Erol Kutlu
Erol Kutlu

İSLAM’DA KADIN KUTSALDIR

07 Temmuz 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
İSLAM’DA KADIN KUTSALDIR

Kadınlar Allah'ın yarattığı en güzel tecellilerden birisidir. Yeryüzünde Allah'ın yarattığı sayısız güzelliklerin yanı sıra kadınların varlığı çok büyük bir nimettir. Doğum gibi mucizevi bir olayında kendilerine verilmesi Allah'ın kadınlar üzerinde ki rahmetini ve şefkatini çok açık şekilde gösterir. Kuran'da kadın övülmüş ve üstün tutulmuştur. Allah ayetlerinde kadınların her daim korunmasını ve incitilmemesini emretmiştir. Bir kadın elbette kendini koruyabilir ama erkek bu konuda ona bir yardımcıdır.
Kadınların özgür olduğu toplumlar her zaman ileri derecede özgürlük ve huzuru sağlamıştır. Kadınları eksik görmek yada aşağılamak, eve kapatmak, çalıştırmamak, dövmek, hizmetçi gibi kullanmaya kalkmak dine aykırı olduğu kadar hem ahlaken hem de vicdanen çok yanlıştır. Kadın kimsenin hizmetçisi değildir çünkü Allah kadını hizmet etsin diye değil kul olması dışında erkeğe eş ve yardımcı olması için yaratmıştır. Kuranın hiçbir yerinde kadın aşağılanmaz tam aksine Kuranda övülen kadınlardan da ibret alınması gerektiği söylenir. Kadını eksik görmek bağnazların kurana eklemeye çalıştıkları ama başaramayınca bunu hadislere kattıkları iftiralardır.
Müslüman kadınların eşinin arkasından yürümesi gerektiği, kocasına taparcasına bağlı olması gerektiği, cehennemde en çok kadınların olacağı gibi birçok hurafe hadis diye anlatılmıştır. Bu durum bağnaz yapıda ki insanların içlerinde ki kadın nefretinin yansımasıdır. Kadınların erkeklere göre fizik olarak daha zayıf olduğu bir gerçektir. Bağnazlar bu durumu çok iyi bildikleri ve kadını güçsüz karşılık veremez gördükleri için de dövme ve aşağılamayı çok sık yaparlar. Hiç sebep yokken bile son derece suni ve basit bir olay neticesi faciayla sonuçlanabilir. Bu durum birazda toplumun erkek üzerinde ki egemen baskısı nedeni ile de gerçeklemektedir. 
Toplumda ''Erkeksin yaparsın yada Erkeksin kadını mı dinleyeceksin'' gibi tahrik edici sözlere kapılan bir insan yapmayacağı bir durum varsa bile yapar hale gelebilmektedir. ''Kadından fikir alınmaz, bir şey sorulmaz'' tarzında davranarak etrafına korkusuz erkek imajı vermek şeytanın insanı kandırdığı kibir şöhretinden başka bir şey değildir. Kendi ailesinden, arkadaşlarından veya etrafında ki insanlardan övgü almak için kadını harcamak ise Allah'ın değil adamlık dininin cahil bir öğretisidir. Allah insana adam olmasını değil Müslüman olmasını ve Müslümana yakışacak şekilde yaşamasını kadınlara da öyle davranmasını emretmektedir.  
Bazı erkeklerin kadın şiddetine başvurma nedenleri arasında elbette dini bilgi açısından yetersiz olması en önemli eksikliktir.. Allah korkusu olan bir insan ne kadına nede bir çiçeğe zarar vermekten çekinir. Çünkü ne kadının nede çiçeğin sahibi kendisi değildir, dünya bir imtihandır ve Allah'ın onu denediğini her şeyin bir kader olduğunu çok iyi bilen bir insan Kuranda emredilen en güzel tavrı uygulamaya çalışarak Allah'a ve yarattığı olaylara tevekkül eder.
İnsan birçok üniversite bitirebilir yada çok da zengin, kültürlü olabilir ama bu onun akıllı olduğunu göstermez. Kadın şiddetinin zenginlik yada zeka ile bir alakası yoktur sevgisizlik ve akıl ile alakası vardır. Dinden uzak olan insanlar zeki olabilirler ama akıl sadece iman edenlere verilen bir nimettir. Kişi aklına uyduğunda vicdanına, vicdanına uyduğunda doğru olana ve doğru olana uyduğunda ise Kuran'a uymuş demektir. Çünkü kuran insanlar için en uygun davranış şekillerini ve ne yapılması gerektiğini insanlara bildiren hikmetli ve öğüt verici kutsal bir kitaptır. Elbette insanı yaratan Allah onun neler yapması yada nasıl davranması gerektiğini de en iyi bilendir.

Yorum Yazın