Duran Çölcü
Duran Çölcü

Kadınlar ticarete yön veriyor

12 Mart 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Kadınlar ticarete yön veriyor

Bildiğimiz gibi ülkemizde, şehrimizde ve dünyanın pek çok ülkesinde 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlandı.

Her zaman olduğu gibi, Anamız, bacımız ve eşimiz olan kadınların bu anmalı gününü kutladık.

Onların sorunları, hak aramaları, kadın cinayetleri, istihdamdaki yeri gibi konular gündeme getirildi.

Ülkemizdeki kadın haklarının yeterince oturmadığını, eşit haklara sahip olmadığının dillendirmesi de dikkat çekicidir. 

Umarım kadınlarımız hak ettiği haklarına kavuşurken, iş dünyasında ve siyasette de eşit temsiliyete ulaşır.

Kadınların iş dünyasındaki ve yeri ticarete yön vermesi konusuna gelelim.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), çatısı altında faaliyet gösteren ülke bazlı iş konseylerinin 19’una kadın iş insanları başkanlık ederken, yaklaşık 40 milyar dolarlık ticaret hacmine yine kadınlar yön verdiğini belirtiyor.

Bu durum Kadınlarımızın ticaretteki yeri ve başarısı açısından önemli olduğu kadar, güzel bir gelişmedir.

Türkiye’nin gelişen ekonomisi ve yükselen dış ticaretinde kadın iş insanlarının daima itici güç olacağına işaret ediyor.

Hatta DEİK tarafından yapılan açıklamada, 19 ülke ile Türkiye’nin ticari ilişkilerinin geliştirilmesinde Kadın İş Konseyi Başkanlarının önemli oranda katkısı olduğu da dile getiriliyor.

İş kadınlarının gücünü dünyaya taşıdığı, iş hayatında zirveye çıkan ve gönüllü olarak DEİK ile ticari diplomasi yolculuğuna çıkan kadın yöneticilerin, girişimci ruhları ve başarılı çalışmalarıyla tüm kadınlara ilham oldukları anımsatılıyor.

DEİK Başkanı Nail Olpak,"Kadının elinin değdiği her alanı güzelleştirmesi, dokunduğu her işe bilgisini ve fikrini katması, şüphesiz ki Türk iş dünyası için muazzam bir kazanım. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu olarak kadın yönetici ve çalışma arkadaşlarımızdan aldığımız güçle çok daha güçlü, oldukça dinamik bir iş platformu kimliğine kavuştuğumuzu düşünüyoruz."

Nail Olpak, kadınların her işe, bilgisini, fikrini katmasının iş dünyası için muazzam bir kazanım olduğunu belirtirken, DEİK’in kadın yöneticiler sayesinde daha güçlü bir yapıya kavuştuğunu hatırlatıyor.  

Diğer taraftan DEİK’te, Türk iş dünyası adına gönüllü olarak görev alan 19 kadın iş konseyi başkanı, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yayımladıkları mesajda şunları dile getiriyor:

"Ülkemizin küresel ticaret arenasındaki güçlü vizyonu ve dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içinde yer alma hedefinde, Türk iş kadınlarının büyük pay sahibi olacağına eminiz. Kadınlarımızın eğitime, iş gücüne ve dolayısıyla hayatın har alanına etkin şekilde katılması neticesinde, Türkiye’nin ekonomiden başlayarak tüm gelişmişlik göstergelerinde bir üst lige çıkacağına gönülden inanıyoruz. Kadının, özellikle iş dünyasında aktif rol almadığı hiçbir toplumun ilerleme kaydetmediğini, aksine gerilediğini görüyoruz. Daima üreten, katma değer yaratan, vizyon koyan ve cesur ideallerinin peşinden Türk kadını, ülkemizin her alandaki kalkınmasının anahtarı olacaktır. Bizler kadın iş insanları olarak, Türkiye’nin geleceği için çalışmaktan ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda dünyaya açılmaktan gurur duyuyoruz. İş dünyasının her kademesinde kadınlarımızın fark yaratmaya devam etmesi inancıyla, kadının olduğu her yerde başarının kaçınılmaz olduğunu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Kendisini geliştiren, geleceğe güvenle bakan, girişimci ruhunu ve akılcı yaklaşımını toplumun her ferdine yansıtan kadın çalışma arkadaşlarımızın sayısının artmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Güçlü Türkiye için azimle, özveriyle ve inançla çalışan, gelecek nesiller için emek veren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınları Gününü kutlarız."

Sonuçta iş dünyasında kadının çok daha etkin rol alması ve üst düzey kadın yönetici sayısının artması Türkiye için büyük bir kazanım olacaktır.

Ekonomide olduğu gibi, kadınlarımız her alanda başarılı oldukları kadar, ülkemiz kalkınmasına da ciddi katkılar sunmaya devam ediyorlar.

Aslından çok şey istemiyorlar. Sadece ve sadece “Kadınında erkekler kadar eşit haklara sahip olmalarını” istiyorlar.

Ne dersiniz sizce öyle olması gerekmez mi?

Yorum Yazın