Dursun Seyis
Dursun Seyis

Hamaset Rüzgarı Ve 6 Lı Masa

30 Eylül 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Hamaset Rüzgarı Ve 6 Lı Masa

Seçim zamanında mı yapılır, yoksa Kasım- Aralık ayında mı  bilmiyorum ama, artık Türkiye her alanda seçim sathına girdi. Siyasilerde hareketlilik arttı. Vatandaşta ise beklentiler…

İşte bunlardan bir kaçı…

Geçtiğimiz gün  Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan  belli bir kesime  müjde niteliğinde haber verdi ve “Çalışanlara ve emeklilere yılbaşında ciddi maaş artırımı yapacaklarını” söyledi.

Yine  3-4 yıldır ciddi şekilde talep edilmemesine karşın, bir süre önce  Emeklilikte yaşa takılanlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Böyle bir çalışmamız olamaz. Erken emeklilik yok. Emekli oluyorlar, sonrada başka işte çalışmaya gidiyorlar. Bu istihdam meselesidir. Bu konu seçimi kaybetmemize  neden olsa bile  erken yaşta emeklilik çalışması yapmayacağız” demişti.

Yine geçtiğimiz gün bu konuda  Bakan Bilgin ise “ EYT’ de  son çalışmalarımızı yapıyoruz. Sona geldik. Aralık ayında detaylı şekilde kamuoyu ile paylaşacağı, açıklayacağız”

Bu nasıl bir açıklama ?

İster hamaset deyin, ister başka bir şey ama, Erdoğan’ın sözü nerede kaldı, Bilgin’nin sözü nereye gidecek. Son sözü kim söyleyecek ?

Son günlerde en çok konuşulan  konu ise  Konut meselesi. TOKİ  ev yapacak. Dar gelirli ve orta gelirliler ev sahibi olacak. Teferruatı sizler takip etmektesinizdir. İlgi ilk günlerde fazla idi, ama, kazın ayağının hiçte böyle anlatıldığı gibi olmayacağını vatandaş görmeye başladı.

Çevre ve iklim bakanımız, hemşerimiz ve çalışmaları ile dikkat çekerken bir açıklama yaptı. “Konut almak için şimdi tam zamanı” dedi.

Ama vatandaşta para yok. Enflasyon ve faiz yüksek.

Türkiye’de faizleri düşürmeden, enflasyon  illetinin yükselmesinin önüne geçilmeden   konut sahibi olmak  günümüzde çok zor görünüyor.

Bildiğimiz kadarıyla Almanya, Hollanda, Bulgaristan faiz düşürüldü. Türkiye’de hemen her kesimin ortak sorunu enflasyon ve faizdir.

Kiralar can yakıyor. Öğrenciler ve çalışanlarda kira dertlisi.

Et, süt fiyatları sürekli  yükseliyor.

Düşürdük,

Düşürüldü,

Düşürülecek  laflarından başka ve icraatta kimse yok.

Gelelim 6’lı masaya

Bu masada   ortak gündem nedir ?

Vatan,

Ekonomi,

Vatandaşın sorunları.

Ancak uzum zamandır bir arpa boyu yol alınamadı.

Tabi ki, bunlar muhalefet. Bu konulara  direk  inmek mümkün değildir.

Son zamanlarda en önemli konu ise  , Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  adaylığını açıklamasa bile  bunu ciddi şekilde  konuşuyor, ima ediyor.

Hükümet olursa HDP’ye bakan verilecek mi  ?

Cumhurbaşkanı  Erdoğan bu parti  legal değildir demektedir. O zaman   kendileri bu konunun üzerine neden gidip bitirilmiyor.

Bu parti legal değilse, faaliyetlerine, mecliste, meclis komisyonlarında neden yer almaktadırlar ?

Bütün bunlara baktığımızda ise 6 masada pek dışa sızmasa da  bir fırtına vardı. Bekleyip göreceğiz.

+++ 

Yorum Yazın