Mustafa KARGA

İyi insanlar, iyi işler yapar

07 Ekim 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
İyi insanlar, iyi işler yapar

Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın.

Aliya İzzetbegoviç

 

Yüzyılımızın en büyük kahramanlarından biridir Aliya İzzetbegoviç. Ömrü mücadele ile geçen, davasından ve inandığı değerlerden bir milim bile sapmaya tenezzül etmeyen, bu büyük insanı İslam dünyası maalesef henüz tam anlamıyla keşfedemedi.

25 yaşında İslamcılık yapmak suçundan cezaevine giren Aliya İzzetbegoviç’i hiçbir zorluk yolundan döndüremez ve Balkanların paramparça olduğu bir dönemde buradaki Müslümanlara liderlik ederek, bir yok oluşu önler. Bosna’yı Türkiye’ye emanet ederek, bu dünyadan göç eden Aliya İzzetbegoviç’i rahmetle yad ediyorum.

 

***

Aliya İzzetbegoviç’e ve düşüncelerine bugünlerde daha fazla ihtiyacımız var. İslam dünyası ne yazık ki paramparça olmuş durumda. Stratejik çıkarlar, insani çıkarların önüne çıktığı bugünlerde Aliya’yı bir kez daha hatırlamamız ve düşüncelerine başvurmamız gerekiyor. Ne diyor Bilge Kral: Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor. Ruhumuza, akılımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız? Küçük ve kırılgan bir insanda bile insanlığa katkıda bulunabilecek büyük bir ruh bulunabilir. Gücümüz, bilimimiz, edebiyatımız nerede? Nerede buluşlarımız, küllî iyiliğe katkılarımız?

Bu söz bile tek başına İslam dünyasına ders niteliğindedir.

 

***

Aliya İzzetbegoviç’i toplumumuza ve dünyamıza daha iyi öğretmeliyiz. Onun yaktığı ışığı takip edebilirsek, yaşadığımız sorunlardan kurtulabiliriz. Bu bağlamda Konya’da önemli çalışmalara imza atan bir derneği ve iyi bir adamı size anlatmak isterim: İbrahim Günay… Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı…

Aliya Ali İzzetbegoviç Camii Güzelleştirme ve İmar Derneği Başkanı da olan İbrahim Günay, ‘koşturan adam’ tanımına en uygun ‘iyi adamlardan biri.’ Çoğu cami derneği vatandaşlardan para toplamak dışında iş yapmaz. Ancak İbrahim Günay, camiye önce kütüphane kazandırmış, sonra panel, konferans ve seminerler düzenlemiş. Öyle dar kapsamlı da düşünmüyor İbrahim başkan… Caminin toplumsal yaşamın merkezi olmasını istiyor. Sadece dedelerin toplandığı bir yer olmaktan çıkarmış camiyi. Kadınlara, çocuklara, gençlere yönelik hizmetleri var…

 

***

İbrahim Günay için ‘koşturan adam’ dedik ya… Cami derneği çatısı altında yaptığı çalışmalara bir de Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği başkanlığını da ekledi. Konya’da binlerce dernek var, bir tane daha olmuş ne olacak diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz… Aliya’nın fikirlerine ve İslam dünyasına sunduğu reçetelere daha fazla ihtiyacımız var. Ve bu anlamda AKSED ve İbrahim Günay’a daha fazla iş düşüyor. Aliya’nın kitaplarını ve düşüncelerini halkımıza ulaştırmamız gerekiyor. Bu bağlamda Başkan İbrahim Günay önemli bir yükün altına girmiş durumda. Allah yolunu açık etsin. Hak ve halk için samimiyetle çalışan bütün insanların yanında olmak, onları desteklemek ve önlerine çıkan engelleri temizlemek hepimizin görevi olmalı.

Halk için çalışandan Hak razı olsun…

 

Yorum Yazın