Veyis ERSÖZ

Kadir Gecesi

13 Temmuz 2015
3 dk Okuma
7 yıl önce
Kadir Gecesi

İçinde bulunmuş ve son günlerini yaşamakta olduğumuz Mübarek Ramazan-ı Şerif ayının bugün 27’nci gecesini idrak ediyoruz. Böylece kadri yüce bir geceye daha kavuşmuş olmanın manevi hazzını gönüllerimizde duyuyoruz.
İçinde; kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk defa indirilmeye başlanmış olduğu Ramazan ayının mübarek gecesine bizleri bir kere daha kavuşturan Cenab-ı Hakk’a gereği gibi kul, O’nun en son Nebisi Hazreti Muhammed (sav)’e yakışır şekilde ümmet olmaya azami gayret etmeliyiz.
Kadir Gecesinin; içinde Kadir gecesi olmayan bir aydan daha hayırlı olduğu Kur’an’ı Kerim’de Rabbimiz tarafından bildirmektedir. Öyle ise bu mübarek geceyi gencimizle, ihtiyarımızla, erkeğimizle, kadınımızla bütün Müslümanlar olarak ihya etmeli, ele geçen bu büyük ve önemli fırsatı hakkıyla değerlendirmeliyiz.
Esasında Kadir Gecesi Ramazan ayı içinde gizli tutulmuştur. Çünkü Rabbimiz Teala Hazretleri kullarım Ramazan-ı Şerifin her gecesini Kadir Gecesini bilerek ibadet ve taata yönelsinler, bol bol dua etsinler, kötülüklerden ve her türlü haramdan sakınarak necata ersinler, ilahi rahmete nail olsunlar diye Ramazan ayı içindeki Kadir Gecesi’ni açıkça bildirmemiştir.
Sevgili Peygamberimiz bir mübarek sözlerinde Kadir Gecesi’nin Ramazanın tek sayılı günleri içinde aranmasına dikkat çekmişlerdir. Ayrıca İslam ulemasının yani din alimlerinin ortak görüş ve kanaati Kadir Gecesi’nin Ramazanın 27’nci gecesi üzerindedir. İşte İslam alimlerinin bu görüş ve kanaatleri doğrultusunda İslam ülkeleri bu geceyi Kadir Gecesi olarak kutlamaktadırlar.
Kesin olmamakla beraber biz idrak edeceğimiz bu geceyi ve kalan birkaç günlük geceyi Kadir Gecesi bilerek hayat çizgimizi ve yaşantımızı İslami ölçülere uydurmaya, kötü alışkanlıkları bir daha dönmemek üzere terk etmeye özen göstermeliyiz.
Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde mealen şöyle buyururlar:
-“Kim Kadir Gecesi’nin faziletine inanarak ve mükâfatını Cenab-ı Hakk’tan bekleyerek bu geceyi ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.”
O halde ele geçen bu önemli fırsatı hakkıyla değerlendirmek lazımdır. Çokça dua ve istiğfar etmek, Kur’an-ı Kerim okumak, kaza namazı kılmak, salavatı şerifeler getirmek, böylece geceyi çok yönlü şekilde ihya etmeye ve inanarak değerlendirmeye çalışmak icap eder. Şayet yaptığımız ibadetler Kadir Gecesi’ne denk gelecek olursa elbette manevi kazancımız kat kat olur.
Fazla söze ne hacet? Bu büyük, çok önemli ve ele geçmiş olan fırsatı, Müslümanlar olarak gereği gibi değerlendirmeliyiz. Zulüm ve bin bir çeşit işkenceye tabi olan din kardeşlerimiz için bol bol dua etmeli, gözyaşı dökmeliyiz. Böyle mübarek ve böyle kutsal günler ve geceler belki bir daha elimize geçmeyebilir. Onun için bunu çok ehemmiyetli bir fırsat bilerek Hakk’a yakın ve Rabbimizin hoşuna gidecek bir kul olma gayreti içinde bir çalışma yapmalı, öyle bir gayretin içinde olmalıyız.
“ Ya Rabbi sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua etmeli, bu dua, Peygamberimizin Kadir Gecesi’nde etmemizi istediği bir duadır. Geceniz mübarek olsun!...
 

Yorum Yazın