Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

İlla edep illa edep

24 Ocak 2022
3 dk Okuma
8 ay önce
İlla edep illa edep

Gün geçmiyor ki bu ülkede kendisini siyasetçi, sanatçı, gazeteci sanan bazı kendini bilmezlerin bir kesimin kutsallarına ve halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanına hakaret etmesin.

Buna son örnek sanatçı Sezen Aksu’nun Hz. Âdem as. Ve Hz. Havva validemize hakaret etmesi ve Sedef Kabaş denen sözde gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan için edepsizce sarf ettiği sözler.

Sezen Aksu’nun bir şarkısındaki "Binmişiz bir alâmete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Âdem'e..." diyerek hakaret etmesi ile başlayan tartışma devam etmektedir.

Bu sözde şarkıya toplumun her kesiminden tepkiler geldi.

Ancak bu ahlaksızlığı her zaman olduğu gibi savunanlarda oldu.

Toplumun bir kesiminin kutsallarına hakareti her zaman olduğu gibi yine ilk savunanların başında CHP ve onun şürekâsı oldu.

CHP’nin bir taraftan dindarlar ile helalleşmekten bahsederken diğer taraftan bu ahlaksızlıkları savunması her zaman olduğu gibi CHP’nin iki yüzlüğünü göstermektedir.

CHP’nin dine karşı sicili bu toplum tarafından biliniyor peki İP’e ve Deva Partisi neden savunuyor.

İP’li bazı isimler Sezen Aksu’nun bu ahlaksız şarkısını savunup Sezen Aksu’ya saldırmak ülkeye saldırmak diyerek bu ahlaksızlığa destek vermiştir.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise kendi mahallesinden ümidi kesip karşı mahalleye yaranmak için olsa gerek oda Sezen Aksu’ya destek vermiştir.

Ali Babacan sosyal medyadan yaptığı açıklamada Sanatçılarımız da sanatlarını icra ederken özgür olmalıdır. Şarkı sözlerini çarpıtan zihniyet bu ülkeye sadece kötülük yapmaktadır. Sezen Aksu’nun hedef alınması kabul edilemez diyerek bu ahlaksızlığı savunmuştur.

Sözde sanatçının bu şarkıyı 2017 yılında yayınladığı bu güne kadar neden gündem olmadığı bugün neden ortaya çıkartıldığı bahanesi ile bunu savunanlar oldu.

Öyle ki bu hakaretin 5 yıl önce yapılması ile bugün yapılmasının arasında ne fark var?

Peki, üzerinden zaman geçmesi bu ahlaksızlığı meşrulaştırır mı?

Erdoğan ve Bahçeli’den sert tepki.

Sezen Aksu’nun sözde şarkısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Aksu’yla ilgili tartışmada topa girerek “Hz. Âdem efendimize uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.” dedi.

Devlet Bahçeli, "Yazdığı ucube bir şarkının sözleri arasında, Hz. Âdem ve Hz. Havva’ya ‘cahil' diyen sorumsuz ve şuursuz bir sanatçının alamet olarak bindiği sefalet ve rezalet hali dünyevi kıyamet olan cehalet çukurunun açık seçik bir numunesidir. Bu sanatçıya diyorum ki serçe isen serçeliğini bil. Sakın kuzgunluğa heves etme." dedi.

Sedef Kabaş denen gazeteciden Cumhurbaşkanına hakaret;

Gazeteci Sedef Kabaş katıldığı televizyon programında halkın %52 sinin oyuna alarak seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etti.

Sedef Kabaş'ın canlı yayında "Büyükbaş hayvan bir saraya girdiğinde o kral olmaz, o saray ahır olur" diyerek edepsizce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldırmıştır.

Kabaş çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hiç kimsenin bir ülkenin Cumhurbaşkanına hakaret etme özgürlüğü yoktur.

Cumhurbaşkanına hakareti savunan İP Genel Başkanı Meral Akşener "Şiirden hapse giren dünün mağdurlarının, atasözü söyleyenleri hapse atan mağrurlar haline geldiği günlerden geçiyoruz. Nereden nereye... Ama az kaldı, hiç merak etmeyin. Bu zihniyet gidecek, Türkiye'ye yeniden adalet gelecek." ifadelerini kullandı.

Kabaş’ın sözlerini fikir hürriyeti olarak görenlerin şehit yakının teröristler ile neden birlikte oluyorsunuz soruna şehit yakının bacısına söverek cevap verenlerden tepki beklemek ahmaklık olurdu.

Yazımızı merhum Mehmet Akif’in sözleri ile bitirelim.

Ne İbrettir kızarmak bilmeyen çehren, Bırak kardeşim tahsili; Git önce Edep hayâ öğren.

Yorum Yazın