Mehmet Kaçar
Mehmet Kaçar

İnsan olmak ayrı bir şey, adam olmak ise apayrı bir şey!

26 Ocak 2022
3 dk Okuma
8 ay önce
İnsan olmak ayrı bir şey, adam olmak ise apayrı bir şey!

İnsan olmak; her şey değişir hiçbir şey kalıcı değildir, doğanın kanunudur bu. Ama bazı şeyler kalıcı izler bırakır. Kimi izler silinir akıllardan, yüreklerden, kimi de yüreğin başköşesine yerleştirir, unutamaz insan. Kendi kararları doğrultusunda bir hayatı yaşadığını anlamaktır insan olmak. İnsan olarak doğduktan sonra insan olarak kalmayı seçmek ve bu seçimin gereklerini yapma iradesini göstermektir. Deneyimleriyle sorgulayan ve bütün varlıkların içinde var olduğunun bilincinde evrimleşen varlıktır. İnsan olmak doğruların ve yanlışların toplamıdır. Ne din, ne siyaset, ne para, ne şöhret, ne de eğitim işidir, insan olmak vicdan işidir. Bu vicdanı da geliştiren ve olgunlaştıran reçete peygamber reçetesidir. Özüne ulaşan insan olmuştur, öze ulaşmadan insan tanımı yapılamaz, zekâsını vicdanıyla harmanlayandır insan, ruhunun özüyle dans edebilendir insan.

Halk arasında birileri vicdansızlık yapıp, veya toplumun ve fertlerin beklentilerinin dışımda davranış gösterdikleri zaman hemen müdahale edilir ve yeter artık biraz da adam ol denilir. O halde nedir Adam olmak ne anlama gelir? Adam olmak, erkek bireyler için bir sıfat içerse de kadın erkek fark etmeksizin kullanılan bir deyimdir. Çünkü buradaki amaç cinsiyet belirtmek değil, bir durumu anlatmaktır.

İyi bir duruma gelmek, büyümek, belirli bir noktaya ulaşmak gibi anlamlar içeren adam olmak deyimi, aynı zamanda işe yaramak anlamına da gelir. Sadece kişiler için değil, herhangi bir eşya içinde bakım sonunda kullanılabilir anlamında kullanılmaya devam edilmektedir.

Adam Olmak Deyiminin Anlamı: Genellikle boş gezen kimsenin, iş bulması durumunda ya da başarısız bir insanın bir başarı elde ettiğinde, bir mevkie geldiğinde kullanılır. Aynı zamanda adam olmak deyimi hırslı, çalışkan kimseler için başarının tanımlanması olarak da kullanılır. Dinin adamı olmak ise Allahın emirleri ve peygamberlerin gösterdiği yolda yürümekle olunur.

Adam Olmak: Yetişip büyümek, gelişmek, iş güç sahibi olmak, onarılıp işe yarar hale gelmek anlamlarında kullanılan bir deyimdir. Eli yüzü düzgün olmak, kültürlü, bilgili olmak, inanç sahibi olmak, insana değer vermek gibi insani özellikleri barındırmak gibi anlamları de içerir.

Adam olmak ayrı bir şey, insan olmak ise daha ayrı bir şey ve her insan olan adam olamıyor maalesef. Allah(cc)’ın yarattığı canlılar içerisindeki bir türün adına insan denilmiştir. İnsan olmanın da bazı özellikleri vardır. Bazen insan olmakla adam olmak birbirine çok karıştırılmıştır.  İnsan denen canlının bir kısmı sadece insan olarak kalır ve öyle yaşar. Diğer bir kısmı ise insanlıktan adamlığa terfi eder ve o şekilde toplum tarafından kendisine saygı ile bakılır ve saygı duyulur. Adam olmayı başaran bir kimse her gittiği yerde kendisini hissettirir ve saygıyı hak eder ve önünde saygıdan dolayı ayağa kalkılır. İnsan olarak yaratılıp da adamlığa terfi etmiş olan ilk insan ve ilk peygamber de Hz. Adem olmuştur ve tüm dünya onu “Adam” olarak bilir ve tanır.

İnsanlıktan adamlığa terfi edebilmek için insanların mutlaka rehberlere, rol modellere ve insanı insan olarak yaratana, rol modellerin gösterdiği yoldan giderek yaratanına ulaşabilene adam denilir. İnsanın ana fikri zaten adam olabilmekten geçer.  Yeryüzünde milyarlarca insan vardır amma her dinin kendi   kutsalları ve yol göstericileri yani adamları vardır. Gökyüzünde yıldızların sayısı çoktur amma güneş ve ay gökyüzünün efendileri yani adamlarıdır.

O zaman şunu burada net bir şekilde söyleyebiliriz. Resûlullah(sav)’ı bu dünya hayatından dışlarsan, yaşadığın günün içerisine katmazsan, onun sünnetlerine karşı gelir ve gerek yoktur dersen, insan Eğer bu dünya hayatında yaşam sürerken sünnete uyulmazsa, o zaman İslam diye bir din kalmaz. İslam diye bir din kalmayınca da insan belhum edal olur ve esfeli safiline sürüklenir. Amaçsız, hedefsiz ve gayesiz ve kimliksiz yaşar.

Bir insanın hayatında sünnet olmazsa, İslam’a çağıran, Allah(cc)’a kul olmayı öğreten, zalime karşı mazlumun yanında durmaya çağıran bir İslam ümmeti de bu dünyada kalmaz ve insanlığın huzurunu, mutluluğunu kuracak bir tek insana dahi rastlanmaz.

Sünnetin dışına çıkıp ta o yolda yürüdüğümüz zamanda o yolda olmadığımız için başımız belalardan kurtulamaz ve hiç kimse bizi adam yerine koymaz ve hep dışlarlar.

Allah(cc) katında bir insanın adam olabilmesi için, gösterdiği ayet ve rehberlere itaat etmesi gerekir. Çünkü adam olmanın reçetesi burada yazılı ve bu reçeteyi yazan doktor bizzat Allah(cc) Teâlâ’dır. Bu reçetenin uygulayıcıları ise bizzat peygamberlerdir.

Bunu bize Kur’an haber vermektedir. Allah(cc) katında adam olmak, peygamber gibi yaşamakla yani kendini peygamberleştirmekle olur. Allah(cc) katında itibarlı olmak isteyen o halde peygamber sünnetine tabi olmaktan geçmektedir.

İnsanların içerisinde adam olmanın ölçüsü ise peygamber yolunda yürümek ve o yolu anlatmaktır. Bugün bu yolu anlatanlara çok büyük oranda hücumlar edilmektedir. Eğer insanın bir gömlek üstü olan adam olmayı istiyorsak, onun ölçüsü ve mihenk taşı olan peygambere ve onun sünnetini iyi Allah katında herkes insandır ve onlara ins olarak tanım verilmiştir. İnsin hepsine merhamet edilir ve rızıklandırılır amma adam olanların ayrı bir makamı, ayrı bir derecesi vardır. Bu şekilde yaklaştığımız zaman her peygamber, Allah ve Resulünün yolundan yürüyen her alim ve her kul adamdır adam. Selâmetle!

Yorum Yazın