Sinan Yiğit Samancı
Sinan Yiğit Samancı

HERŞEYİ BİLEN İNSANLAR!

18 Aralık 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
HERŞEYİ BİLEN İNSANLAR!

Merhaba Sevgili okurlar…

Hazreti Mevlana’nın 744. Vuslat yıldönümünü geride bıraktık. Bir nebze örnek alabildiysek eğer, ne mutlu bizlere…

“Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.” demiş Hazreti Mevlana…

Bu hafta çok can sıkıcı durumlar yaşadım. 
İnsanlarla bazı konularda istişare yapmak, yapılacak şeyleri, atılacak adımları özellikle büyüklerle konuşup akıl danışmak çok iyi bir durumdur. Ama hiç fikrini sormadığınız, hatta mevzuyu tam bilmeyen bir insan bile sizin hakkınızda, yaşantınız hakkında, iş hayatınız hakkında hatta cebinizdeki para hakkında bile yorum yapabiliyor!

Çok merak ediyorum, insanlar bu kadar çok özgüveni nerede buluyorlar?
Ya da bu kadar çok bilgiye nasıl sahip olduklarını düşünebiliyorlar?

Bir insan eğer hiç araştırmadığı bir konu üzerinde, hiçbir bilgisi olmayan bir konu üzerinde yorum yaparlarsa, muhakkak dillerinden yalan sözler dökülecektir!

Her insanın her işi bilmesi mümkün değildir. Ama etrafınıza baktığınız zaman, o iş hakkında yorum yapan, sanki sizden önce o işi yapmış gibi konuşan insanları görürsünüz. Hiç kimsenin bir başkasının işine, hayatına, yaptığı çalışmalara yorum yapma hakkı yoktur. 

Bazı insanlar vardır; Zina eder ama abdestsiz gezmez, 11 ay içki içer ama ramazanda içmez, kul hakkı yer ama sol elle yemek yemez, teravih namazını kılar ama farz namazını kılmaz, Kur’an’ın kabını belinin üstünde tutar ama hükümlerini uygulamaz…

Demek istediğim şudur; kimsenin işine gücüne yorum yapmamak gerekir. Faizin haram olduğunu hepimiz biliriz. Ama evimizdeki akvaryumda elimizle beslediğimiz balık hakkında da yazık o hayvana vebali senin boynuna gibi yorum da yapmamak gerekir. 

Balık işin bahanesi,  herkes kendi işini yapsa ortada sorun kalmayacak zaten…
Bir kardeşiniz olarak tavsiye!
Siz siz olun, yapmadığınız bir şeyin fetvasını vermeye kalkmayın!

Kalın sağlıcakla…
Selam ve dua ile…

Yorum Yazın