Mehmet Kaçar
Mehmet Kaçar

İslam dini şekil dinimi?

02 Mart 2022
3 dk Okuma
7 ay önce
İslam dini şekil dinimi?

Geçen günlerde, bir kardeşimin başındaki şalda hac işareti olduğunu gördüm ve sayın hocam, farkına varmadan hata ile hoşuna giden bu şalı yeni almışsın. Belli ki çok hoşuna giderek satın almış bir de bedel ödemişsin. Ne var ki, hoşuna giderek almış olduğun bu şalda bakınız haç işaretleri desen olarak kullanılmış dedim. Ben en azından farkında değilim, bilerek almadım demesini beklerken, almış olduğum cevap beni bir hayli sarsmış oldu. Sayın hocam, sizde artık çok şekle önem veriyorsunuz, yani çok şekilcisiniz dedi.

Bu bayan ilahiyatçı, yani meslek dersleri öğretmeni değil ve başını da İslam’ın bir emri olarak kapatıyor. Öğretmenler odasında da on civarında meslekçi öğretmen kardeşimiz var.

Ben tabi ki bu durumda müdahale etme zorunluluğu hissettim. Diğer meslek dersleri öğretmeni arkadaşların, konuşmalarını kestiler ve bizi izlemeye ve benim vereceğim cevabı beklemeye geçtiler. “Hocam lütfen size saygısızlık ettiğimi düşünmeyiniz. Siz ilahiyat meslekçisi değilsiniz ve burada onun üzerinde meslek dersleri öğretmeni bulunuyor. Ben sizin mesleğinizle ilgili bir kelime etmiyorum. Onlarda size saygıda kusur etmiyor ve mesleğiniz hakkında tek kelime etmiyorlar. Edebiyat şöyle veya böyle demiyorum. Bu benim sorunum değil. Bana da böyle bir eleştiri yapmak düşmez. Çünkü siz konunun uzmanısınız. Lütfen sizde bizim mesleğimize saygılı olun ve ilahiyat konusunda lütfen Başınızda ki başörtüsünü, bir şekil dairesinde bağlamışsınız yani bir şekil. Camilere, kiliselere ve havralara bir bakın onların mimarı durumları hep bir şekil olarak yapılmış. Minare bir şekil, namaz ibadeti çeşitli şekillerle yapılan bir ibadet vb.

Efendimiz Muhammed Mustafa(sav), Medine-i Münevvere’ye hicretlerinde kendi şeklini ortaya koymuş saç, sakal, giyim kuşam tarzını ortaya koymuş ve bu davranışı da inan bir şekil.  Sahabeyi kiram da aynen tabi olmuşlar bu şekillere.

Eğer İslam dini bir şekil dini değilse, o zaman rahip veya rahibe gibi veyahut Sihler gibi giyinelim. Ne gereği var sakal saç, giyim kuşam şekline, Medine’deki Hıristiyan ve Yahudiler gibi giyinelim olsun bitsin demedi o günkü Müslümanlar.

Ya da kıbleye haç koyalım ve namazımızı o yönde kılalım olur mu tabi ki olmaz. Buna da şekil diyerek O halde neymiş efendim, İslam’ın tüm ayetleri şekil.  Haram ve helal bir şekil.  Günün yirmi dört saati bir şekil. Senenin 365 günü bir şekil. Ve bunları daha çoğaltabiliriz. Bizzat  İslam’a uymak başlı başına Efendimiz(sav), tırnak kesmeyi dahi Yahudi ve Hıristiyanlara uymamak için sıradan kesmeyin Yine Efendimiz (s.a.s), annesinin elinde saç kesimi yan tarafları kazınmış ve tepesi saçlı bir çocuğu görünce, o bayana o çocuğun saçlarını eşit şekilde kestirmesini söylemesi de tabi ki bir şekil.

Ülkemizde yaşayan hemen hemen herkes futbol ve İslam adına her şeyi bildiğini zannederek, bu iki konu üzerinde konuşmaktan ve ahkâm kesmekten ne kadar hoşlanıyorlar ve kendilerinin daima Ben yaklaşık 40 yıldır bu işlerle uğraşıyorum ve inanın İslam mevzu olduğu zaman ne kadar cahil biri olduğumu çok iyi biliyorum.

Sizin bu şekildeki davranışınız aynı zamanda etik bir davranış değil. 40-50 kişilik bir yerde 15 ilahiyatçının önünde çok şekilcisiniz diyerek onlara yobaz, cahil, gerici ve bir işe yaramaz duruma düşürmek ve onları hiçe saymak acaba çok mu şekilsizliktir.

Bu davranış biçimi hiç de doğru bir davranış biçimi değildir.

Yani anlayacağınız üzere İslam zaten dipten tepeye kadar bir şekil dinidir. Mesela bir Hıristiyan’ın boynuna hilal taktığını hiç gördünüz mü? Bir papa imam sarığı taşıyor mu?

Bir papaz elinde, haç yerine hilal taşısa olur mu? Acaba onlarda mı çok şekilciler? Ne dersiniz?

Bir gayri müslim, Müslümanlar gibi namaz kılsa olur mu? nasıl olsa şekilcilik olmuyor!  Af edersiniz bir Müslüman, şekilcilik olmadığına göre, kiliseye gidip Pazar ayinine katılsa Allah’a iyi bir kulluk yapan bir Müslüman olarak ibadetlerini yerine getirebilmiş, namazını kılmış olur mu?

Umarım başınızı örttüğünüz kadar namaz kılmaya da önem veriyorsunuz dur? Bu sadece sizi ilgilendirir bu ayrı bir konu. Namaz kılarak şekilcilik yapmış olmayalım. Kıbleye dön, ayakta dur, rukuya git, secde et, sağa sola selam ver hepsi şekil değil mi acaba? Ne dersiniz.  Lütfen şekilci olmayalım ve namazımızı yatarak yatak içerisinde hatta abdest dahi almadan bir iki rekat olarak kılıverelim, acaba olur mu dersiniz?

Efendimiz (sav), Aişe (ra) anamızın yanında iken ablası gelir. Elbisesi biraz uygun değildir ve Rasulullah(sav) ona sırtını dönerek elbiseni değiştir, kalın ve bol giy der.. Acaba bu şekil midir sizce? Kısacası İslam adına bu ülkede, yıllarını ayete, hadise ve sünnet âlimlerine adayan uzmanlar, akademikerler konuşmalıdırlar. Eğer bu ülkede İslam’ın güzelliklerini ve şekillerini anlatacak hiç kimse kalmazsa o edebiyatçı kardeşimizden önce bir ilahiyatçı olarak benim konuşmam gerekir diye düşünüyorum. Doğru ve etik olan da budur kanaatindeyim. Siz bu durma ne dersiniz bilemem. Sonradan öğrendim ki bu kardeşimiz, ehli sünnet dışında tüm dinleri cem etmeye çalışan ve kendilerini din adına tek yetkili olarak gören bir guruba mensup imiş ve ibadetleri, tesettürü ve diğer emirleri de bunun için basite alıyormuş.   Allah(cc) bizleri sapıtanlardan eylemesin’ Amin!

Yorum Yazın