Kerim Candan
Kerim Candan

Hepimiz Koronavirüs Hastası Olabiliriz

06 Nisan 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Hepimiz Koronavirüs Hastası Olabiliriz

Sizi korkutmak ya da tedirgin etmek için değil aksine önemli bir noktaya dikkatinizi çekmek için bu başlığı seçtim. Evet, sen, ben, o, hatta siz, biz ve onlar da dahil herkes potansiyel corona olabilir.

Bütün bunları düşünmeme neden olan Macide Güleç isimli bir bayanın, acaba diye yaptırdığı corona testinin pozitif çıkmış olması ve sonrasında yaşadıklarıdır.Röportajında, beklemediği bu olay karşısında şaşırdığını, aslında korktuğunu da anlıyoruz biz, hastane personelinin kendisine karşı pozitif yaklaşımının inancını olumlu etkilediğini anlatmaktadır. Bu bilgiler hastanın psikolojik durumunun çok önemli olduğunu hatırlamamıza vesile oldu.

İster umrecilerden, ister Batı’dan gelenlerden gelsin artık iş, işten geçti…Zaten böyle Küresel bir salgından daha fazla kaçamazdık. Biz artık önümüze bakalım ve bu salgından nasıl daha az kayıp ve zararla çıkarız buna kafa yormamız gerekmektedir. Yaklaşık bir aydır yoğun bir gündemle herkes yeterince bilgi sahibi olmuştur zaten.. Hala bilgi sahibi de olamadı ise fazla da uğraşmasın artık. Evet geldiğimiz noktada karantina, izolasyon, dezenfektan ve kolonya tüketiminin yanında “EvdeKal” sloganı ile de herkes için ciddiyetinin farkındadır. Devlet de en son 30 büyükşehir ve Zonguldak illerine giriş çıkışları kapatıp, 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı ve kalabalık yerlerde maske zorunluluğu getirmiştir. Bu tedbirlere ilaveten yeni tedbirler gelebilir.

Biz asıl konumuza gelelim. Anlaşılan herkes corona olabilecek yaşta ve eşit risklere sahiptir.Elbette kurallara uyan ve dikkat edenler bir adım daha şanslı görünüyor. Fakat haberlere çıkan vakalardan dikkatli olduğunu düşündüğümüz kişilerde de çıkması bizi yeterince ürkütüyor. Bu nedenle olası bir coronaya yakalanma ya da şüphelenme durumunda nelere dikkat edeceğiz. Bu salgından sadece kendimizi değil sevdiklerimizi hatta sevmediklerimizi ve tanımadıklarımızı da korumak gibi insani bir yükümlülüğümüz var. Bu nedenle herkes kendini korurken başkalarını korumak için gerekli izole şartlarına riayet etmelidir.

Kendinizde Korona belirtileri gördünüz diyelim! Şunu biliyoruz ki bu ve birçok hastalıkta psikolojik durum çok önemlidir. Kişi korku ve kaygıya teslim olursa hastalık daha şiddetli, olmazsa daha sakin geçmektedir. Bu nedenle eğer corona olursanız asla korkuya teslim olmayın. Kendinize ve sevdiklerinize güvenip, Allah’a tevekkül edin. Karantina odasına alınırsanız da bol bol tefekkür ederek Allah’ı zikrediniz. Sakın ola ki “öldüm, bittim” diye bu sinsi hastalığa fırsat vermeyelim. Ayrıca böyle bir zamanda hastalarımıza vereceğimiz moral destek de çok önemlidir. Girişte belirttiğim hasta, hemşire ve doktorların kendisine sevgi ve moral dolu yaklaşımlarının kendisini dinç hissettirdiğini ve güvenini kaybetmesine engel olduğunu söylüyor. Aynı durum hepimiz için geçerlidir. Çevremizden birinin hasta olduğunu duyarsak ama uzaktan sesle, ama telefon ya da sosyal medya ile mutlaka sonuna sürekli moral ve motivasyonunu yüksek tutmak hepimize borçtur.

İnşaallah bu günleri atlatacağız. Elbette bizim hayr sandığımızda şer, şer sandığımızda da hayr olabiliyor.Şüphesiz Allah (cc) en iyisini bilir. Cenab-ı Allah ayeti kerimede buyurduğu gibi “Olur ki siz bir şeyden hoşlanmazsınız, hâlbuki hakkınızda o bir hayırdır. Ve olur ki bir şeyi seversiniz, hâlbuki hakkınızda o bir şerdir. Allah bilir, siz bilmezsiniz.”(Bakara, 2/216).

Yorum Yazın