Adem BAŞ
Adem BAŞ

İnşaat sektöründe gizli kriz mi var?

29 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
İnşaat sektöründe gizli kriz mi var?

İş dünyasından farklı isimler, farklı sektörlerden temsilciler son aylarda piyasadaki durağanlıktan şikayet etmeye başladı. Bütün umutlarını referandum sonrasına saklayan iş dünyası, hala beklediğini bulamadı. Adı konulmamış bir durum var şu anda.

Kriz var derseniz, değil. Ama birşeyler var. Artık herkes bunun farkında. Ve hükümetin acil çözümler bulması gerekiyor. Yeni kabine, eski politikaları uygulamaya devam ederse, çözümsüzlük hali devam eder. Artık bir şekilde piyasanın rahatlatılması gerekiyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR?

Burada inşaat sektörüne ayrı bir bölüm açmak gerekiyor. AK Parti hükümetlerinin ilk gününden beri inşaat sektörü, ekonomiyi taşıyıcı sektör olmuştur. Son 5-6 seneden bu yana inşaat sektörünün ekonomideki ağırlığının daha teknoloji yoğun sektörlere aktarılması için paketler-programlar açıklandı. Ancak inşaat sektörü girdiği yükselme rayından hiç geri durmadı.

Ancak son zamanlarda inşaat sektörü temsilcilerinden gelen açıklamalar tehlike sinyallerini gösteriyor. İnşaat sektörü aynı ayna onlarca sektörü de peşinden sürükleyen bir sektör. Bu yüzden sektör temsilcilerinin açıklamaları dikkate alınmalı…

ADI KONULMAMIŞ BİR KRİZ

Gazetemizin bugünkü sayısında manşetten verilen haberin satır aralarını dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Başkanı Osman Başaran, hammadde sıkıntısına dikkat çekiyor.

Osman Başaran’ın şu ifadelerinin altı çizilmeli: Demirde çok saçma sapan bir fiyat artış oldu. Ciddi manada tedarik sıkıntısı yaşandı. Bunların hepsi bir araya gelince de ister istemez konut fiyatları da arttı. Tüketiciye yansıması daha pahalı oldu. Aslına bakarsanız adı konulmamış ya da üzerini örtmeye çalıştığımız bir kriz döneminden geçiyoruz biz şu anda. Her ne kadar darbe sürecini çok hasar almadan atlattık desek de büyüme oranları yukarıya çıksa da özellikle konut piyasası, inşaat sektörü bu yıl çok halinden hoşnut değil ne yazık ki.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Başkan Osman Başaran, demir, PVC, çimento ve benzeri malzemelerde fiyat artışı olduğunu söylüyor ve fiyat artışlarının hiçbir mantıklı nedeninin bulunmadığını söylüyor. Hükümetin bu noktada artık piyasaya denge unsuru olarak müdahale etmesi gerekiyor.

Osman Başaran’ın bu noktadaki şu çağrısı bence yerinde: İnşaat sektörü madem ülkemizin lokomotif sektörü ise ve beraberinden pek çok sektörü besleyen bir unsur ise o zaman hükümetimizin bu konuda bir komisyon kurup, bu inşaat sektör komisyonunu göreve davet edip, malzeme üreticilerini biraz daha sağduyulu olmaya davet etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

İMARLI ARSA MESELESİ

Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay ise burada farklı bir noktaya dikkat çekiyor. İmarlı arsa sıkıntısı sürekli gündeme gelen bir konu. Başkan Altınay, belediyelerin bu soruna çözüm bulması ve imarlı arsa üretmesi gerektiğini söylüyor. Konut fiyatlarını artıran en önemli mesele, arta fiyatları.

Sedat Altınay’ın ifadelerine göre şehrimizde imarlı arsa yok denecek kadar azaldı. Bu nedenle konut fiyatlarındaki arsa maliyeti arttı, doğal olarak konut fiyatları da artıyor. Dar gelirli insanların da artık konut sahibi olmasını istiyorsak, arsa maliyetlerini düşürmeliyiz. Sadece arsa maliyetini de değil. Müteahhitler, sürekli lüks konut üretmekten vazgeçmeli… Ya da lüks diye pahalıya konut satmaktan vazgeçmeli. Dar gelirli insanların da ev sahibi olmaları hakkı…

1400 lira asgari ücret alan bir insanı nasıl ev sahibi yaparız? Artık bir yerden sonra meselemizin bu olması gerekiyor. Ya ücretini artıracaksınız, ya da… Cevabı inşaat sektörü temsilcilerinde.

 

Yorum Yazın