Adem BAŞ
Adem BAŞ

İsraf ve konut satışı

24 Haziran 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
İsraf ve konut satışı

Ramazan ayının bu son gününde size iki konudan bahsetmek istiyorum. Ramazan ayı ve konut satışları…

Öncelikle mübarek bir ayı uğurlamanın heyecanı ve bayramı karşılamanın mutluluğunu yaşıyorum. Hepinizin bayramını şimdiden kutluyorum… Bayrama ulaşmadan önce Ramazan’dan bahsetmek gerekiyor. Ben Ramazan’ın başka bir yönünü ele almak istiyorum. O da yemek konusu…

Ramazan ayında günde 16 milyon şişe maden suyu tüketmişiz… Saatlerce aç kaldıktan sonra, birden bire yemeğe yüklenince, tabi mideyi biraz zorluyoruz.

Ramazan ayı neredeyse hepimizin bir şekliyle kafasında yemek olarak kodlanmıştır. Gün boyunca aç kalınca, iftar ile birlikte bulduğumuz herşeye saldırıyoruz… Geceler de kısa olunca az zamanda çok şey tüketmek gerekiyor… Mide sorunları da ortaya çıkmaya başlıyor tabi…

Ama güzel bir mevsimi geride bıraktık… Oruç tutan da tutmayan da bu aydan bir şekilde nasibini aldı. Konya oruç tutan bir şehir. Bu nedenle her bölgesinde manevi ruhu hissedebiliyorsunuz… Tabi yine zengin sofraları kuruldu, bol bol israf yapıldı… Herkes bu konuda da nasibini aldı… İnşallah gelecek yıllarda artık bir şekilde kurulan zengin iftar sofralarının ve bu aşırı israfın önüne bir şekilde geçeriz… Ülkemizde, yakın coğrafyamızda, bölgemizde ve dünyamızda bu kadar aç insan varken, yaşanan bu israf bize yakışmamaktadır.

Apartmanlarınızın, evlerinizin etrafına dikkatli gözlerle bakın… Her taraftan ekmek poşetleri… Tüketilmeyen ekmekler bir şekilde poşetlere konuk, bahçe duvarlarına asanı mı görürsünüz, bahçeye döküp hayvanlar yesin diye vicdanını rahatlatanlarını mı istersiniz, ya da poşet poşet ekmeği çöp kutusunun etrafına koyanları mı….

Bir şekilde her aile kendi içerisinde bu israfa bir çözüm bulmalı… Bahsettiğim tutumlu olma hali, hele hele cimrilik değil… Bahsettiğim israf ve bu israfın bir an önce önüne geçmeliyiz. Unutmayın, aç olan her insanın ekmeğimizde hakkı var… Biz tüketmeyin çöpe atarken, başkaları açsa bunda bizim sorumluluğumuz, suçumuz ve en önemlisi de günahımız vardır.

 

KONUT SATIŞLARI DURMUYOR

Gelelim ikinci kronik meselemize. Konut satışları aylardır, yıllardır dur durak bilmeden artıyor. Bu durum Türkiye geneli için de böyle, Konya için de…

2017 yılı Mayıs ayı itibariyle Konya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 ve bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında artarak 2 bin 832 adet oldu. Konya ili 2 bin 832 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından yüzde 2,4 pay alarak 9’uncu sırada yer aldı. Konya’daki konutların yüzde 31,5’i ipotekli olarak satıldı ve ipotekli satış oranının en fazla olduğu iller sıralamasına göre 52’nci sırada yer aldı. Konya’da 2017 yılı Mayıs ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satılan konut sayısı yüzde 37,4 oranında artmıştır.

Konya İlinde 2017 yılı Mayıs ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre diğer satış türleri sonucunda el değiştiren konut sayısı yüzde 3,1 oranında arttı. Aynı dönemde Konya ili toplam konut satışları içindeki diğer konut satışı payı (%68,5) sıralamasına göre 30’uncu sırada yer aldı.

Peki Türkiye genelinde durum nasıl?

Türkiye genelinde mayısta 116 bin 558 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 1,8, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 1,5 artış kaydetti.

Yabancılara yapılan konut satışları mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artarak bin 775 oldu. Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı 530 konutla İstanbul aldı. İstanbul'u 442 konutla Antalya, 123 konutla Trabzon, 120 konutla Bursa, 92 konutla Yalova, 69 konutla Mersin izledi.

Bu kadar konutu kim yapıyor, kim satıyor ve bu kadar konutu alacak para kimde vardır, bilmiyorum. Ama bildiğim şey yıllardır neredeyse Konya’da ayda 2 bin konut satılıyor..

Yorum Yazın