Kerim Candan
Kerim Candan

Hayırsever Kaçakçı

09 Mart 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Hayırsever Kaçakçı

Sınırların ardından gelen tepkilere aldırmadan, kapıları Batı’ya gitmek isteyen mültecilere açan Türkiye, AB’yi Suriye krizinin faturası ile yüzleşmeye davet etmiş oldu. Yıllarca tuzu kuru nasihatler veren AB de bunun farkında ki itiraz seslerini yükseltmeye başladı.

Milletimizin hayırseverliğini düşününce, mültecilerin Batı’ya geçmek için fazla da zorlanmayacaklarını düşünüyorum. Elbette onlar da engellemeye çalışacaklardır fakat bu sandıkları kadar da kolay olmayacaktır.Gerçekten hayırseverlik konusunda fazlasıyla cömert bir milletiz. Hal böyle olunca karşıya geçmek isteyenlere sal, bot, yiyecek içecek yardımı, hatta zor durumlara karşı kendilerini korumaları için hafif silah ve mühimmat desteği de verilmesi gerekir. Çünkü gerçekten dağda, bayırda ve denizde karşılarına ayı çıkabileceğini düşünürsek önemli bir ihtiyaçtır!

Bu arada psikolojisi bozulmuş bir mülteci iki yunan askerini öldürürse de “insan hakları” ve “demokrasi” tavsiyeleri Yunanlıların acılarını bir nebze azaltacaktır! Çünkü bu tavsiyelerle yıllarca benzeri acılarda acımıza ortak olmaya çalıştılar! Böyle bir durumda biz neden acılarına ortak olmayalım. En alasından insan hak ve özgürlüklerine dair alengirli ve aksesuarlı sözlerle acılarına ortak paylaşımlarda bulunacağımı buradan taahhüt ediyorum. Eminim Yunanlılar da bu jestime karşılık teşekkür edeceklerdir. Neticede komşuluk bugünler içindir. Bu nedenle hepinizi benzeri öğüt ve tavsiyelerle Yunan halkının acısını paylaşmaya davet ediyorum!

Bu arada dikkatimi haberlerde “Avrupa’nın yarısını ben gönderdim” diyen kaçakçı çekti. Gerçekten yüzünde güven veren, neredeyse nurani bir yüz! Diyeceğim, kendini hayır işlerine adamış bir kaçakçı göreceğimi kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. İşin ilginciÇanakkale'nin Ayvacık ilçesinde mültecilerin yolunu gözleyen bu kaçakçının bazı basın yayın organlarına konuşup, tarifesini söylemesi üzerine emniyet birimleri harekete geçti.Kaçakçı medyaya bilgi verirken, emniyette alınan ifadesinde “kimseden para almadım, hayrıma birkaç kişiyi karşıya geçirdim” demiş. Burada bir duralım, bizim kültürümüzde hayır yapan kişiye “Allah kabul etsin” denir. Bu nedenle ben de kendisine burada sizlerin huzurunuzda “Allah kabul etsin” diyorum! Bunun yanında ben şahsen, milletimizin sınırı geçmek isteyen mültecilere gereken desteği vereceğine inanıyorum. Türkiye, kimseye git ya da kal demiyor. Mültecilerin kendi özgür iradeleri ile istedikleri ülkeye sığınma hakları vardır. Türkiye de bu nedenle gidenlere engel olmayacağını açıkladığı günden itibaren Avrupa ülkelerinin eteklerinin tutuşmuş olduğunu gördük. Eeee tabii uzaktan davulun sesi hoş gelirmiş! Böyle tuzu kuru nasihatlerde bulunmak yerine bu yüke omuz vermeleri gerektiğini anlamış olmalarını bekliyoruz.

Ben yine hayırsever kaçakçı konusuna dönmek istiyorum. Bir başka kaçakçı da Ayvacık'ta kalan 35'e yakın Afganlının paraları olmadığını dile getirerek, “Burada bekleyen Afganların sayısı az ve paraları yok. Akşam saatlerinde deniz durulursa geçişleri bekliyoruz. Biz bu işi gönül işi olarak kabul ediyoruz. Son bir tane kalana kadar en güvenli şekilde bu işi yapacağız” ifadelerini kullanmış. Nihayetinde sözün bittiği yerdeyiz. Demek ki kaçakçının hayrı da böyle olurmuş. Biz bu işi gönül işi olarak kabul ediyoruz demelerini de insanlık adına önemli bir hizmet olarak görüyorum! Elbette Batılı ülkeler, bu hizmetten memnun olmayacaklardır. Fakat hayır işlerinde yarışmak adına mültecilere gereken desteği vermeliyiz!!!

Fakat yıllarca içimizdeki gafillerin kadim bir millet edebiyatı yaptığı Yunanlıların nasıl gâvurlaştığını görüyoruz.Mültecilere, masum insanlara insanlık dışı muamelelerini elbette tarih yazacaktır. Fakat biz de tarihe kalmadan şuraya bir iki not düşelim. Mültecilerin deniz botunu batırmaya çalışmak, çırıl çıplak soymak, jobla dövmek gibi insanlık dışı tutumlarını izliyoruz. Bu arada iki mülteciyi katlettiler. Umarız AB ülkeleri mültecilere kapılarını açarlar da Türkiye’nin yaptığını da yapsınlar…

Uzun lafın kısası; önemli bir süreçten geçiyoruz. Bu dönemlerde birlik beraberlik içinde olmamız önemli bir zorunluluktur. Zor günde bu milletin yanında olmayanların, bu milletin yanında bir değeri de olmayacaktır. Selam ve dua ile.

Yorum Yazın