Mustafa Ertaş

GÜZEL TÜRKÇEMİZ -5

21 Mayıs 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
GÜZEL TÜRKÇEMİZ -5

Yabancı dil başka ülkelerle ilişkiler bakımından öğrenilmelidir. Ancak yabancı dil öğretilirken bir “amaç “ değil, bir “ araç “ olarak öğretilmelidir. Yabancı kültür benim kanıma, canıma işlememelidir. Yabancı dili öğretirken Türk çocuklarının Türkçe’yi ihmal etmeleri ,unutmaları ,ana dil Türkçe’nin yetersiz olduğu inancı ile yetiştirilen bir Türk genci ,kendi diline , kendi kültürüne , kendi milletine nasıl saygı duyar? Büyük tehlikeler taşıyan yabancı dil ile eğitim ve öğretim hayranlığından ve tuzağından kurtulmalıyız.
Ülkemizde nitelikli ,vatandaş ve milletimize bağlı insanlar yetiştirmek istiyorsak , başkalarının dili ile değil, kendi dilimiz, kendi özümüz, kendi kültürümüz , öz Türkçe olan kendi dilimizle yetiştirmeliyiz Çünkü milli dil olmazsa ,milli edebiyatta olmaz.
Ey iman edenler! Kur’an’ı Kerim sizden önce kendilerine kitap verilenlerden dininizi alay ve oyun konusu edenleri ve kafirleri dost edinmeyin. Allah’ı daha çok sevin. Eğer müminler iseniz (Kur’an’ı Kerim Maide suresi 57.ayet) Kur’an’ı Kerim’deki bu cümle kulaklarımıza küpe olsun. Bu ilahi sözün anlamı,dilde, kültürde,gelenek ve göreneklerimizde düşmanlara benzemeyiniz. Bu konularda dost olmayınız çünkü onlar sizi kültür ve dil yoluyla bozar, yok eder, demektir. Senin varlığına, birliğine inananları vatansız bırakma Ya Rabbi!...
Bir Alman’a İngilizce ile bir soru sorulsa o Alman İngilizce bildiği halde Almanca sormadığı için yanıt vermez. Kendi diline çok duyarlıdır.
Dil eğitiminde de ana okulundan , ilköğretimden , üniversiteye kadar en büyük görev öğretmenlere düşüyor. Öyle ise dil sorununda çözümü nitelikli , iyi yetiştirilmiş çok başarılı öğretmenler yetiştirmek bütün sorunların başında geliyor. Dil bilinci yüksek , Türkçe sevdalısı , yüce vatanımızın , yüce milletimizin bölünmez bütünlüğünü, kişiliğini tamamlayan aydın öğretmenler yetiştirilmesi kesinlikle gereklidir. Köy Enstitülerinde yetiştirilen öğretmenler gibi.Öğretmenler yetiştirilmelidir.öğretmenlikten başka ikinci bir iş yapmaması için yeterince maaş verilmelidir. Başka bir iş yapmasıda kesinlikle önlenmelidir. Öğretmen en iyi şekilde yetiştirilmelidir.Çünkü Öğretmenlik insan yetiştiren tek meslektir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkçe’nin yozlaşmaktan kurtarılması için “Türk Dili’nin kullanılmasına ilişkin “ kanun tasarısı bir an önce yasalaşmalıdır.
Fransa,1994,yılında,hükümetin,önerisiyle,Fransızca’yı,inğilizcenin,boyunduruğu dan korumak için, (Fransız dilinin kullanılmasına ilişkin) yasa çıkarılmıştır
Kaynnak:Türklerin kültürel ve kozmik kökenleri s.29,298 Burhab Yılaz “Türkçemizin Felsefesi , Kilim MTB 2009- İstanbul
Kaynak:Türkistan,piri,Hoca Ahmet Yesevi,s.49- 59, Turan Bozkurt . İstanbul 2012.
Kaynak: Hoca Ahmet Yesevi s.20 den ,23 e kadar. Hamdi Mert T.D.V.Yayın Matbaacılık , Mitatpaşa cad,No:62/B, Kızıla

Yorum Yazın