Mustafa ÖZYURT
Mustafa ÖZYURT

Hatuniye Medresesi

28 Temmuz 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Hatuniye Medresesi

Diğer ismi kurucusuna nisbetle Sitti Radviye medresesidir.  Turizm okuluna devam eden eden iki genç talebe kardeşimizin anlattıklarına göre, bu Medrese1176 tarihinde inşa edilmiştir. Mihrabın yanında rasulüllah s.a.v.in ayak izini görürsünüz. Güzel bir gül kokusu hissedilir, gül kokusu sürülmüş değildir Efendimiz s.a.v.in kendi kokusur. Ziyaret ederken salevatı şerife getirirsiniz. Buralarda eskiden ses cihazı yok idi malum. Ve ses ayarlarını aküstüğünü mimari sanat hünerleriyle ayarlarlardı gördüğünüz gibi.

Mardin Artuklu hükümdarı II. Kutbiddin saltanatı sırasında annesi Sitti Raziye tarafından yaptırılmış ve vakfiyesidir. Savaşlarda başarı gösterdiği için Mısırda Abbasi  halifesi  kendisine iki kutsal şey emanet eder. Birisi peygamber efendimizin Ayak izi ve birisi Efendimizin sakalı Şerifi. Sakalı şerifi Ulu camiye koyar Ayak izini ise bu medreseye koydurur. Ayak izi; Efendimiz s.a.v. miraca giderken bir kaya” ya rasulellah üzerime bas diye ricada bulunur, efendimiz kayaya basar ve izi kalır. Bu izin bastığı kayadan olduğu söylenmektedir.

Kubbenin ortasındaki kilit taşı kubbenin çökmesini önler, etrafındaki dört taş ayakta kalmasını sağlar. Pencerelerden dışarısı görünür içerisi görünmez, buda Artukları simgeler. Burada iki adet mirab, birisinde sekiz tane işaretler var ki cehennemin 8 katını aşağıda olduğunu, namazını vs. ibadetlerini yapmayanların  oraya düşeceğini ifade ediyor. Diğer  mihrabda da sekiz adet işaretler ise (öbür tarafdaki odada)cenneti anlatıyor. Namazını niyazına vs. ibadetlerine düşkün olanların oraya gireceğine işaret olmuş oluyor.

Medresenin kapusundaki kapu tokmayı dikkaninizi çekebilir. Bunun manası; Eskiden müslüman evlerini kapusunda bu tip tokmaklar bulunurdu. Tokmayın alta vurulan kısmı ince, yukarı vurulan kısmı kalın ses çıkarır. Bu şu demektir: Gelen kadın ise aşağıya vurur ses ince ve tiz çıkar. İçeridekiler anlarlar ki gelen bir hanım efendidir, ve evin hanımı onu karşılar. Eğer tokmak yukarı vuruluyorsa tokamağın sesi tok ve kaba çıkınca anlarlar ki gelen erkek misafir! Ve evin erkeği çıkar onu karşılarmış. Edeb edeb edeb, ecdadı böyle nezaketli ve ferasetli anlayalım ve öğrenelim

Şu mıhrab, cennet mıhrabı, etrafındakiler kardeşliği simgeler. etrafındaki 63 yıldız peygamber efendimizin 63 yaşında vefat ettiğini anlatır. Şu ortadaki 40 gül efendimizin peygamberliğini anlatır. Lale motifleri ise Allahın tek olduğunu simgeler.yukarıdaki beş yıldız, islamı şartını anlatmaktadır. Kelime-i şehadet getirmeyen müslüman olamaz, namaz ise dinin direğidir. Geriye kalan taş hacca gitmek zekat vermek .  Şu güneş motifi, lale Allahın birliğini, güller peygamber efendimiz s.a.v.in senboludur. Yani bu amelleri işlerseniz bir güneş gibi doğarsınız demek istemektedir.

ZİYARET EDİLECEK YERLERİN EN MÜHiMLERİNDENDİR NASREDDİN HOCA EFENDİ(R.A.)

BORÇ

Mevzumuzu hafifden değiştirerek Nasreddin Hocamızı (rahmeten vasiaten) aramıza alarak sohbetimizi biraz renkleştirmiş olalım;     Nasreddin Hocamız pazarda zeytin satarmış. Az biraz tanıdığı bir kadın gelir zeytin alacak güya.

Kadın: iyimi?

Hoca: Tadına bak.

Kadın: Ben orucum.

Hoca: Madem oruçsun zeytini al git parasını sonra ver demiş ve hocanın birden bire aklına gelmiş: Ramazan değilmiş çünki.

Hoca: Tuttuğun oruç ne orucuydu ki?

Kadın: Üç sene önceden borcum vardıda onları tutuyorum.

Hoca tam zeytinleri veriyormuş  vazgeçmiş..

Kadın: Az önce al git dedin nolduda vazgeçtin?

Hoca: Get anam get…Allaha olan borcunu üç senede veriyorsan bizim borcu ne zaman getirirsin kimbilir.

İşte bu! Nasreddin Hoca (rahmetüllahı aleyh), insan oğlunun menfaat temininde, aldatmada türlü yollara nasıl ve ne şekilde tevessül edenlerin zaman zaman bulunabileceğini ima ederek almamız icabeden mesajı bize gayet net bir şekilde vermektedir. Ruhları şadolsun.

DİKKAT

Paran varmı dikkat ederler sözüne

Yokmu bakmazlar bile yüzüne

 Seyrek git dostuna, kalksın ayak üstüne

Sık gidersen dostuna, yatar arka üstüne

Yorum Yazın