Oğuz Dizer
Oğuz Dizer

Harvard Üniversitesi

18 Eylül 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, "Uzun Yaşam için, 70-79 yaş arası 10 yıl, çoğu insanın yaşamında çok önemli" diyor!

İsrailli bilim adamları, 70-79 yaşları arasındaki insanlar için ayda yaklaşık iki sağlık problemi olduğunu tespit etti. Şaşırtıcı bir şekilde, 80-89 yaşları arasındaki yaşlıların sağlık durumu, 60-69 yaş grubu kadar stabildir!

70-79 yıl tehlikeli bir dönem. Bu dönemde, çeşitli organlar hızla azalır. Çeşitli geriatrik hastalıkların sık görülen bir dönemidir ve genellikle hiperlipemi, arteriyoskleroz, hipertansiyon ve diyabete eğilimlidir.80 yaşına girdikten sonra bu hastalıklar azalacak ve zihinsel ve fiziksel sağlık 60-69 yaş grubuna geri dönebilir!

Bu nedenle, 70-79 yaşları arasındaki yaşlara “tehlikeli yaş grubu” denilmektedir. İnsanlar büyüdükçe birçok insan sağlıklı bir yaşam sürmek ister. “Sağlık Zenginlik” anlamındadırlar.70 ila 79 yaşları arasındaki 10 yıllık sağlık bakımı çok önemlidir.

İşte denilen bazı basit adımlar

“Her gün * on tane * yapmak”

Bu, yaşamınızın "tehlikeli yaş grubu" aşamasında daha sorunsuz gezinmenize yardımcı olacaktır.Yaşlılar 70-79 yaşlarındayken, bu "onları" her gün yapmak isteyebilirler. İşte 10 ipucu:

 1.    a pot of water

Bir bardak su

Su "en iyi ve en ucuz sağlık içeceği" dir.

Her gün aşağıdaki üç defa / gün boyunca bir bardak su içmelisiniz:

İlk fincan:

Yataktan kalktıktan sonra aç karnına bir bardak su içebilirsiniz.

Uyku sırasında görünmez terleme ve idrar salgımızdan dolayı çok su kaybediyoruz. Kalktıktan sonra susamamış olsak bile, vücut sıvıları su eksikliği nedeniyle hala kalın olacaktır. Bu nedenle, yataktan kalktıktan sonra, en kısa zamanda yavaşça su eklemelisiniz.

İkinci kupa:

Egzersiz sonrası bir bardak su

Doğru egzersiz miktarı, özellikle yaşlılar için uzun ömürlü temel taşlardan biridir ve etkili ve makul egzersizlere daha fazla dikkat edilmelidir. Ancak, egzersizden sonra, suyun yenilenmesine özel dikkat gösterilmelidir. Egzersiz sırasında, ter elektrolitleri alır ve daha fazla enerji tüketir. Dikkat etmezseniz, egzersiz sonrası hipoglisemiye eğilimlidir ve hatta senkopa neden olur. Bu nedenle, egzersizden sonra, yaşlılara, isterseniz küçük bir tutam tuz ve şeker eklenip çözülebilecekleri su içmeleri önerilir.

Üçüncü kupa:

yatmadan önce bir bardak su ...

İnsanlar uyurken ter bezleri hala su akıtıyor. Vücudun suyu çok azaldığında, kan viskozitesi artar. Yatmadan önce bir bardak su kan viskozitesini etkili bir şekilde azaltabilir ve yaşlanmanın görünümünü yavaşlatabilir. Angina, miyokard enfarktüsü ve diğer hastalıklara karşı yardımcı olur.

 2.   a bowl of porridge

 Bir kase yulaf lapası

Kendinizi hasta hissediyorsanız, bir kase yulaf lapası içiniz! Qing Hanedanlığı'ndaki meşhur bir tıp bilimcisi olan Wang Shixiong, kitabında "dünyanın ilk tamamlayıcısı" yulaf lapası adını verdi.China Daily Online, Harvard Üniversitesi tarafından 100.000 kişi üzerinde yürütülen 14 yıllık bir çalışma yayınladı. Günde yaklaşık 28 gram tam tahıl gevreği lapası bir kabın ölüm oranını% 9 azaltabildiğini ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığını azaltabildiğini buldu.Her gönüllü 1984'te çalışmaya katıldığında iyi bir fiziksel durumdaydı, ancak 2010 geri bildirim anketinde 26.000'den fazla gönüllü vefat etti.Yulaf lapası, kahverengi pirinç, mısır ve karabuğday gibi düzenli olarak bütün tahılları yiyen gönüllülerin çoğu hastalıktan, özellikle kalp hastalıklarından kaçındığı görülmüştür.

