Dilek Bülbül
Dilek Bülbül

İnsanoğlu’nun Halası: Hurma Ağacı 

12 Eylül 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
İnsanoğlu’nun Halası: Hurma Ağacı 

Hurma; Arap Yarımadası ve Afrika’da bolca yetişen, palmiyeler gibi ılıman iklimin olduğu yerlerde görülmektedir. Çok şifalı ve besleyici olmasının yanı sıra yaratılışıyla ilgili rivayetlerden biri de Hz.Adem’in çamurundan bir parça olduğudur. Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
“Halanız olan hurmaya (nahleye) saygı gösteriniz. Çünkü o (hurma) babanız Âdem’den arta kalan çamurdan yaratıldı. İmam-ı Rabbani Hazretleri “Mektubat” adlı eserinde bu konuyu şu şekilde açıklar: “Görülüyor ki nahle, Âdem Aleyhisselâmın çamurundan yaratılmıştır. Nahleye bereket buyurması, bunda her şeyin bulunduğu için olsa gerektir. Bunun için nahlenin meyvesi olan hurma yiyince insanın parçası, dokusu olur. Böylece hurmada bulunan her şey, insana da aktarılmış olur”. Yine hadis-i şerifte: “Ağaçlardan hiçbir ağaç Allah katında İmrân kızı Meryem’in altında (İsa’yı) doğurduğu ağaçtan daha değerli değildir” şeklinde geçer. Hurma, babamız Hz. Âdem’in arta kalan yaratıldığı için, insanın tabiatına en yakın ve en uyumlu meyvedir. Her ikisi de kafaları kesildiğinde ölürler, yaklaşık aynı ömür süresine sahiptirler ve insan gibi dişili-erkekli olup üremektedirler. 
Peygamber hurması da denen Acve hurması ise diğer hurmalara göre daha değerlidir. Rivayete göre bir gün bir müşrik, elinde yanmış hurma dalıyla Efendimiz’e gelir ve şöyle der: “Ya Muhammed bu yanmış dalı toprağa dik, şayet bu daldan hurma yetişirse biz de senin peygamber olduğunu tasdik ederiz.” Efendimiz önce tükürükleriyle dalı ıslatır ve toprağa diker. İşte o daldan yetişen hurma Acve hurmasıdır. Bu yüzdendir ki; Acve hurmasının yanık hurma gibi daha koyu bir rengi vardır. Efendimiz bir hadis-i şerifinde Acve hurmasının şifasını şöyle ifade ediyor: “Kim sabah aç karnına yedi tane Acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder.”
Hurmanın bir özelliği de hamilelik döneminde iyi bir besleyici olması ve doğumu kolaylaştırmasıdır. Rahmin kasılmasına sebep olan ve doğumu kolaylaştıran oksitosin hormonu hurmada bol miktarda bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de de Hz. Meryem’e doğum öncesinde hurma yemesi tavsiye edildiği anlatılır: “Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: ‘Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.’ Altından (bir ses) ona seslendi: ‘Hüzne kapılma, Rabbin senin altında bir su arkı kılmıştır. Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş taze hurma dökülüversin. Artık, ye, iç, gözün aydın olsun.’” (Meryem 23-26). Peygamber Efendimiz de bir hadisinde loğusalık döneminde hurma yemenin öneminden bahsediyor: “Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu akıllı ve ağırbaşlı olur. Çünkü hurma, Hz. Meryem’in loğusalığındaki yiyeceği idi. Hz. Meryem validemize Allah (c.c) kuru bir hurma ağacından onu vermişti. Şayet; loğusa için hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah onu Meryem’e ikram ederdi.”

Yorum Yazın