Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

İyilik üzerine söyleşelim mi?

25 Mayıs 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
İyilik üzerine söyleşelim mi?

Aylardır şehrimizde rakamla değiştirilen sokak adları üzerine bıkmadan usanmadan yazdık. Genel manada Çumralı hemşerilerimizden çok büyük destek aldık. İnşallah bu noktada sonuç alma konumuna da geldik.

Muhakkak Çumra’mızın hayrına iyiliğine olacağına inandığımız için yazdık. Uyardık olmazsa yine de uyarmaya devam ederiz. Burada güzel hizmetler için “Marifet iltifata tabidir, kabilinden müteşekkir oluruz. Ancak, Ziya Paşa aynı beytin devamında; “Müşterisiz mal zayidir.” Demiştir. Sokak adlarını rakamla değişmesi de müşterisizdir. Dolayısıyla yitiktir, kayıptır.

“Siz, insanlar için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emredersiniz, kötülükten alıkoyarsınız ve Allah’a inanırsınız.” (Âl-i İmrân, 3/110)

Bu ayetin ışığında hizmet eden ve hizmet üretenlere selam olsun ve Allah onlardan razı olsun!

Ünlü düşünür Cemil Meriç; “ İyilik yapan kişi, yaptığı iyiliği karşılığını bekleyerek yaparsa tefecidir." Böyle ifade etmiş. 

Başka deyişle iyilik eden iyilik yaptığı kişiden karşılık bekliyorsa yahut karşılık bekleyerek iyilik yaptı ise tefeci konumuna düşmüştür.

Biz inancımız, töremizin gereği yaptığımız iyilik ve hizmetlerin karşılığını yalnız ve yalnız Allah’tan bekleriz. Ki, hep böyle gördük ve böyle de düşünüyoruz. Ha bunun yanında yaptığımız hizmet ve iyilikten dolayı teşekkür edenlere de; eyvallah kardeşim size yapılan hizmet, iyilik için Cenabı Allah bizi aracı kıldı. Sen Allah’a razı ol ve bize de Allah razı olsun de o bize yeter. Dedik.

Allah’a hamdolsun vesile olduğumuz hizmet ve işler için kimseden maddi bir karşılık almadık. Duadan gayrı. Dolayısıyla böylesi beklentimiz olmadığı için hayal kırıklığımız olmamıştır.

Geçen yıl içinde yaklaşık iki ayı aşkın zaman içi Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi gördüm. Bu zaman zarfında birçok merhalelerden geçtik. Bu merhaleler bizim sınavımız oldu. Sevenlerimizin, dostlarımızın duasını hep üzerimizde hissettim. Bana kuvvet dayanma gücü sabır verdiler. 

Teşekkür edenler ve dualarında bulunduklarımdan Allah razı olsun. Biz bugüne kadar bir işe gücümüz yetti ise yaptığımızı Allah rızasına nail olma adına yaptık. İşin özü bu!

Bütün bunlara rağmen hayal kırıklığımız yok mudur? Olmaz olur mu elbette var olacaktır da ki, yakının sandıklarımın hep ben hep benim menfaatim, diyerek enaniyet içinde yani bencillik yapmaları beni üzmüştür.

Bencillik içinde olmaları başka tanımla şeytanın köleleri olmalarına üzüldüm. Ancak, yukarda da ifade ettiğim üzere umulmayan yerlerden dua almak, her türlü maddi manevi hizmet almak dertlerimize derman olmaları arayıp sormaları bize en büyük mükâfat olmuştur. Her hepsinden Allah razı olsun!

Evet, biz ne kazanınca şımaracak,

Ne kaybedince hayıflanacak,  

Ne de acze düşüp inleyip ağlayacak,

Ne de Allah’tan başkasına yalvaracak, 

Değiliz,…

Ancak, Cenabı Allah’a sığınacak yakaracağız,

Dünya ve dünyalıklarınız sizin olsun! 

Deyiverdik. Tevekkülümüz Allah’adır.

 Bunun yanında bencillerin sofralarında tıka basa midesini şişirdikten sonra, Allah’ım biz doyduk olmayanlara da ver demelerine her zaman gülerim.

Hâlbuki şöyle dese; Allah’ım verdiğin nimetlerle bizi bugün doyurdun, bu imkâna sahip olamayanları da bizim doyurmamızı vesile kıl! Deseniz veya desek ne güzel olur değil mi?

Yorum Yazın