Ufuk Kendirci
Ufuk Kendirci

Hatay maçı sonrasına bakmalı

09 Mayıs 2022
3 dk Okuma
4 ay önce
Hatay maçı sonrasına bakmalı

Haftanın kapanış maçı haftanın en keyifli maçı gibi yapıldı. İki kaliteli takımın oyunu maçın üst olacağını zaten işaret ediyordu. Oyunu hem tartışmalı pozisyonlar hem de teknik olarak bakmalı diye düşünüyorum. Oyun o kadar hızlı bir şekilde başladı ki pozisyon tekrarlarını okuyamadan dört gol izledik. Açıkçası Luiz Adriano'nun Endri Çekici'ye yaptığı faul penaltıydı doğru, kırmızı karta gerek var mıydı, Adriano, Endri'yi görmeden mi tekme vurdu tam anlayamadım. Brezilyalı'nın tekmesi sonrası yüzünde bir Endri'yi görmediği için tekme vurur gibi şaşırma bir ifade yoktu sanki bilerek sert vurdu gibi geldi bana. İkinci kritik poziyon Antalyalı oyuncu Guilherme'nin topunu keserken dirseğiyle topun yönünü değiştirdiği için olası bir elle oynama gördüm. Bu iki pozisyon için kesin konuşamam ama tartışabileceğini düşünüyorum

Antalyaspor'un kazandığı penaltı ise bana göre tartışmasız yanlış karardı. Evet bir müdahale vardı fakat bu yeterli bir şarj değildi. Böylesine çok penaltı çalındığı için yadırganmasa da benim kriterlerime göre çok ucuz penaltı verildi. Gelelim sahadaki oyuna, Adriano, Wright ve N'dao üçlüsü gerek merkezden gerek kanatlardan çok sayıda atak buldu. Konyaspor orta sahası yeterli direnç göstermeyince Antalya ekibi kolay pozisyon buldu. Uzun toplarla kanatların arkasına atılan topların da hemen hemen hepsi gol pozisyonu oldu. Hucümcu iki beki olan Konyaspor savunmasında ilerde yakalandıkça ev sahibi ekip cezayı sürekli kesti.

Buna rağmen Konyaspor iki kez skor bulup önce yakalandı sonra geriye düştü. Yeşil beyazlılar 0-0'ı çok iyi oynuyor. Gol bulduktan sonra oyunun kontrolünü sağlanabilseydi konuk ekip bugün en kötü ihtimalle ikinci sırada olabilirdi. Oyunda sürekli yüksek tempo, git-gel futbol oynanılmaz bazen topa basıp oyunu soğutmak da gerekebilir. Konyaspor'un yalnızca bu maç özelinde değil skoru bulduktan sonra koruyamama oyunun temposunu kendi lehine çevirememe sorunu var. İlhan Palut belki gelecek sezon istediği takviyeleri yaptıktan sonra geniş kadrosuyla bu oyunu geliştirebilir.

Karagümrük maçı yazımda bu skora takılmamak gerekir diye yazmıştım. Bu maç içinde düşüncem aynı. Hatay karşısında haftaya alınacak bir üç puan ile üçüncülüğü kesinleştirmeli. Sezonun içindeki iniş çıkışları değerlendirebiliriz. Fakat önce Hatay maçını alıp koltuğu sağlamlaştırmalı.

Yorum Yazın