 3.   a cup of milk

  Bir bardak süt.Süt "beyaz kan" olarak bilinir ve insan vücuduna öyledir. Besin değeri çok fazla kalsiyum, yağ ve protein ile bilinir.Tavsiye edilen günlük süt ve süt ürünleri alımı 300 gramdır.

4.   an egg

 Bir yumurta,Yumurtaların insan tüketimi için en uygun besin olduğu söylenebilir. Vücudun yumurta proteinini emme oranı% 98 kadar yüksek olabilir.

5.   an apple

Birelma,

Modern araştırmalar, elmanın, kolesterolü düşürme, kilo verme, kanseri önleme, yaşlanmayı önleme, belleği arttırma ve cildi pürüzsüz ve yumuşak hale getirme etkisine sahip olduğuna inanmaktadır.

Farklı renkli elmalar sağlık yararları farklıdır:

Kırmızı elmalar kan lipitlerini düşürme ve kan damarlarını yumuşatma etkisine sahiptir.Yeşil elma besleyici karaciğer ve detoksifiye etkiye sahiptir ve depresyonla savaşabilir, bu nedenle gençlerin yemesi için daha uygundur.

Sarı elmalar görmenin korunmasında iyi bir etkiye sahiptir.

6.    an onion

Soğan,Soğanın çok yüksek bir besin değeri vardır ve kan şekeri düşürmeye yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kanseri önlemek, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıkları korumak ve ayrıca anti-bakterileri korumak, soğuk algınlığını önlemek ve kalsiyum ve kemikleri desteklemek gibi birçok işlevi vardır. Haftada en az üç veya dört kez soğan yiyin.

7.   a piece of fish

Biraz balık,Çinli Diyetisyenler "dört bacak" yemenin "iki bacak" yemekten daha kötü, "iki bacak" yemekten "bacaksız" yemekten daha kötü olduğu konusunda uyardılar."Dört bacak", ağırlıklı olarak domuzlara, sığırlara ve koyun eti anlamına gelir. Bu etlerden çok fazla yemek, kilo kaybına ve kan yağını düşürmeye elverişli değildir;"İki bacak", esas olarak, iyi et yemekleri olan tavuk, ördek, kaz, vb. Kümes hayvanları anlamına gelir;

"Bacak yok" esas olarak balık ve çeşitli sebzeleri ifade eder. Balıklarda bulunan protein kolayca sindirilir ve emilir. Yağdaki doymamış yağ asitleri, özellikle de çoklu doymamış yağ asitleri vücut için nispeten iyidir.

8. Gentle walking

Rahvan yürüyüş,Bunun sihirli bir yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Yetişkinler 12 haftadan daha uzun süre düzenli olarak (yaklaşık 1 km veya daha az) yürüdüklerinde, doğru duruş ve bel çevresinin etkisini elde ederler ve vücut güçlenir ve kolay yorulmaz.Ek olarak, yürüme egzersizi baş ağrısı, sırt ağrısı, omuz ağrısı vb. Tedavisinde de faydalıdır ve uykuyu destekleyebilir.Uzmanlar, günde 30 dakikalık bir yürüyüşün “yetişkin hastalığı” tehlikesinden kurtulabileceğine inanıyor. Günde 10.000 adım atanlar, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar geliştirme şansı daha düşük olacaktır.

9.   a hobby

Bir hobi,Bir hobi sahibi olmak, çiçek yetiştirmek, kuş yetiştirmek, pul toplamak, balık tutmak veya resim yapmak, şarkı söylemek, satranç oynamak ve seyahat etmek, yaşlıların toplumla ve doğa ile yoğun temaslarını sürdürmesine yardımcı olabilir. Bu yaşlıların ilgi ufkunu genişletir. Hayatı sevecekler ve besleyecekler.

10.   good mood

iyi ruh hali,Yaşlı insanlar sağlıkları için son derece önemli olduğu için iyi duyguları sürdürmelidirler. Yaşlıları etkileyen yaygın kronik hastalıklar, yaşlıların olumsuz duyguları ile yakından ilgilidir:

Koroner kalp hastalığı olan birçok hasta, ani ölümle sonuçlanan, olumsuz duyguların uyarılmasına bağlı olarak anjina ve miyokard enfarktüsüne sahiptir;"Kötü" öfke yüksek tansiyona neden olur. Uzun ve ağır vakalarda, bu inme, kalp yetmezliği, ani ölüm vb.Öfke, kaygı ve keder gibi Olumsuz Duygular, kan şekeri seviyelerinin yükselmesine ve vücutta metabolik bozukluklara neden olabilir.

Bu, iyi bir ruh halinin ne kadar önemli olduğunu gösterir! Fiziksel yaşlanma doğal bir olgudur ve kendinizi tamamen hayata adamak ve her gün en iyisini yaşamak için en mantıklı seçimdir!

Yorum Yazın