E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

HORTUMU YİYECEKSİNİZ...

04 Nisan 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
HORTUMU YİYECEKSİNİZ...

Referandum yaklaştıkça üslup sıkıntılarının ve akıl almaz söylemlerin arttığını, rüyalarımızda görsek hayra yormayacağımız gelişmelerin yaşandığına şahit olmaya başladık.

***

Saadet Partisi Konya İl Kadın Kollarına mensup bayanlar, CHP Konya İl Kadın Kollarını ziyaret ederek “Hayır” dileklerini iletmişler. CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise Saadet Partili misafirlerine hoş geldin dileklerini iletmiş. Geçmişte türbana tahammül edemeyenler ne oldu da bugün Saadet Partili bayanların karşısında saygı duruşuna geçti anlayamadık doğrusu. Geçmişte “Laik Türkiye'ye şeriat getiriyorlar” diye bağıranlar bugün ne oldu da Saadet Partili bayanların karşısında saygı duruşuna geçti? CHP mi bir şeylerden vazgeçti yoksa Saadet Partisi mi? Daha da ilginç olanı bunların ortak paydası nedir? CHP mi Kemalist olmaktan vazgeçti yoksa Saadet Partisi mi Kemalist oldu? Ne olur birileri bu işin aslını anlatsın da dinleyelim. Üstelik Erbakan’ı anma gecesinde Kılıçdaroğlu’na, Saadet partililer tarafından verilen plaket hafızalardan silinmemişken. Ne diyelim Allah (cc) muhabbetinizi artırsın.

***

MHP'den ihraç edilen Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Konya'da kahvaltılı bir basın toplantısı düzenlemek istiyor. Toplantının yapılacağı mekana Ümit Özdağ'ın ismi bildirilmiyor. Mekan, bu ismi öğrenince “Programın siyasi bir boyut kazanacağı anlaşılması ve dünya görüşlerine uymaması” nedeni ile organizasyondan bir gün önce ilgililere konu ile ilgili hassasiyet bildiriliyor ve rezervasyonu iptal ediyor. Program farklı bir yerde gerçekleşiyor.

Bu durum ortaya çıkınca sosyal medyada birçok CHP'li hayırsever, MHP'li Ümit Özdağ'a sahip çıkarak, rezervasyonu iptal eden mekanla ilgili olumsuz görüş bildirmeye başlıyorlar. İlginç… Geçmişte ülkücülerin mitinglerini protesto ederek konuşturmak istemeyen ve ülkücülere silah sıkan CHP'liler bugün ne oldu da “çark” ettiler acaba? Liderlerine mi özendiler yoksa başka bir ortak payda da mı buluştular?

***

MHP'li Yusuf Halaçoğlu ile CHP'nin ilerisi için hesapları olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile elele Anadolu'yu gezerek “Hayır” için çalışıyorlar. Geçmişte ülkücüleri “faşit” diye suçlayan zihniyetin bu inanılmaz değişimi baş döndürücü. Nasıl bir paydada buluştukları merakımızı bir kat daha artırıyor.

***

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise bir anda ülke gündemine oturdu. Halk Arenası programında yaptığı konuşma ile geçmişteki gibi iktidarın muktedir olmadığının ya da olamayacağının izlenimini verdi. Bozkurt'un konuşması aynen şöyle:

“16 Nisan'da %60-65 Hayır çıkacak. Ama evet çıksa bile kimse evet sanmasın kardeşim. Biz yine Samsun'dan başlarız, Amasya'ya gideriz, Sivas'a gideriz, Ankara'ya geliriz. Burdan İnönü'ye, Sakarya'ya, Dumlupınar'a, Ulan sizi İzmir'e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın. Sizi de sizin 7 göbek sülalenizi de yine İzmir'den denize dökeriz ama bu memleketi sizin gibi haramzadelere asla teslim etmeyiz. 16 Nisan'da hayır çıkacak sizler tıpkı Saddam, Kaddafi, Hitler ve Mussolini gibi yok olup gideceksiniz.”

Bu konuşma için çok fazla yoruma gerek yok. Gönlümüzden geçenler Bozkurt'un bu konuşmaları kendi seçim bölgesinde de yapmasıdır. Bilindik bir fıkra durumu özetliyor aslında:

Fareye rakı içirmişler. İkinci kadehten sonra bağırmaya başlamnış:

-Bana evin kedisini getirin!..

***

CHP yıllardır siyaset adı altında Türk insanının aklı ile dalga geçer. Kimi zaman bugün yaptığı gibi dün küfür ettiği insanlarla elele verir, kimi zaman da kendinden olmayanları denize dökmeye çalışır. Yani kendisi gibi düşünmeyenleri işgalci gibi görür. Bu tür yaklaşımlar kararsız vatandaşların da kararını vermesinde önemli rol oynayacaktır elbette. Bu millet ferasetlidir. Fırsat verildiği zaman Menderes’i, Özal’ı, Erbakan’ı ve Recep Tayyip Erdoğan'ı baş tacı eden bu millet gereğini yapacaktır.

***

Bir fıkra da kapalı salonlarda esip gürleyen CHP'lilere gelsin:

Bir gün aslanın birinin canı çok sıkılmış, şöyle bir ormanı gezeyim tebamla eğleneyim biraz demiş. Ormanda gezerken bir devekuşu görmüş, yakalamış devekuşunu boynundan; öteki pençesiyle de "Şak, Şak, Şak" diye üç tokat atmış hayvana, "söyle bakalım!" demiş, "kim bu ormanın kralı?", devekuşu ürkekçe "Sensin aslan abi" demiş, "tabi benim" demiş aslan ve "Şak, Şak, Şak" diye üç tokat daha atıp fırlatmış hayvanı. Derken aslanın karşısına bir kurt çıkmış, tutmuş kurdu boynundan; "Şak, Şak, Şak" diye atmış tokadı, "Söyle" demiş, "kim bu ormanın kralı", kurt da ürkek "sensin aslan abi" demiş, aslan da "tabi benim" demiş, "Şak, Şak, Şak" diye üç tokat daha atmış, fırlatmış bir kenara. Derken bu defa aslanın karşısına bir fil çıkmış, tam korkarak kenardan sıyrılacağı sırada kurtla devekuşu gelip "sen bu ormanın kralı değil misin aslan abi? koş yakala şu hayvanı" demişler. Bu gazı yiyen aslan koşmuş tutmuş fili "Şak, Şak, Şak" diye patlatmış tokadı ve hemen sormuş "söyle bakalım; kim bu ormanın kralı?". Filin kafası bir atmış, tutmuş hortumuyla aslanıyla "Pat, Pat, Pat" diye üç kere yere çarptırıp fırlatmış atmış. Aslan yerden zorlukla kalkıp elleriyle üstünü silkerken, file dönmüş ve şöyle demiş "Bilmiyorsan bilmiyorum de kardeşim."

***

Son sözümüz salonlarda gaza gelip ahkam kesenlere gelsin: “Milletin sabrını fazla zorlamayın yoksa hortumu yiyeceksiniz.”

Yorum Yazın