Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

İkiyüzlü politika

13 Şubat 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
İkiyüzlü politika

24 Kasım 2015 tarihinde meydana gelen olayda, Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi bir Rus savaş uçağı, Türk F-16’ları tarafından düşürüldü. Olay sonrası iki ülke arasında aylar süren bir kriz meydana geldi. Türkiye’ye yoğun bir baskı vs.
Bu krizden sonra işler yoluna girdi iki ülkenin arası düzeldi derken bu sefer bu olayın tersi bir durum yaşandı. Rus uçakları El Bab'da askerlerimizi vurdu. Olayda 3 askerimiz şehit olurken, 1'i ağır 11 de askerimiz yaralandı. TSK'dan yapılan açıklamada, 'Rus uçağı kazaen askerlerin olduğu binayı vurdu' denildi. Bakın hem askerimiz şehit ediliyor hem bizim kurumumuz çıkıp ilk açıklamayı yapıyor ve ‘kazaen’ diyor. Biz vurduğumuzda kriz patlak veriyor ama onlar vurduğunda kuru bir özür hatta kendi kurumumuz yani TSK ortalığı yatıştırıyor. Yazık, çok yazık...

***

Çiçek gibi Konya söylemine ne oldu?
Konya son yılların en yoğun kar yağışını aldı. Kabul. 2 aydır kar hala erimedi ve ara sokaklarda yığınlar halinde hala yer alıyor. Ara mahallelerde kar yığınları ve çöplükleri geçtik, park olan yapılan bazı yerlerin çöplük haline geldiğini yaptığımız haberlerde de gördük. Birkaç yıl önce başlatılan ve hala Konya’nın sloganı olan Çiçek gibi Konya söylemine ne oldu? Kar yağdı, havalar soğudu diye temizlik yapılmayacak mı? Park alanları temizlenmeyecek mi? Marka şehir olmak, yaz kış aynı hizmeti verebilmektir. Bu yüzden sadece büyükşehir değil, merkez ilçe belediyeleri de özellikle ara sokaklara ve mahallelere ulaşarak temizlemeleri gerekiyor.

***

Hint dizilerine bir rağbet varmış bu aralar. Hint dizilerinin izlenmesini destekliyorum. En azından bizim bol entrikalı, birbirlerinin kuyusunu kazan, müstehcen ve çocuklarımızın ahlakını bozan yerli dizilerimizden çok daha iyidir diye düşünüyorum. Bizim dizileri izleyen ya fitne fesat işleriyle uğraşır, ya ahlakı bozulur ya da mafya olur çıkar. Bırakında biraz Hint dizileri toplumumuzda birikmiş bu kötülükleri temizlesin biraz.

***

Konya’nın Ereğli ilçesinde yaşayan bir kadın, “Oğlunu kadrolu bir işe sokacağım” diye vaatte bulunan dolandırıcıya 3 bin 200 lirasını kaptırdığını iddia etti ve şikayette bulunarak parasının geri alınmasını istedi. Bu olayda anlaşılması gereken; Kadın oğlunu hak etmediği bir işte çalışması ve rahat etmesi için başkasına para (ücret, rüşvet her neyse işte) verdi. Bu adamda sahtekar çıktı ve kadını dolandırarak kayıplara karıştı. Sizce burada mağdur kim? Adam sahtekar olmasaydı ve kadının çocuğunu hak etmediği bir yerde çalıştırsaydı mağdur kim olurdu? Cevabını ve takdirini size bırakıyorum.
Hak ve adaletin ayaklar altına alınarak ezildiği bu dönemde; daha yaşanılır, insanların haklarının olduğu ve adaletin sağlandığı bir dünya düzeni için daha çok çalışmalıyız.

Yorum Yazın