Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

HUZURSUZ MU BACAK

16 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
HUZURSUZ MU BACAK

Bacak ağrılarımızın sebebi farklı farklı olsa da son zamanlarda “Huzursuz Bacak Sendromu”nu sıkça duyar olduk. Huzursuz bacak sendromu otururken veya bacaklar uzatıldığında; baldır, bacak ve ayaklarda karıncalanma, ağrı, uyuşma ve hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif edilen bir rahatsızlıktır. Yaşlılarda gençlere göre, kadınlarda da erkeklere göre daha sık görülür.

Huzursuz Bacak Sendromu’ na neden olabilecek durumlar şunlardır:

• Demir eksikliği (en önemli göstergesi “ferritin” düşüklüğü)

• İleri evre böbrek yetmezliği (üremi)

• Şeker hastalığı

• Parkinson hastalığı

• Sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi (POLİNOROPATİ)

• Hamilelik

• Romatoid artrit

Şikayetlerdeki ortak bulgu, bacakları hareket ettirme isteğinin duyulması ve hareket sonrasında bir süre için de olsa rahatlama hissedilmesidir. Belirtiler oturmaya başladıktan bir süre sonra hissedilmeye başlar. Özellikle uzun süre oturmak gereken ortamlarda bulgular ortaya çıkar. Günlük hayatta ise genellikle işten eve geldikten sonra akşamları dinlenirken hissedilir.

Yukarıda sayılan nedenlerin sonucu oluşan huzursuz bacak sendromunun farklı farklı tedavi yöntemleri vardır. Şeker hastalığı sonucunda oluşan bu sendrom ile polinöropati sonucu oluşan sendromun tedavi ve egzersiz programının birbirinden ayrı yönleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Ona göre yine bir uzmana danıştıktan sonra eğer huzursuz bacak tanısı konduysa sıcak bir banyo alıp bacaklarınızı sıcak su içinde bir süre tutmak kaslarınızı gevşeteceğinden rahatsızlığınızı azaltabilir. Bacaklarınıza yapılacak masaj da sizi rahatlatacaktır. Fizyoterapistinizin size vereceği egzersiz programını her gün düzenli şekilde yapmak bu rahatsızlığın bulgularını azaltacaktır. Stres, yorgunluk, uyku düzensizliği, kahve, alkol ve sigaranın azaltılması huzursuz bacak sendromuna bağlı şikayetleri azaltabilir.

 

Haftaya “SKOLYOZ OLMADIM DEME OLABİLİRSİN!” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

 

Yorum Yazın