Adem BAŞ
Adem BAŞ

İhracattan güzel haberler

01 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
İhracattan güzel haberler

Haziran ayının son gününde Mayıs ayının ihracat rakamları açıklandı. İhracattaki olumlu seyir devam ediyor. Konya ise ihracatta adeta bir destan yazıyor. Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat yapan Konya, gelecek adına umut veriyor.

Öncelikle bilmeyenler için rakamları verelim.

Türkiye'nin ihracatı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,5 artarak 13 milyar 616 milyon dolara, ithalatı ise yüzde 21,7 artışla 20 milyar 923 milyon dolara çıktı.  2017 yılının ilk beş ayı yani Ocak’tan Mayıs’a kadar olan süreye baktığımızda ise bu dönemde ihracat yüzde 9.5 artmış. Bu dönemde 64 milyar 313 milyon dolarlık ihracat yapılmış. Aynı dönemde ihracat da yüzde 11.2 artmış ve 89 milyar 146 milyon dolara ulaşmış.

İhracatla ithalat arasındaki farka dış ticaret açığı deniliyor. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi 5 ayda dış ticaret açığı yüzde 15.7 artışla 24 milyar 833 milyon dolara ulaşmış.

İthalatın kontrolsüz artışı ya da daha doğru ifadeyle dış ticaret açığının aşırı yükselişi önemli sıkıntılara işaret eder. İthalatınız çok fazla ihracatınız ise çok düşükse üreten bir toplum olmadığınız ortaya çıkar. Şu anki ihracat-ithalat rakamlarını baz alırsak, Türkiye için henüz böyle bir tehlikenin oluşmadığını söyleyebiliriz. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 72 seviyesinde. Bir taraftan ihracat artarken diğer taraftan ithalat da artıyor. Bu şunun göstergesi genellikle hammadde ve üretemediğimiz bazı (yedek) parçaları yurtdışından alıyoruz. Aldığımız hammadde veya parçaları ülkemizde ürüne dönüştürüp ya iç piyasaya ya da dış pazara sunuyoruz. Ülkemizde her türlü hammadde maalesef yok. Ama gönül isterdi ki genellikle ileri teknoloji ürünü olan yedek parçaları kendimiz üretelim. Bu da zamanla oluşacaktır.

KONYA DESTAN YAZIYOR

Gelelim Konya’nın rakamlarına…

Mayıs ayında Konya 135 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Bu da bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatın yüzde 19.4 oranında arttırdığını gösteriyor. Türkiye genelindeki ithalat artışının bir benzeri Konya’da da gerçekleşti. Mayıs ayında Konya 113 milyon dolar ithalat yapmış. Bu yüzde 39.9’luk artış anlamına geliyor.

Konya yıllardır en fazla ihracatı Irak’a yapıyor. Mayıs ayında da 17.5 milyon dolarlık ihracat yapmışız Irak’a… Irak deyince siz Kuzey Irak’ı anlayın… Siyasi ilişkilerin ekonomiye nasıl yansıdığının en açık göstergesi Kuzey Irak’tır. Yıllardır rasyonel çıkarlar üzerine kurulu siyasi ilişkilerin meyvesini topluyoruz. Allah korusun, yarın Kuzey Irak ile bağımsızlık referandumu veya başka bir meseleden ilişkiler bozulursa, bu ihracatın bir iki ay içerisinde hemen 17.5 milyon dolardan 1-2 milyon dolara düşeceğini görürüz. Bu Konya’da yüzlerce insanın geçim kaynağının kuruması demek.

Konya’nın ihracatında Almanya ikinci sırada. Konya, Almanya’ya 10 milyon dolar ihracat yaparken, üçüncü sıradaki Cezayir’e de 7.7 milyon dolar ihracat yapıldı.

Gelelim Mayıs ayında değişen bir veriye… Bugüne kadar Konya hep en fazla ithalatı hep Çin’den yapıyordu. Hatırlayabildiğim kadarıyla ilk defa bu yıl Mayıs ayında ithalatta Malezya ilk sıraya girdi. Konya bir ayda Malezya’dan 35.4 milyon dolarlık ithalat yaptı. İkinci sıradaki Çin’den ise 16 milyon dolarlık ithalat yaptık. İlginç olan Litvanya. Konya, Mayıs ayında Litvanya’dan 10.7 milyon dolarlık ihracat yapmış…

Konya genellikle yurtdışına motorlu kara taşıtlarının motorlarını, yedek parçaları ve aksesuarlarını satıyor. Peki ne alıyor Konya yurtdışından? Hemen şöyle sıralayalım: Elektronik valf,  elektron tüpleri ve elektronik parçalar.

Son söz:  Konya’nın ihracatı kesintisiz bir yükselişte. Bütün ihracatçıları tebrik etmek gerekiyor ve motivasyonları şevklerini artırmak için bekledikleri düzenlemeleri bir an önce yapıp yollarını açmamız gerekiyor.

Yorum Yazın