Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

İyi’leri Böyleyse Maazallah Ya Kötüleri?

07 Ocak 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
İyi’leri Böyleyse Maazallah Ya Kötüleri?

Son 150 yıldır dünyanın jandarmalığını üstlenen ABD. bu vazifesini icra ederken dünyaya adalet yerine zulüm, nizam yerine kaos getirmiş bir devlet/imparatorluktur. Dünya tarihinin ABD den önceki dönemine baktığımızda bu rolü, yani bir numara olma rolünü üstlenen devletlerden hiçbiri ABD kadar zulüm yapmamıştır. Gerek Osmanlı, Abbasî, Selçuklu gibi Müslüman İmparatorlular ve gerekse Roma gibi Hristiyan İmparatorluklar bu ölçünün içine dâhildirler. Pekiyi niçin böyle? Bunun birçok sebebi var lakin en büyük sebep bu devleti kuranların kimliği ve devletin kuruluş felsefesindeki yanlışlıklar. ABD’ yi kuranların önemli bir kısmı Avrupa’dan (İspanya, Portekiz, İng. Fransa…)  ABD ye kaçan kanun kaçakları, katiller, suçlular, maceraperestlerdir.

Avrupa’dan, Çin’e ve Hindistan’a,  Akdeniz’e uğramadan başka bir deniz yolu arayan devletlerin/insanların (başta Kristof Kolomb olmak üzere Macellan, Vasvö dö gama, Americo Vespuci gibi kaşifler) amacı aslında ABD falan değildi. Lakin başta bunlar olmak üzere diğer kâşifler ABD’ yi bulduktan sonra Avrupa’dan buraya daha çok yukarıda özelliklerini saydığımız tipteki insanlar geldi. İşte bu insanların yerli ahaliyi (Kızılderili, Aztek, İnka, Maya) kırarark yerleştikleri bu topraklarda kurdukları zulüm devleti ne kendisine adalet getirdi ne de dünyaya, getirmesi de mümkün değildi zaten. Çünkü tarlaya ne ekersen onu biçersin. Buğday ekip pancar sökmek, armut ekip badem toplamak nasıl mümkün değilse temeli kan ve zulüm olan bir devletten de adalet, eşitlik, iyilik, beklemek mümkün değildir.

THE GOOD THE BAD THE UGLY 

Bu satırları şunun için yazıyorum. Geçenlerde internette çocukken seyrettiğim kovboy filmlerinden birini tekrara seyrettim. 1966 yıllarında çekilen “iyi kötü çirkin” filmini sanat gözü ile değil, ibret gözü ile seyredince, “ ABD niye böyle?”  sorusunun cevabını çok açık ve net gördüm. Çocukluğumuzda seyrettiğimiz kovboy filmleri, okuduğumuz Teksas, Tommiks gibi resimli romanlar, bizim o saf ve temiz ruhumuza, pak zihnimize yalanı doğru,  zulmü adalet diye nakşetmiş. O filmlerde ve o kitaplarda yerliler “kötü, zalim, kafa kesen, cahil, katil;”  beyazlar (yani Avrupa’dan ABD ye giden kovboylar)  ise “iyi, naif, medeni, merhametli, adaletli…” İnsanlardı. İşin öyle olmadığını tam tersi olduğunu zamanla öğrendik lakin aradan epey bir zaman geçmiş ruhumuz bu yalanlarla kirlenmişti.

Seyrettiğim bu filmde (''THE GOOD THE BAD THE UGLY) “Kötü” ve “çirkini” boş verelim; onlar zaten baştan olumsuz bir sıfatla yaftalınmışlar. Lakin iyi dedikleri   ''THE GOOD) un yaptıklarını görünce insan şaşırmadan edemiyor. O da diğerleri gibi sürekli adam öldüren bir katil. Başına ödül konmuş aranan bir caniyi(çirkini) kanuna teslim edip parayı (toplumun parasını)  alan, sonra onu ipten kurtarıp ödülü onunla paylaşan, anlaşmalı bir şekilde tekrar yakalayıp tekrar para alan biri. Kendisine ait olmayan bir parayı elde etmek için hiçbir ölçü, kural tanımayan bir kovboy. “İYİ” böyle yaparsa kötüler ne yapmaz ki? İşte ABD’ nin iyi ölçüsü hala bu.   “Yahu bir filmdeki bir rolden ABD sosyolojisi mi çıkar?” diyenlere ABD nin sosyal hayatına, Afganistan’a, Irak’a, Vietnam’a,  Venezüella’ya bu gün yaptıklarına bakıvermelerini rica ederim. Tabi bu bakış açısı sadece bu filmde değil birçok filmde, romanda da görülür.

ABD'de bugün bile iyi, değerli, kıymetli olmanın ölçüsü zengin, güçlü, güzel, yakışıklı,  kariyer sahibi olmaktan geçiyor. Dünden bugüne değişen fazla bir şey yok yani. Böyle bir sosyolojinin hâkim olduğu bir devletten, Müslümanların, Mazlumların adalet, merhamet beklemesi boş bir çabadan, beyhude bir bekleyişten başka bir şey değildir.

Yorum Yazın