Mustafa ÇAMLI

Gözünüz Aydın Kadınlar

10 Mart 2012
3 dk Okuma
10 yıl önce
Gözünüz Aydın Kadınlar

Evet gözünüz aydın kadınlar. Artık sadece bir gününüz değil bir de yasanız var.

Bu yılki 8 Mart Türk kadınları için çok özel bir anlam ifade ediyor. Dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk veren meclislerden biri olan şanlı meclisimiz, onları her türlü kötülüğün düşüncesinden bile koruyan bir yasayı da yine dünyadaki ilk örneklerinden biri olarak çıkardı ve yüce Türk kadınına hediye etti. Hem de ne çıkarma; bundan sonra size yan bakanın-pardon bakmayı aklından geçirenin-  gözünü oyacak bu yasa oylamaya katılanların oy birliğiyle çıktı.

Bundan sonraki yıllarda 8 Mart’ı iki kere kutlamalıyız bence. Birincisi Dünya Kadınlar Günü olarak, ikincisi de Türkiye kadınlar günü olarak. Bu kutlamalara sayın Bakanı çağırmayı da unutmazsınız artık değil mi? Hatta bir üçüncü kutlama bile yapmamız gerek. Onu da sayın Cumhurbaşkanı’nın yasayı onayladığı güne koyarız. Günler feda olsun size, senede üç gün sizin kutlamanıza ayırmışız çok mu?

 Bunca yıl beklediniz böyle bir yasa için, ama beklediğinize değdi doğrusu. Hem baksanıza yüce meclisimiz bu gecikmeden utanmış olsa gerek ki, yasayı oybirliği ile geçirdi. Kadını erkeği, sağcısı solcusu, doğulusu batılısı, liberali muhafazakarı… Velhasıl bütün renkleriyle bu meclisin bu kadar ittifak halinde çıkardığı kaç yasa gösterebilirsiniz bana. -Maaşlar mı dediniz? Canım onu ne karıştırıyorsunuz. Zaten o konuda da geçmişte yapılan birtakım hataların düzeltilebilmesi içindi o kadar çaba, yoksa kendilerine bir şeyler istediklerini mi düşündünüz siz de. Ne kadar ayıp.

Sayın Başbakan boşuna söylemedi “Bu dönem ustalık dönemimiz olacak” diye. Ustalık eseri yasalar birbiri ardına geliyor. Önce şike yasası, sonra eski milletvekillerinin özlük haklarının düzenlenmesi, şimdi de kadınlarla ilgili kötü düşüncelerin bertaraf edilmesini öngören bu yasa. Nasıl ama…

Sözlerimin burasında kadınlarla ilgili herhangi bir olumsuz kanaat taşımayacağıma, taşıyan ya da taşıma ihtimali olan olursa onları da derhal ilgili mercilere bildireceğime namusum ve şerefim üzerine and içerek geçmiş iki kadınlar gününüzü ve gelecek kadınlar gününüzü (Cumhurbaşkanı ne zaman onaylarsa) kutlar, aynı güne gelmezse bir de resmi gazetede yayınlandığı güne kutlama koyabileceğimizi bildirir, arz-ı hürmet ederim efendim.

 

 

Yorum Yazın