Kerim Toslak
Kerim Toslak

Gündem Yine Kadın Erkek Eşitliği

30 Temmuz 2022
3 dk Okuma
1 ay önce
Gündem Yine Kadın Erkek Eşitliği

İyi midir, kötü müdür bilmiyorum ama bir kaç haftadır Türkiye gündeminin önemli bir kısmını, imamlarımız belirliyor. Önceki hafta Konya'da bir imam efendi, cuma hutbesinde Konya Şehir Hastanesi'nde görevi başında bir doktorun öldürülmesini protesto etmek için (bu zahiri sebep, derinlerde olayı istismar ederek hükümeti zora sokmak düşüncesi de olabilir, en azından bir kısmı,  bilemiyoruz) greve giden doktorları eleştirmesi, gündemi bir hayli meşgul etmişti. Bu hafta da Ankara'da bir camide sosyal medyada popülaritesi olan başka bir imam efendi, kadınların iş hayatında çalışıyor olmasını ve sokaklarda tesettüre uygun giyinmemelerini eleştiri konusu yaptı. İyi niyetli olduğunu düşünmekle beraber belki biraz da maksadını aşarak hoş olmayan bir üslupla yaptığı konuşma toplumda, sosyal medyada ciddi tartışmalara neden oldu. Özellikle olay, camide vaaz eden hocanın eleştirisinden öteye iktidarla muhalefetin kavgasının merkezine oturdu. Hal böyle olunca televizyonlarda da tartışacak konu arayan iktidar veya muhalefet yandaşı her şeyi bilen tartışmacıların imdadına yetişti. Bir haftalık konu sıkıntısını giderdi. Ana muhalefetin çok 'özel' bir elemanı da bir basın toplantısıyla Diyaneti de hedefe koyarak veryansın edip, ateşi harladı.

Değer verdiğim, kitaplarını okuduğum, hayata ve olaylara dengli baktığını düşündüğüm, dengeli olmaya özen gösterdiğini sandığım bir Hoca iktidara ve Diyanete olan öfkesinden dolayı konuyla ilgili olarak hemen karşı cephede yerini alıp, twitter'den ateşe başladı. "Fitne kadının yüzünde değil erkeğin gözündedir" vecizesi ile kendini konumlandırdı. Twitinin altına "kadının da erkeğin de ahlâklısı ahlâksızı olabilir. Dolayısıyla olaya tek taraflı değil iki taraflı ve dengeli bakmalı" diye yazınca cevap yazmak yerine hemen beni engellemiş. Belli ki dengesini bozmuşum. Bir başka ismi duyulmuş ilahiyatçı Hoca, Allah Kur'an da "Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Allah onların bütün yaptıklarından haberdardır." (Nur Suresi-30) Ayetini yazarak aklı sıra sorunlu olarak erkekleri görüp, suçu ve sorumluluğu erkeklere yüklüyor. Feminist anlayışa yaranmaya çalışıyor, destek veriyor. Aklı sıra cinlik yapıyor, ayet-i kerimeyi istismar ediyor. Aynı surede, bir sonraki kadınlarla ilgili olan, daha uzun ve ayrıntılı açıklamalar yapan 31. ayeti görmüyor ya da görmezden geliyor.

"Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Dışarıda kalanlardan başka ziynetlerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, başka kadınlar, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!"

Evet "sokakları kasap vitrinine" benzeten hocanın konuşmasını ve üslubunu beğenmeyebilirsin. Sert ve öfke dolu bulabilirsin. Eyvallah. Ancak ahlâklı, iffetli, edepli, dürüst, naif her erkeği potansiyel kadın canisi, tehlikeli canavarlar gibi gören, her kadını da ahlâklı, iffetli, tertemiz masum gören, erkeği her günahın suçlusu ilan eden anlayış doğru ve dengeli bir yaklaşım değildir. Hele hele bu bakış açısıyla yapılan veya yapılacak yasal düzenlemeler sağlıklı sonuçlar vermemiştir ve vermeyecektir.  

Konuya dengeli ve hakkaniyet ölçülerine uygun bir bakış açısıyla yaklaşmak ve gerekli düzenlemeleri yapmak, aile yuvasını kurtaracak, toplumu ıslah edecektir. Kadını ve erkeği eşit görmekten çok, aynileştiren anlayış ve yaklaşım, sorunlu bir bakış açısı ve yaklaşımdır. Sorun kaynağı ve sebebidir. Bu anlayış erkeği kadınlaştıran kadını erkekleştiren anlayıştır. Bu anlayış kadını er meydanına sürüp güreş tutturan, erkeğe de çocuk doğurtturan anlayıştır. Fıtrata terstir ve düşmandır.

Kadın ve erkek insandır.  Allah'ın yarattığı kullarıdır. Eşrefi mahlukattır. Değerlidir. Ancak buradaki eşitlik biyolojik ve işlevsel eşitlik değildir. İnsani eşitliktir. Kadının biyolojik ve ruhsal yapısıyla erkeğinki aynı değildir. Dolayısıyla işlevsel olarak da aynı değildir. İkisi bir bütünün birbirini tamamlayan ayrı parçalarıdır. Kadın eştir, anadır, bacıdır, abladır, haladır, teyzedir.....

Erkek de eştir, babadır, abidir, kardeştir, dayıdır, amcadır... Her ikisi de bir birine muhtaç insandır. Her ikisi de değerlidir. Her ikisi de candır.

Selçuklu/ Konya

Yorum Yazın