşı olan kulluk vazifelerini büyük ölçüde aksatır. Bir hikmetli söz okusa veya başkalarından duysa kalbin katı hali yumuşamaz. Bunlarla beraber katı bir kalbe sahip olan insanlar, maddi ve manevi çeşitli hastalıklara duçar olabilirler.
Yapmış olduğu ibadetlerinden zevk almamak, haz duymamak, dünyaya ait istek ve arzuları çoğaltmak, günlük ibadetleri ağır gelmeye başlamak, insanlara karşı barış ve kardeşlik duygularında azalmak, hafızasında belirgin şekilde zayıflama emareleri görülmek gibi İslami olmayan özellikler aşırı yiyen ve doymasını bilmeyen insanlarda görülen çirkin fiillerdir. Bu gerçekler göz önünde bulundurularak aşırı yemekten son derece sakınılmalı, daha yeme iştahı varken sofradan hemen kalkmalıdır.
Obezite denilen aşırı şişmanlık asrımızın en önemli, en büyük ve en tehlikeli hastalıkları arasında yer alır. Her insan daha küçük yaşlarından itibaren yemesine, içmesine dikkat etmeli, ölçüyü elden kaçırmamaya özen göstermelidir. Akıllı ve inançlı insan her konuda olduğu gibi yeme içmede de itidali ve orta yolu takip etmeli, aşırılıktan sakınmalı, haddinden fazla yiyerek kalbinin katılaşmasına sebep olmamalıdır.
Haddinden fazla yemenin, tüketmenin bir de dinimizde israfa yol açtığı gerçeği akıldan da çıkarılmamalıdır. Aşırı derecede tüketimin hem dünyada hem de ahiret hayatında sorumluluğu olduğu bilinmelidir.
Çok yemenin yanında çok konuşmak ve çok uyumakta kalbin katılaşmasına ve kararmasına yol açar. Günün 24 saatinde küçükler ortalama on saat, gençler sekiz saat, ihtiyarlar ise altı-yedi saat uyku uyumalıdır. Bunlardan fazla uyku da insanın bünyesine ve kalbine büyük ölçüde zarar verir. Onun için yemek-içmekte olduğu gibi uykuda da orta bir yol tutulmalıdır.
Kalbin katılaşması eylemi; bir de çok gereksiz yere konuşma yapmakla gerçekleşebilir. Onun için çok konuşmaktan, gevezelik yapmaktan, bilinip-bilinmeyen meselelerle insanların beynini meşgul etmekten, yalan veya günah batağına batırıcı sözler söylemekten uzak kalınmalı ve kalbin katılığına sebebiyet veren tutum ve davranışlardan sakınmalıdır.
Kısaca; insanın kalbini karartan çok yemek-içmek, çok konuşmak ve çok uyku uyumak gibi eylemlerden mümkün mertebe uzak durmalı ve kalbin sağlık ve sıhhati korunmaya azami derecede gayret sarf edilmeli, ciddi bir şekilde de çaba sarf edilmelidir. Bunlar her insanın hem sağlık sorunlarıyla, hem de İslami ve imani sorunlarıyla yakından ilgilidir. Bunun şuurunda olarak yeme-içme ile uyku ve konuşma konularında aşırılıktan kaçınarak orta yol takip edilmelidir.
 

Yorum Yazın