Adem BAŞ
Adem BAŞ

Hala huzur kenti miyiz?

08 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Hala huzur kenti miyiz?

Konya’da son aylarda ve özellikle Ramazan Ayı’ndan bu yana yoğunlaşan asayiş olayları yeni bir tartışma başlattı. Huzur kenti Konya’nın huzuru kalmadı diyenler ile Konya hala huzur kenti, adımızı karalamayın diyenler arasında yürüyen bir tartışma var.

Pazartesi günü Hakimiyet Gazetesi olarak biz de ‘Huzur kentinde olaysız gün geçmiyor.’ üst başlığıyla ve ‘NELER OLUYOR BİZE?’ manşetiyle çıktık. Tabi ufak tefek tepkiler de geldi. Biz hala huzur kentiyiz diyenler de oldu, Konya’nın imajını bozuyorsunuz diyenler de… (Ne imajsa yıllardır, birileri bozuyor. Birileri de koruyor. İmajın anlamını bile bilmeyenler laf eder hale geldi.)

Bir kere herkesin şunu anlaması geliyor, Konya artık huzur kenti değil… Her gün birkaç tane asayiş olayı yaşıyoruz. Bu asayiş olaylarının da niteliği son yıllarda değişiyor. Eskiden alacak-verecek meselesi, aile için meseleler nedeniyle kavgalar çıkar, arada sırada cinayetler yaşanırdı. Şimdilerdeki olayların altında ise çok farklı şeyler çıkıyor.

Olayların altından uyuşturucu, fuhuş, çetecilik çıkıyor…

Gelelim işin bizle yani gazetecilerle olan kısmı… Konya’nın imajını bozuyorsunuz ya da abartıyorsunuz diyenler, hiç mi anlamıyor bizim uyarı görevimizi yaptığımızı. Her şeyin üstünü kapatırsanız ortada sorun olduğunun farkına kimse varamaz. Bir gün halıyı kaldırdığınızda altında biriken tonlarca pisliği gördüğünüzde ise iş işten geçmiş olacak.

Bu nedenle bütün yerel gazetelerimiz ve Hakimiyet Gazetesi olarak biz de gündeme getirdiğimiz olaylarda, mutla yetkililere seslenerek çözüm bulun, önlem alın çağrısı yaparız. Yıllardır Konya’da yayın yapan ve Konya’nın sorunlarının takipçisi olan Hakimiyet Gazetesi’nin derdi, bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir… Biz ortada bir sorun olduğunu anlatırız, çözüm bulmak ise etkili ve yetkili kişilerin işi…

 

SURİYELİLER Mİ KONYA’YI BOZDU?

Artan asayiş olayları nedeniyle bazıları kolay hedef olan Suriyelilere yüklendi. Suriyelilerin gelmesi ile Türkiye’nin her yerinde asayiş olaylarının arttığını zannedenler var.

İçişleri Bakanlığı hafta içi bir açıklama yayımladı. Açıklanan önemli gördüğüm kısmı şöyle: Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye'deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017 arasında yıllık ortalama yüzde 1,32'dir. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır.

Bu cümleyi anlamayanlar için olayı basitleştireyim. Türkiye’de yaşanan her 100 olayın sadece 1.32’sinin içinde Suriyeliler var. 2 bile değil. Ama bazıları hala Türkiye’yi Suriyeliler karıştırıyor zannediyor.

Dün sosyal medyada bir yazıya rastladım. Yazısından Mars’ta yaşadığını anladığım bu bey, bildiğiniz uçmuş.

Bu adam Konya’yı anlatırken şöyle diyor: İstasyon Caddesi, Atatürk Anıtı, Zafer ve Kayalı Park… Kravatlı, fötr şapkalı, tiril tiril beyefendiler, sade ama modern giyimli hanımefendiler(başı kapalı, açık hanımefendileri, fötrlü, kasketli, sakallı beyefendileri tam bir zarafet örneği sakinleriyle bu bölge...);cadde üzerine konuşlanmış dünya klasiklerinin de yoğun satıldığı kitabevleri ve tabi ki ailelerin yoğun olarak rağbet ettiği Saray Sineması...

Bu beyefendiye göre Suriyeliler gelmeden önce Konya böyleymiş.

Sonra da yazıyor şimdi ki hali ve içindeki ırkçı duyları belli ettiriyor.

Şöyle anlatıyor ırkçılığını:

(Bu bölgeler) Şimdi nasıl mı?

Kesinlikle bu bölgeye mecbur kalmadıkça gitmek istemem, artık burada yürürken Türkçe duymaya hasret kalacağınız bir çöl şehrinde zannedersiniz kendinizi...

Gözlerinin şekli kaymış, ne kullandığı meçhul Suriyeli ip, kazık kaçkınları köşe başlarını sahiplenmiş; Arapça harfli dükkanlar çoktan genel görüntüye hakim hale gelmiş...

60-70-80’lerin Konya’sı ile bugünkü Konya’yı Suriyeliler üzerinden karşılaştırmayın. Irkçılığınız ortaya çıkıyor. Irkçılığın da hiç lüzumu yok.

 

Yorum Yazın