Sinan Yiğit Samancı
Sinan Yiğit Samancı

GÜÇLÜ OLAN KAZANSIN!

18 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
GÜÇLÜ OLAN KAZANSIN!

Merhaba Sevgili Hakimiyet Gazetesi okurları. Uzun zamandır ziyaret amaçlı birçok firma gezdim. Sürekli Konya piyasasında koşturuyorum…

O kadar çalkantılı bir piyasa var ki Konya’da, hangi firmanın görüşmelere ne tepkiler vereceğini bilemiyorsunuz. Olumlu olacağını düşündüğünüz görüşmenin sonunda, kibarca kovulabiliyorsunuz. Ya da hiç umutlu olmadığınız bir firmadan reklam çalışmalarını alabiliyorsunuz…

Hep diyorum, reklam ilk başka sadece cebinizden çıkan bir para gibi gözükse de, müşterilerinize ulaşmak için tek bilettir. Birilerinin yoldan geçerken işyerinizi görüp içeri girip sizden mal ya da hizmet almasını beklemek en büyük yanlıştır. Ciddi anlamda mal ya da hizmet satmak istiyorsanız, marka olup kurumsal bir firma olmak istiyorsanız “Reklam”dan kaçamazsınız…

Bazı firmalara gittiğiniz zaman şirket sahiplerinin genelde babaları hatta dedeleri ile muhattap olursunuz. Genellikle son kararları büyükler verir. Dolayısıyla baskılı reklam ve internet reklamcılığı, bu firmalara yük gibi gelir.

Genç nesil, her zaman teknolojiye ve reklama önem vererek çağa ayak uydururlar. Bu konuda eski bir dostum olan ve ticaretine hayran kaldığım bir arkadaşımdan bahsedeceğim.

İdeal Sürücü Kursu Yönetim Kurulu Başkanı Selman Ceylan, ilkokul döneminden beri tanıdığım ve görüştüğüm bir dostumdur. Baba mesleği olan sürücü kursu işletmeciliğini, uzun zamandır yapıyor. Çocukluğundan beri bu mesleğin içinde büyüdü. Babası, amcaları hepsi aynı meslek ile ilgileniyor.

Fakat kendisinin diğer firmalardan bir farkı var. Olabildiğince reklama ve teknolojiye önem veriyor. Direksiyon sınavlarından önce, gerçek simülasyon programlarında öğrencilere eğitim veriyor. Son zamanlarda da eğitim setleri hazırlamakla meşgul olduğunu biliyorum.

İşte bu diğer firmalardan ayıran önemli bir özelliktir. Teknolojiyi takip edip, sonra bunları tanıtmak için bir çaba göstermezseniz, yaptığınız yatırım boş bir yatırıma dönüşür.

Reklamdan korkmayın! Reklam size ilk başta boşa giden para gibi gözükse de, aslında firma olarak kimliğinizin tanınmasının en büyük etkenidir.

Başlığımda yazdığım gibi, güç sadece cebi para dolu olmak değildir. İlla ki parasız bazı şeyler olmuyor, ama reklam yapmak bile bir cesaret ister. Cesaretli olan insan da güçlü insandır…

Tekrar ediyorum…

Yorum Yazın