E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

İTİBAR SUİKASTÇİLERİ, PSİKOLOJİSİ BOZULANLAR VE KONYASPOR

22 Ağustos 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
İTİBAR SUİKASTÇİLERİ, PSİKOLOJİSİ BOZULANLAR VE KONYASPOR

Ormanda kral seçimi yapılmış ve en iyi kulis yapan eşek "Ormanın Kralı" seçilmiş.

Eşek ertesi sabah kral olarak uyandığında "Acaba rüyamda mı kral seçildim" diye kuşku yaşamaktaymış. Ormanda ilerlerken uzakta bir kurt görüp anırmış. Eşeğin anırtısını duyan kurt yere kapanmış ve "Kral hazretleri, hoş geldiniz" demiş.

Bu durum eşeğe güven vermiş. Önüne çıkan her hayvana anırmaya başlamış. Onu duyan hayvanlar da yere kapanıp "Kral hazretleri hoş geldiniz" diyorlarmış.

Bakmış bir aslan bir ağacın gölgesinde uyuyor. Aslanın kulağına doğru şiddetle anırmış. Aslan uyanıp gözünü açmış... Başının ucunda duran eşeği bir pençe atıp öldürmüş.

Neden mi anlattık bu fıkrayı?

Son zamanlarda Ak Parti Konya İl Başkanlığı ile ilgili sosyal medyadan ve basından ilginç çıkışlara şahit oluyoruz. Yaklaşan il kongresi ile ilgili Ankara'dan, Konya'daki siyaseti dizayn etmeye çalışan bazı çapsızlar ve onların Konya'daki değnekçileri akıl almaz yollara başvuruyorlar.

Ankara'dan duyum alanlar, kraldan çok kralcı olanlar, basın mensuplarına verilen aslı astarı olmayan yalanlar üzerine kurgulanan masallar…

Hisseli harikalar kumpanyası gibi…

Eşeğin birini seçtirmek için tezgahlar başladı. İtibarsızlaştırma hareketleri, asılsız haberler, kuyu kazmaca, ve reis üzerinden mantıksızca kurgulanan hikayeler…

O kadar ileri gittiler ki, Konya Valisi'ni istifaya davet edecek kadar gözlerini kararttılar.

Ak Parti Konya İl Başkanı ve İl Yönetimi'ni, bazı basiretsizler gibi kendilerine "Kral hazretleri, hoş geldiniz" diyecek zannettiler.

Pençeyi yediler mi? Bilemeyiz ama çaptan düştükleri kesin.

Göreve geldiğinden bu yana iki seçim, bir referandum ve etkili bir Fetö süreci geçiren, herşeye rağmen tüm ilçe teşkilatlarını ayakta ve diri tutan Ak Parti İl Yönetimi yönetim bence bu seviyesizlikleri haketmedi.

Ak Parti Konya İl Başkanı ve Yönetimi önümüzdeki kongre sürecinde nasıl şekillenir bilemeyiz ama, çapsız bir cenahın kendini bilmez üç beş çapulcu üzerinden Konya'daki siyaseti dizayn çabaları muhtemelen yukarıdaki fıkra gibi sonuçlanacaktır.

Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz…

 

***

 

Geçenlerde okuduğum bir haber bizleri oldukça üzdü. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde son 5 yılda antidepresan kullanımı yüzde 70 artmış. Haberde ruh sağlığı hastanelerinde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığının altı çizilmiş.

Haberde ayrıca Türkiye'de antipsikotik tüketiminin son 5 yılda 7 milyon 201 bin kutudan, 12 milyon 158 bin kutuya çıktığı ve en yaygın sorunun depresyon ve anksiyete (kaygı bozukluğu) olduğu belirtiliyor.

Konu ile ilgili olarak Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, depresyon şikâyetinin en çok 18-30 yaş ile 45-65 yaş aralıklarında görüldüğünü, Türkiye'de ruhsal hastalıkların arttığını belirtiyor.

Ülkemizde antidepresan kullanımının son 9 yılda yüzde 160 oranında artarak rekor düzeye ulaştığından bahsedilen haberde son bir yılda yaklaşık 37 milyon kutu ilaç tüketildiği bilgisi de yar alıyor.

Yolda giderken, trafikte, toplu ulaşımlarda, alışveriş merkezlerinde kısacası adım attığımız her yerde bu tip insanlarla iç içeyiz. Toplumsal olayların artması, neredeyse her mahallede intihar, cinayet ya da gasp türü olaylara karışan insanların olması elbette bizleri endişelendiriyor.

Özellikle trafikte öfkesini kontrol edemeyen insanlarla sık sık karşılaşmamız endişelerimizi artırıyor.

Devlet bu konuda muhtemelen tedbir almaya yönelik çalışmalar yapacaktır. Allah (cc) sonumuzu hayır etsin…

 

***

 

Konyasporumuz bu yıl iki kupa kazanarak gururla “Konyasporluyum” dedirtmeye devam ediyor. Ancak Beşiktaş maçının ardından gelen 5 maçlık ceza keyfe keder verdi. Tüm şehir ayağa kalktı, bu durumun ülke gündemine gelmesi için canla başla çalıştı.

Geçtiğimiz haftasonu 62,63 ve 64. Dönem Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ve Konya'da Yüksek Hızlı Tren istasyonu ve Lojistik Merkezi temel atma töreninde yaptığı konuşmalar Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun Konyaspor'a verdiği akıl almaz cezanın ardından kayıtsız kalamayacağının göstergesi gibiydi sanki.

Önce Davutoğlu “Tam da Konyaspor Avrupa sahalarına çıkmaya hazırlanırken al bayrağı oralarda temsil etmeye hazırlanırken verilen cezayı da haksız bulduğumuzu ifade etmek isterim. Böyle bir şehri, Türkiye'yi Avrupa'da temsil etmeye hazırlanan bir kulübü manevi olarak bu derece psikolojik bir darbeye muhatap kılmak doğru olmadı, yakışmadı” dedi ardından Yıldırım “Konyaspor'a verilen cezanın en hafif şekilde atlatılması için gereken gayreti göstereceğim” ifadelerini kullandı.

Bildiğim kadarıyla bir Başbakan ilk kez bir kulübe verilen ceza ile ilgili bu tür cümleler kullanıyor. Bu durum Konyaspor'un yanında Konya'ya verilen önemin de bir göstergesidir. Başka bir açıdan ele alacak olursak özellikle Davutoğlu'nun Konyaspor'a verilen cezaya sert tepkisi, Başbakan Yıldırım'ın Konyaspor'u sahiplenmesi bir Konyaspor'lu olarak gururumuzu okşadı da okşadı.

Yorum Yazın