E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Hugo Chavez’i Nasıl Bilirdiniz?

30 Ağustos 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Hugo Chavez’i Nasıl Bilirdiniz?

Hugo Chavez’i tanır mısınız? Tanımak isterseniz buyurun okuyun.

İşçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sosyalist kimliği ile tanınan Chavez, Amerika'ya karşı yaptığı sert çıkışlarla bilinirdi. Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba, Kuzey Kore, İran, Belarus, Suriye gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştir.
Chavez, Amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile göstermiştir. 20 Eylül 2006 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında bir gün önce o salonda olan ABD Başkanı Bush’u kastederek "Şeytan dün buradaydı" sözleri ile dünya çapında büyük ilgi toplamıştı. Hugo Chavez’in ayrıca 2007 yılında Şili'de yapılan zirve toplantısında kendisine “kapa çeneni” diyen İspanya kralı Juan Carlos'a cevaben söylediği sözler hâlâ hafızalardan silinmemiştir: “500 yıldır buradayız ve hiç susmadık, hele bir kralın söylemesiyle hiç susmayız. Bir kral da benim gibi devletin başıdır. Aradaki tek fark benim üç kez yüzde 63 oy ile seçilmemdir. Biz eşit seviyedeki devlet başkanlarıyız, yerlilerin lideri Evo Morales de İspanya kralı Juan Carlos da eşittir.”
Güney Amerika'nın darbe ve devrimlerle şekillenen ülkesi Venezuela’da halk devrimi ile başa gelen Chavez, ABD’den hoşlanmayan tüm ülkeler için umut ışığı oldu. Latin Amerika’da gerçekleşen tüm darbelerde parmağı olan ABD, kendisini eleştiren Chavez için de medya, uluslar arası baskı ve ekonomik darbeleri devreye sokarak tüm dünyada olduğu gibi Venezuela’da da bir darbe gerçekleştirdi. Zira petrol zengini olan Venezuela’nın üzerinde ABD’nin önemli çıkarları vardı. Göreve geldikten sonra orta sınıfın yaşam standartlarının gözle görülür bir şekilde iyileşmesi ile Chavez’e halkın desteği inanılmaz boyutlara ulaşmıştı.
Halkı ile sürekli iç içe olan Chavez’in girdiği her seçimde inanılmaz oy oranları alması artık darbeyi kaçınılmaz kılmıştı.
Petrol şirketlerini kamulaştırmak, yeni sosyal projelere para akıtmak, Latin Amerika ülkeleriyle birliğini geliştirmek gibi politikalar ülke içinde, yoksullar ve çalışanlar tarafından destekliyorsa, orta sınıflar ve zenginlerse her geçen gün daha fazla kaygılanıyordu.

Ülkemizde gerçekleşen “Gezi” ayaklanmasına benzer bir ayaklanma gerçekleşti Venezuela’da. Ellerine tencere ve tava alan Chavez karşıtları tıpkı ülkemizde olduğu gibi hükümeti istifaya davet etti. Bu arada Venezuela iş adamları derneği ve sendikaların başkanları da bu duruma çanak tuttu. Venezuela’da generaller de ABD’nin kaygılarını paylaşarak Chavez’i istifaya davet etti. ABD’nin uygulamaya koyduğu darbe planı işlemeye başladı. Çeşitli ayak oyunları ile gerçekleşen darbenin üzerinden 48 saat geçmişti ki, rüzgar tersine dönmeye başladı. Birdenbire kendi arasında organize olan halkın direnişi ve Chavez’e bağlı olan askerlerin kararlılığı Hugo Chavez’in yeniden Venezuela’nın başına geçmesini sağladı. Darbe halkın direnişi ile bastırıldı.

Hugo Chavez, 1998 seçimlerinde yüzde 56.20, 2001 seçimlerinde yüzde 59.76, 2006'daysa yüzde 63 oy, 7 Ekim 2012'deyse yüzde 54.42 oy aldı.
2011'de kanser teşhisi konan Chavez tedavi için Küba'ya gitmiş ancak bir kaç ay sonra tedavisinin tamamlandığı açıklanmıştı.
Chavez kimilerine göre bir diktatör kimilerine göreyse bir halk kahramanıydı. Kime göre kahraman, kime göre diktatör bunu siz bulun.
Halk ile kucaklaşırsanız, halk samimi olduğunuza inanırsa, halkın refah seviyesini yükseltir, gerçekten halka hizmet ederseniz o zaman hiçbir darbe sizi yıkamaz.
Tıpkı ülkemizde olduğu gibi…
 

Yorum Yazın