Selma DEMİREL
Selma DEMİREL

İnsan Ne İçin Yaşar

12 Eylül 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
İnsan Ne İçin Yaşar

Eşrefi mahlukat olan insan,Allah’a itaat ve teslimiyet için yaratılmıştır.Aynı zamanda hamd etmesi için de yaratılmıştır.İnsanın Aynı zamanda merhamet etmek,tevazu göstermek,iyilik yapmak,müslümanların lehine çalışmak gibi görevleri de vardır.Bu vazifeler kimi müslümanlar tarafından unutulmaya yüz tutsa da her müslüman için hala geçerlidir ve geçerli olmaya da devam edecektir.Ta ki defterler kapatılıp ahirete uğurlanıncaya dek.
Şöyle gözlerimizi kapatıp dünyada neler oluyor diye bir düşünelim.Dünyaya ne için gönderildik? Dünyada neler oluyor? Dünyada faiz haram ama bazı insanlar faizi çok sevdi.Dünyada kıskançlık ve gıybet yapmamamız lazım ama insanlar bu ikisini de fazlasıyla yapıyor.Dünyada bir insanın haksız yere canını almak külliyen günah iken dünyadaki sularla kanlar birbiriyle yarışıyor.
Bir de aklıma gelen şu hadisi şerif var -ki bunu her müslüman büyük ihtimalle duymuştur-. Ne buyuruyor sevgili peygamberimiz:Müslüman,müslüman kardeşinin elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.Peki biz müslümanlar birbirimizden güvende miyiz?Evet,Osmanlı sayesinde hamdolsun var güvenilir dostlarımız.Peki ya doğruları unutanlar?
Yaratana değil de yaratılana boyun eğenler?
Bu insanlar ne için yaşıyor?Bazıları para için.Bazıları makam için belki de...
Bu ayrı bir konu olarak dursun.
Şimdi asıl önemli olan bu soruyu kendimize sormak.
Biz ne için yaşıyoruz?Bizler hakikat için yaşamalıyız.Adalet için yaşamalıyız...
İnsanların her biri kendi üstüne düşeni yaparsa dünyada sorun kalır mı?
Dünyayı ben mi kurtaracağım deme.
Mesela bir ışığı gereksiz açık mı gördün
Kapat o ışığı .5 kuruş da olsa engellemiş olursun israfı ve paranın Yurtdışına gitmesini.
Benim aklıma elektrik geldi.Siz nasıl tasarruf edebilirseniz edin.Aklınıza ne gelirse tasarruf edin.Kendi elektriğimizi üretene kadar tasarruf edin.Peygamberimizin buyurduğu gibi insan nasıl yaşarsa öyle ölür.Eğer hedef cennetse ona göre yaşayalım.
Hiç bir şey yapamıyorsak,arkadaşımızla iyi geçinelim.Çünkü bunlar zaten yıllarca müslümanları buradan vurdular.Müslümanlar birlik olamadığı için dünya bu halde değil mi?
Daha önce, söylemesinin kolay gerçekleşmesinin ise zor ama imkansız olmadığı şu cümleyi kullanmışızdır :İslam alemi birlik oluverse herşey çözülür. Biz bunu önce arkadaşlarımızla ailemizle başarmamız gerek ki sonra bütün müslümanlar için aynısını isteyelim.Bir gün başarmamız umut ve duasıyla.Müslümanların ölmediği,güçlünün değil haklının hakim olduğu günleri görmemiz dileğiyle.

Yorum Yazın